.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Roszczenie przeciwko współspadkobiercy o uzupełnienie zachowku

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 27.11.2014

Po śmierci mamy otrzymałam od mojego brata testament, w którym nasza mama powołała do całego spadku mojego brata. W testamencie mama zobowiązuje mojego brata do wykonania zapisu wypłaty na mnie kwoty 80 000 zł, płatnej w ciągu dwóch lat, licząc od dnia otwarcia spadku. Ponieważ mój brat nie odzywał się do mnie przez te prawie dwa lata, wniosłam sprawę do sądu o wypłacenie zachowku. Wczoraj zadzwonił brat z pytaniem o numer mojego konta, bo chce przesłać mi te pieniądze. Czy mogę wziąć od brata pieniądze jako np. zaliczkę na zachowek, czy muszę czekać co osądzi sąd?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z Pani pytania wynika, że w związku ze śmiercią Pani mamy miało miejsce dziedziczenie testamentowe.

 

W testamencie Pani mamy zawarte są dwa rozrządzenia na wypadek śmierci: powołanie do spadku oraz zapis testamentowy (od 23 października 2011 r. nazywany zapisem zwykłym).

 

Jak wskazuje art. 926 § 1 Kodeksu cywilnego, powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu. Z kolei stosownie do art. 959 K.c., spadkodawca może powołać do całości lub części spadku jedną lub kilka osób.

 

Z Pani pytania wynika, iż mama powołała do spadku Pani brata jako jedynego spadkobiercę. Nabył on spadek w całości, co potwierdziło orzeczenie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku.

 

Z pytania wynika również, że mama ustanowiła na rzecz Pani zapis. Jak wynika z art. 968 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.), spadkodawca może przez rozrządzenie testamentowe zobowiązać spadkobiercę ustawowego lub testamentowego do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby (zapis).

 

W sytuacji, w której do dziedziczenia dochodzi tylko jeden spadkobierca jest on zobowiązany do wykonania wszystkich obowiązków jakie nałożył na niego w testamencie spadkodawca.

 

Wolą Pani mamy było to, aby w ciągu dwóch lat od chwili otwarcia spadku brat wypłacił Pani 80 tys. zł. Zapis został więc uczyniony z zastrzeżeniem terminu. Takie rozrządzenie testamentowe jest ważne, bowiem jak wynika z art. 975 K.c., zapis może być uczyniony pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu.

 

Proszę zwrócić uwagę, że zapis testamentowy i zachowek to dwie różne instytucje. Po pierwsze przysługuje Pani 80 tys. zł na podstawie zapisu w testamencie. Oprócz tego może Pani domagać się od brata uzupełnienia zachowku.

 

Z uwagi na to, że w testamencie otrzymała Pani od mamy zapis (80 tys. zł), to przysługuje Pani roszczenie nie o zachowek a jedynie o uzupełnienie sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku.

 

Wracając do zapisu testamentowego:

 

Jeżeli Pani brat nie wykonałby zapisu w dacie określonej w testamencie, Pani mogłaby na drodze sądowej żądać wykonania zapisu – tzn. żądać wypłaty pieniędzy.

 

Jak wynika z opisu sprawy, Pani brat chce dobrowolnie wykonać ostatnią wolę Pani mamy i chce przekazać Pani pieniądze w kwocie 80 tys. zł. Proszę podać bratu numer konta bankowego, aby mógł on wpłacić pieniądze (kwota ta nie jest żadną zaliczką z tytułu zachowku, ponieważ jest to kwota z tytułu wykonania zapisu testamentowego).

 

Jeżeli te 80 tys. zł z zapisu testamentowego nie wyczerpywałoby całej sumy należnego Pani zachowku należnego, to sąd po przeprowadzeniu postępowania o zachowek zasądzi stosowną kwotę potrzebną do uzupełnienia zachowku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć plus 3 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »