Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rezygnacja z kontynuowania stosunku pracy po przeniesieniu do innego zakładu

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 06.08.2010

W firmie, w której pracuję, powstała nowa, wyodrębniona spółka. Zostałem do niej przeniesiony. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, skoro przeszedłem do nowego zakładu pracy, mogę bez wypowiedzenia, z 7-dniowym uprzedzeniem, rozwiązać stosunek pracy, a skutki będą takie same jak przy rozwiązaniu umowy za wypowiedzeniem. Czy gdybym skorzystał z tego rozwiązania, pracodawca będzie musiał wypłacać mi pensję jeszcze przez 3 miesiące? Kiedy i jak powinienem poinformować pracodawcę o odejściu?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Ustosunkowując się do przedstawionego przez Pana problemu, poniżej przedstawiona zostanie wykładnia art. 231 § 4 Kodeksu pracy. Zgodnie z treścią przepisu będącego w kręgu Pana zainteresowania „w terminie 2 miesięcy od przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, pracownik może bez wypowiedzenia, za siedmiodniowym uprzedzeniem, rozwiązać stosunek pracy. Rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie powoduje dla pracownika skutki, jakie przepisy prawa pracy wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem”.

 

Omawiany przepis umożliwia pracownikowi zakładu pracy przechodzącego na innego pracodawcę rezygnację z kontynuowania stosunku pracy z nowym pracodawcą. Rozwiązanie stosunku pracy następuje wówczas na podstawie złożonego oświadczenia o rozwiązaniu tego stosunku za 7-dniowym uprzedzeniem. Stosunek pracy ustaje z upływem wskazanego terminu od dnia złożenia takiego oświadczenia pracodawcy w przewidzianym przepisami prawa trybie. Uprawnienie pracownika ograniczone jest 2-miesięcznym terminem, który biegnie od dnia przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę. Termin ten jest terminem zawitym, co znaczy, że po jego upływie nie jest możliwe skuteczne dokonanie takiej czynności.

 

Art. 231 § 4 nie przewiduje dla oświadczenia pracownika skutkującego rozwiązaniem stosunku pracy formy pisemnej. Mając na uwadze jednak art. 30 § 3 Kodeksu pracy, za prawidłowe należy uznać oświadczenie pisemne. Ważniejsza jest wykładnia celowościowa, która wydaje się w tym przypadku względniejsza.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Oczywiste jest, że przy tym trybie ustania stosunku pracy okres wypowiedzenia nie biegnie. Pracownik nie pozostaje w stosunku pracy, tym samym nie może nabyć prawa do wynagrodzenia za pracę. Przepis zawarty w art. 231 § 4 nie przewiduje wprost takiego skutku. Stanowi jedynie, że skutki takiego rozwiązania stosunku pracy, jakie przepisy prawa pracy wiążą z jego rozwiązaniem, będą takie jak przy rozwiązaniu za wypowiedzeniem pracodawcy. Dotyczy to skutków rozwiązania stosunku pracy określonych w przepisach pozakodeksowych.

 

Innymi słowy, ocena sposobu rozwiązania stosunku pracy dokonywana w przyszłości będzie zawsze w ten sposób kwalifikowana, tj. wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę za wypowiedzeniem. Zgodnie z treścią art. 80 Kodeksu pracy „wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy, tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią”.

 

W okresie wypowiedzenia pracownik otrzymuje wynagrodzenie za pracę dlatego, że taką pracę wykonuje, chyba że pracodawca zwolni pracownika z obowiązku wykonywania pracy przy jednoczesnym zachowaniu prawa do wynagrodzenia na okres wypowiedzenia. W przedmiotowej sytuacji nie jest możliwe zachowanie takiego prawa do wynagrodzenia, brak bowiem w tej materii konkretnego przepisu prawa pracy, który ustanawiałby takie prawo, więc pracownik nie nabywa prawa do wynagrodzenia za pracę.

 

Wobec powyższego należy stwierdzić, że pracownikowi, który w związku z przejściem zakładu pracy na innego pracodawcę skorzystał z przysługującego mu prawa do rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia za siedmiodniowym uprzedzeniem na podstawie art. 231 § 4 Kodeksu pracy, nie przysługuje odszkodowanie z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 - dziewięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Likwidacja firmy w okresie wypowiedzenia a odprawa

Jestem pracownikiem firmy X od 7 lat. Miesiąc temu złożyłam wypowiedzenie, obecnie jestem w okresie wypowiedzenia, który trwa 3 miesiące. Teraz firma ogłosiła likwidację i zwalnia grupowo wszystkich pracowników. Przysługują im odprawy. Czy ja też dostanę odprawę?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »