
















W serwisie
Materiały
Rezygnacja z umowy o pośrednictwo• Autor: Radca prawny Hanna Żurowska |
Od kilku miesięcy czekam na decyzję o przyznaniu kredytu hipotecznego. Z trzech banków dostałam decyzje odmowne. Zmieniłam doradcę kredytowego i za jego pośrednictwem złożyłam kolejne wnioski o kredyt. Teraz jednak chcę zrezygnować ze starania się o kredyt. Czy w związku z moją rezygnacją firma pośrednicząca w sprzedaży mieszkania i doradca finansowy mogą zażądać ode mnie jakichś pieniędzy? Z doradcą finansowym podpisałyśmy jedynie dokument zezwalający na reprezentowanie nas w negocjacjach z bankami, ale niestety nie mam tego dokumentu. |
Pośrednik w obrocie nieruchomościami wykonuje swoje czynności zawodowe w oparciu o zawartą z klientem pisemną umowę pośrednictwa.
Umowa o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami uregulowana jest w art. 180 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami.
Pośrednik zobowiązuje się do dokonywania dla zamawiającego czynności zmierzających do zawarcia umów:
Natomiast zamawiający zobowiązuje się do zapłaty pośrednikowi w obrocie nieruchomościami wynagrodzenia. Może to być z góry umówiona kwota albo tylko określenie sposobu obliczenia należnego wynagrodzenia. W praktyce najczęściej określa się je przez wskazanie procentowej prowizji.
Pani umowa z pośrednikiem nie przewiduje prowizji, jako osoba kupująca nie płaci Pani prowizji zgodnie z regulaminem promocji. Regulamin jednak dotyczy sytuacji, gdyby transakcja kupna-sprzedaży doszła do skutku.
Natomiast zgodnie z pkt 1 § 5 umowy każda strona może wypowiedzieć umowę z zachowaniem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia.
Wypowiedzenie należy złożyć drugiej stronie na piśmie, wówczas termin miesięczny biegnie od dnia doręczenia wypowiedzenia. Żadne wynagrodzenie pośrednikowi wówczas nie przysługuje.
Trudno mi powiedzieć, co podpisały Panie z doradcą finansowym – wynika z podanych informacji, że tylko pełnomocnictwo, które może należałoby odwołać. Myślę, że powinna Pani to ustalić z doradcą i nie sądzę, aby rezygnacja z doradztwa wiązała się jakimikolwiek kosztami.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online ![]() O autorze: Radca prawny Hanna Żurowska Radca prawny od 1994 r., mediator, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego i nowych technologii. Zajmuje się sporządzaniem regulaminów sprzedaży przez internet, polityk prywatności oraz umów z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego. Udziela także porad prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, prawa pracy oraz prawa handlowego i gospodarczego, jak również windykacji należności. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną. |
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>