Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozdzielność majątkowa a odpowiedzialność za długi żony

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 15.10.2019

Jeden ze współmałżonków (żona) po ustanowieniu rozdzielności majątkowej i przepisaniu majątku na drugiego małżonka – męża (po całkowitej spłacie przez niego wcześniejszych długów żony) nadal zaciąga nowe zobowiązania finansowe bez jego zgody. Popada w kolejne trudności finansowe i staje się niewypłacalny. Zobowiązania trafiają do komornika – jest ich kilka. Komornik ściąga część emerytury osoby zadłużonej (żony), ale ta część w stosunku do roszczeń jest stosunkowo mała. Czy w takiej sytuacji roszczenia te będą w jakikolwiek sposób obciążać małżonka niezadłużonego (męża)? Proceder w żaden sposób nie służy wspólnej sprawie małżonków, w jego efekcie nie były nabywane żadne dobra, z których korzysta małżonek niezadłużony. Co w takiej sytuacji jeszcze może on zrobić, aby uchronić się od odpowiedzialności za długi żony, o których nie wiedział, na które nie wyraził zgody, a który to dług został zaciągnięty po ustanowieniu rozdzielności majątkowej? Dodam jeszcze, że małżonkowie mają dwoje dorosłych dzieci. Jedno z nich jest ubezwłasnowolnione, upośledzone umysłowo w stopniu głębokim i pozostaje pod opieką obojga małżonków. Drugie pracuje i jest samodzielne.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Rozdzielność majątkowa a odpowiedzialność za długi żony

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawowe znaczenie ma ustalenie skuteczności umowy rozdzielności małżeńskiej majątkowej. Przesłanką skuteczności umowy majątkowej małżeńskiej wobec osoby trzeciej jest wiedza tej osoby o fakcie zawarcia oraz rodzaju umowy. Ustawową przesłankę należy rozumieć ściśle – osoba trzecia musi mieć pozytywną wiedzę o zawarciu umowy i jej rodzaju, a nie jedynie możliwość zdobycia takiej wiedzy. Nie jest natomiast wymagane, aby osoba trzecia znała konkretne postanowienia umowy. Ma jedynie wiedzieć, czy chodzi o umowę rozszerzającą bądź ograniczającą wspólność majątkową małżonków, czy też o umowę wprowadzającą rozdzielność majątkową. Jak się wydaje, nie jest konieczna wiedza o tym, czy umowa wprowadza ustrój pełnej rozdzielności majątkowej czy też rozdzielności z wyrównaniem dorobków, gdyż w obu tych ustrojach majątkowych w czasie ich obowiązywania funkcjonują jedynie majątki osobiste małżonków.

 

Wiedza o fakcie zawarcia i rodzaju małżeńskiej umowy majątkowej może przede wszystkim pochodzić od samych małżonków. Leży to w ich interesie, gdyż przekazanie osobie trzeciej stosownej wiedzy pozwala później powoływać się na skuteczność wobec niej zawartej umowy. Przekazanie takiej wiedzy nie musi następować w sposób sformalizowany, chociaż stosowna informacja może znaleźć się np. w treści umowy zawieranej z osobą trzecią.

 

Źródłem wiedzy osoby trzeciej może być także np. rejestr publiczny. Wprawdzie w polskim prawie nie jest przewidziane funkcjonowanie rejestru umów majątkowych małżeńskich, ale informacja o tym, że dany przedmiot objęty jest wspólnością umowną, zawarta w księdze wieczystej, spowoduje, iż zawarta umowa będzie skuteczna względem osoby trzeciej. Zgodnie z art. 2 ustawy o księgach wieczystych i hipotece księgi wieczyste są jawne i nie można zasłaniać się nieznajomością wpisów w księdze oraz wniosków, o których uczyniono wzmiankę. Podobnie nie można zasłaniać się nieznajomością informacji w Krajowym Rejestrze Sądowym czy w ewidencji przedsiębiorców.

 

Małżeńska umowa o rozdzielności majątkowej jest skuteczna względem osób trzecich (wierzycieli i kontrahentów jednego z małżonków), gdy powzięły one wiadomość o zawarciu i rodzaju umowy majątkowej małżeńskiej najpóźniej w chwili wystąpienia zdarzenia, w wyniku którego powstaną określone skutki prawne, nawiązany zostanie stosunek prawny, z którego wynika wierzytelność (zwraca na to uwagę J. Piątowski, w: System prawa rodzinnego…, s. 525 i n.).

 

Nie ma żadnych podstaw do obaw o możliwość pociągnięcia za długi współmałżonka. Zawarcie rozdzielności majątkowej zamyka problem odpowiedzialności za długi żony.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero plus pięć =

»Podobne materiały

Intercyza z wyrównaniem dorobków

Chciałabym podpisać intercyzę z wyrównaniem dorobków. Proszę o podanie jak największej liczby informacji na jej temat, z uwzględnieniem jej wad i zalet. Interesuje mnie szczególnie, czy można w takiej intercyzie zrobić zapis, że przyszły małżonek zobowiązuje się, iż w przypadku roz

Wyrównanie dorobków

Mój mąż prowadzi działalność gospodarczą i zaciąga duże kredyty, ale dzięki temu też dużo zarabia. Ja pracuję, ale mam niską pensję. Nie chciałabym odpowiadać za długi męża ani w czasie trwania małżeństwa, ani w przypadku rozwodu. Czy w mojej sytuacji najkorzystniejszym dla mn

Odpowiedzialność żony za długi podatkowe męża

Umowę rozdzielności majątkowej z mężem zawarliśmy w 2007 r. Aktualnie małżonek prowadzi działalność gospodarczą, ma długi podatkowe i wobec ZUS-u. Czy zawarta umowa ogranicza moją odpowiedzialność za tego typu długi męża?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »