.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odsetki za opóźnienie przeniesienia własności mieszkania

Autor: Małgorzata Zegarowicz • Opublikowane: 11.03.2010

W listopadzie 2005 roku zawarłem umowę przedwstępną (przed notariuszem) na zakup mieszkania, wpłaciłem zaliczkę w wysokości 10 000 zł. Umowa końcowa miała być zawarta do końca marca 2006 roku. W marcu 2006 przekazałem sprzedającemu 80 000 zł na poczet przyszłej umowy sprzedaży; własność nieruchomości miała być przeniesiona na mnie do 30.04.2006. Z przyczyn niezależnych ode mnie sprzedający uczynił to dopiero 15.11.2008. Czy za okres od 01.05.2006 do 15.11.2008 przysługują mi odsetki od niezawartej umowy od kwoty 90 000 zł z tytułu bezumownego korzystania z moich środków finansowych?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z przedstawionego przez Pana opisu wynika, że zawarł Pan umowę przedwstępną i wpłacił kwotę 90 000 zł tytułem zaliczki. Umowa została zawarta przed notariuszem i obligowała drugą stronę do podpisania umowy przyrzeczonej do dnia 30 kwietnia 2006 r., jednakże ze swojej winy dłużnik zawarł ją dopiero 15.11.2008 roku. Teraz zastanawia się Pan, czy za okres zwłoki można żądać zapłacenia odsetek.

 

Otóż, zgodnie z art. 359 § 1 Kodeksu cywilnego, odsetki należą się, gdy przedmiotem świadczenia głównego jest pieniądz (świadczenie pieniężne). W przedmiotowym przypadku przedmiotem świadczenia nie był pieniądz, ale nieruchomość, której własność miała być przeniesiona w wyniku zawarcia umowy przyrzeczonej. Strona zobowiązana była Pana dłużnikiem nie z powodu przyjęcia wymienionej kwoty, ale dlatego że ciążył na niej obowiązek z umowy przedwstępnej niewyrażony w pieniądzu.

 

Reasumując, nie przysługuje Panu roszczenie z tytułu zaległych odsetek powstałych na skutek zwłoki drugiej strony, lecz roszczenie z tytułu nienależytego wykonania zobowiązania, jeśli po Pańskiej stronie powstała szkoda, a zwłoka wynikała z winy dłużnika (art. 471 Kodeksu cywilnego).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI plus sześć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton