.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rezygnacja z umowy o pośrednictwo

Autor: Hanna Żurowska • Opublikowane: 09.07.2014

Od kilku miesięcy czekam na decyzję o przyznaniu kredytu hipotecznego. Z trzech banków dostałam decyzje odmowne. Zmieniłam doradcę kredytowego i za jego pośrednictwem złożyłam kolejne wnioski o kredyt. Teraz jednak chcę zrezygnować ze starania się o kredyt. Czy w związku z moją rezygnacją firma pośrednicząca w sprzedaży mieszkania i doradca finansowy mogą zażądać ode mnie jakichś pieniędzy?  Z doradcą finansowym podpisałyśmy jedynie dokument zezwalający na reprezentowanie nas w negocjacjach z bankami, ale niestety nie mam tego dokumentu.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pośrednik w obrocie nieruchomościami wykonuje swoje czynności zawodowe w oparciu o zawartą z klientem pisemną umowę pośrednictwa.

 

Umowa o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami uregulowana jest w art. 180 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami.

 

Pośrednik zobowiązuje się do dokonywania dla zamawiającego czynności zmierzających do zawarcia umów:

 

  1. nabycia lub zbycia praw do nieruchomości,
  2. nabycia lub zbycia własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. najmu lub dzierżawy nieruchomości albo ich części,
  4. innych niż określone w punktach 1-3, mających za przedmiot prawa do nieruchomości lub ich części.

 

Natomiast zamawiający zobowiązuje się do zapłaty pośrednikowi w obrocie nieruchomościami wynagrodzenia. Może to być z góry umówiona kwota albo tylko określenie sposobu obliczenia należnego wynagrodzenia. W praktyce najczęściej określa się je przez wskazanie procentowej prowizji.

 

Pani umowa z pośrednikiem nie przewiduje prowizji, jako osoba kupująca nie płaci Pani prowizji zgodnie z regulaminem promocji. Regulamin jednak dotyczy sytuacji, gdyby transakcja kupna-sprzedaży doszła do skutku.

 

Natomiast zgodnie z pkt 1 § 5 umowy każda strona może wypowiedzieć umowę z zachowaniem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia.

 

Wypowiedzenie należy złożyć drugiej stronie na piśmie, wówczas termin miesięczny biegnie od dnia doręczenia wypowiedzenia. Żadne wynagrodzenie pośrednikowi wówczas nie przysługuje.

 

Trudno mi powiedzieć, co podpisały Panie z doradcą finansowym – wynika z podanych informacji, że tylko pełnomocnictwo, które może należałoby odwołać. Myślę, że powinna Pani to ustalić z doradcą i nie sądzę, aby rezygnacja z doradztwa wiązała się jakimikolwiek kosztami.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III + 2 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »