Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rosnące zadłużenie w banku

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 21.08.2018

Jaki jest najlepszy sposób postępowania z bankiem w sytuacji posiadania kredytu hipotecznego w CHF? Kurs CHF znacznie wzrósł i w efekcie zadłużenie w banku od momentu podpisania umowy zamiast spadać, nieustannie rośnie. Wysłałem do banku wniosek o rezygnację z dodatkowego zabezpieczenia kredytu i określenie wskaźnika LIBOR.

Małgorzata Rybarczyk

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Rozumiem, iż aktualna sytuacja ekonomiczna franka powoduje wzrost raty, a tym samym obciążenia budżetu domowego. Niestety kredyty zarówno spłacane w złotówkach, frankach czy euro muszą być spłacone zgodnie z warunkami ustalonymi w umowie kredytowej. W chwili obecnej wiążące są dla Pana warunki umowy, niezależnie od tego, jakie stanowiska prezentują poszczególni politycy. Na dzień dzisiejszy [26.01.2015] nie ma żadnej ustawy ani też nie trwają żadne rozmowy, które miałyby zmienić te zasady.

 

Prawidłowo Pan postąpił, kierując swój wniosek do banku. Kolejną możliwością i najbardziej realną jest tzw. przewalutowanie kredytu. O przewalutowanie musi Pan samodzielnie wystąpić do wniosku. Jeżeli bank wyrazi zgodę, a Pan przyjmie nowe warunki, to konieczne będzie podpisanie aneksu do pierwotnej umowy. Z zawarciem aneksu zazwyczaj wiąże się obowiązek uiszczenia dodatkowej opłaty na rzecz banku, w większości banków jest to koszt ok. 500 zł. Jakie są plusy i minusy przewalutowania? Po pierwsze, przy przewalutowaniu kredytu poniesie Pan koszt spreadu. Spread to nic innego jak różnica pomiędzy kursem (ceną) sprzedaży a kursem (ceną) kupna waluty, w której udzielony jest kredyt . W chwili obecnej z uwagi na wartość franka kwota ta będzie wysoka. W związku z tym przy aktualnym, wysokim kursie franka kwota kredytu po przeliczeniu na złote może okazać się znacznie wyższa od kwoty pierwotnie zaciągniętego kredytu. Przewalutowania najbardziej opłacalne jest w chwili osłabienia waluty obcej przy jednoczesnych prognozach jej długoterminowego umocnienia w stosunku do złotówki. Jeżeli wysokość raty kredytu po przewalutowaniu jest wyższa od ostatniej rata kredytu przed przewalutowaniem, konieczne jest ponowne zbadanie zdolności kredytowej kredytobiorcy. W związku z powyższym bank może żądać ponownego złożenia dokumentów o aktualnie osiąganych dochodach.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Rosnące zadłużenie w banku

 

Może Pan również zorientować się, jak wygląda kwestia spłaty kredytu poprzez samodzielne zakupienie franków w kantorze i następnie dokonanie zapłaty raty. Operacja taka pozwala często zakupić waluty obce po niższym kursie niż ten oficjalnie naliczany przez bank i zaoszczędzić czasem kilkaset złotych na racie. Oczywiście i taka forma spłaty wymaga aneksu do umowy.

 

Kolejną możliwością, najłatwiejszą do wynegocjowania, jest wydłużenie lat kredytowania. Tutaj jedynym mankamentem jest naliczanie odsetek przez dodatkowy okres spłaty.

 

Ostatnią możliwością chyba najbardziej drastyczną jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Po ogłoszeniu upadłości syndyk, który przejmie nadzór nad Pana majątkiem, zwróci się do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla upadłego z wnioskiem o udzielenie informacji dotyczących upadłego, mających wpływ na ocenę jego sytuacji majątkowej, w szczególności dotyczących okoliczności powodujących powstanie po stronie upadłego obowiązku podatkowego w okresie pięciu lat przed dniem zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości, oraz zasięga informacji w Krajowym Rejestrze Sądowym, czy upadły jest wspólnikiem spółek handlowych, jak również czy w okresie dziesięciu lat przed dniem zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości sprawował funkcję członka organu spółek handlowych i czy w stosunku do tych spółek ogłoszono upadłość. Następnie po wysłuchani upadłego, czyli Pana, syndyk sporządzi plan podziału kwot uzyskanych ze sprzedaży Pana majątku. Jeżeli kwoty te nie starczą na spłatę długów, to sporządzi plan spłaty wierzycieli. Plan ten akceptuje sąd. W postanowieniu o ustaleniu planu spłaty wierzycieli sąd określa, w jakim zakresie i w jakim czasie, nie dłuższym niż trzydzieści sześć miesięcy, upadły jest obowiązany spłacać zobowiązania uznane na liście wierzytelności, niewykonane w toku postępowania na podstawie planów podziału, oraz jaka część zobowiązań upadłego powstałych przed dniem ogłoszenia upadłości zostanie umorzona po wykonaniu planu spłaty wierzycieli (art. 49115 Prawa upadłościowego). W tej sytuacji musi Pan mieć świadomość, iż mieszkanie zostanie sprzedane, a Pan przez wiele lat nie uzyska nie tylko nowego kredytu na zakup mieszkania, ale nawet nie zakupi Pan pralki na raty.

 

Osobiście radziłabym zaczekać, co będzie dalej dziać się z sytuacją kursową.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 plus 0 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zabezpieczenie pożyczki zastawem rejestrowym na samochodzie

Znajomy poprosił mnie o pożyczenie mu 10 000 zł. Czy mogę taką pożyczkę zabezpieczyć zastawem rejestrowym na samochodzie znajomego?

Wystawienie weksla in blanco i oprocentowanie sumy wekslowej

Czy wystawiając weksel in blanco, bank ma obowiązek policzyć jakiś procent od sumy znajdującej się na wekslu? Jeśli tak, to jaki?

Przeniesienie własności zadłużonej nieruchomości

Pewien człowiek kupił posiadłość pod hipotekę. Właściciel nieruchomości nie opłacał składek ZUS i jest teraz zadłużony. Chciałabym przejąć jego nieruchomość – łącznie z zadłużeniem. ZUS wystawił promesę na wykreślenie hipoteki po spłacie zobowiązania. Jednak je
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »