.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Roszczenie o zachowek a darowizna

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 07.10.2014

Moi rodzice dokonali darowizny w celu zaprzestania działalności rolniczej i uzyskania prawa do emerytury. Mama nie żyje. Czy moje rodzeństwo ma prawo do zachowku?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z opisu sprawy wynika, iż rodzeństwo nie ma prawa zarówno do roszczenia o zachowek, jak i wyrównanie schedy spadkowej.

 

Z zachowkiem bowiem mamy do czynienie, gdy spadkodawca pozostawia testament – Pan nic o tym nie wspomina.

 

Prawdopodobnie – jak wiele osób (nawet niektórzy prawnicy mylą te pojęcia) chodzi Panu o wyrównanie schedy spadkowej poprzez zliczenie do spadku darowizn poczynionych za życia. Owszem – darowizny są wliczane, jednak przekazanie gospodarstwa rolnego w zamian za świadczenia emerytalno-rentowe z KRUS – nie są wliczane do schedy spadkowej, ani do zachowku. Przeniesienie gospodarstwa rolnego nie nastąpiło na podstawie art. 888 K.c. i 993 K.c., lecz w oparciu o ustawę z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin (Dz. U. z 1982 r. Nr 40, poz. 268 z późn. zm.), stąd też wartość tegoż gospodarstwa nie może być zaliczana na poczet schedy spadkowej.

 

Potwierdził to wielokrotnie SN w swym orzecznictwie m.in. w uchwale z dnia 14 lutego 1991 r., III CZP 4/91, OSNC 1991/8-9/91 na gruncie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o zaopatrzeniu emerytalnym i innych świadczeniach dla rolników i ich rodzin (Dz. U. z 1991 r. Nr 7, poz. 24), wyłączającą uwzględnienie wartości przekazanego gospodarstwa rolnego przy ustalaniu zachowku czy schedy spadkowej wraz z zaznaczeniem w jej uzasadnieniu, że odnosi się to również do ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 plus 0 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl