Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rok podatkowy

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 03.04.2014

Syn pracuje na kontrakcie w Belgii od października 2013 r. (ma umowę do maja br.). W Polsce musi rozliczyć PIT-36. Podatek w Belgii musi rozliczyć sam. Jak prawidłowo rozliczyć podatki w Polsce za zeszły rok podatkowy?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Moim zdaniem, zgodnie z regulacjami zawartymi w art. 15 konwencji podpisanej w Warszawie dnia 20 sierpnia 2001 r. między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Belgii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania oraz zapobiegania oszustwom podatkowym i uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, słusznie wskazuje Pan, że w Belgii syn musi rozliczyć się dodatkowo, gdyż praca jest właśnie tam wykonywana.

 

Oczywiście syn musi rozliczyć się także w Polsce, gdyż Polska nie ekskluduje takiego dochodu z opodatkowania, a jedynie zezwala na odliczenie od podatku należnego od tej osoby kwoty równej podatkowi od dochodu zapłaconego w Belgii (w odniesieniu do dywidend, na warunkach i w granicach przewidzianych przez ustawodawstwo polskie, na odliczenie podatku należnego w Belgii od zysków, z których dywidendy są wypłacane).

 

Możliwe są tu dwa stanowiska:

 

  1. nie ma jeszcze podatku do odliczenia, gdyż rok podatkowy kończy się w czerwcu,
  2. można odliczyć podatek zapłacony (nawet w formie zaliczek) w roku 2013.

 

Odpowiedź na powyższe wątpliwości nie wynika wprost z przepisów, przyjęła się jednak praktyka, że gdy rok podatkowy jest innej długości, przypada na inne miesiące, w Polsce odliczyć można podatek zapłacony w roku podatkowym przypadającym na polski rok podatkowy. Z tego, co jednak mi wiadomo, w Belgii rok podatkowy (jak i w Polsce) zgodny jest z rokiem kalendarzowy, więc problemu „przesunięcia” nie ma. Odliczeniu zatem podlega podatek zapłacony w Belgii przypadający na rok 2013 (można obliczyć go z wpłaconych zaliczek), a ewentualna dopłata dopiero po jej wpłacie (w Polsce można wtedy skorygować zeznanie roczne). Innym wyjściem jest rozliczenie się w Belgii przed końcem kwietnia, tak by można było na podstawie zeznania rocznego belgijskiego dokonać już odliczeń w Polsce.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 plus 7 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Rozliczenie dochodu z Belgii przez lekarza

Jestem lekarzem, w Polsce w moim domu mam gabinet (umowa z NFZ). Założyłem też indywidualną działalność w Belgii, przyjmuję pacjentów w gabinecie kolegi. Nie wiem, jak i gdzie mam się rozliczać z dochodów belgijskich – proszę  o pomoc.

Jak uniknąć podwójnego opodatkowania?

Utworzyłem razem z synem spółkę cywilną i zadeklarowaliśmy podatek liniowy. Każdy z nas jest osobą fizyczną z zarejestrowaną działalnością gospodarczą. Mój syn jest pianistą, który koncertuje w Polsce i za granicą, ja natomiast zajmuję się wspomaganiem działalności koncertowej (sprawy logistyczne, transport oraz inna pomoc). Za każdy koncert wystawiana jest faktura, a następnie odprowadzany podatek. Problem stanowią koncerty za granicą – w wielu krajach organizatorzy potrącają podatek, mimo że wystawiamy fakturę brutto, bo płacimy podatek w Polsce. Jak mamy uniknąć podwójnego opodatkowania?

Dochody zagraniczne

Mieszkam i pracuję we Francji. W Polsce osiągam tylko dochody z giełdy, reszta to dochody zagraniczne. 1. Czy błędnie wysyłam PIT-38 do urzędu właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania w Polsce? 2. Czy złożyć ZAP-3, podając adres francuski? 3. O jakim podatku i jakich dochodach jest mowa w art. 30b ust. 5a, 5b, 5c oraz w art. 30a ust. 1 pkt 1-5, art. 30a ust. 9, 10 ustawy o podatku dochodowym? Czy z tych artykułów wynika, że w PIT-38 w pozycjach 32, 33, 38, 39 i 40 powinienem wpisać jakieś kwoty? 4. Czy polski US może podważyć to, że jestem francuskim rezydentem podatkowym, jeżeli w Polsce posiadam rachunek bankowy, rachunek maklerski i Indywidualne Konto Emerytalne?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »