Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rezygnacja ze stanu nieczynnego

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 11.10.2018

W miesiącu maju jako nauczyciel dyplomowany otrzymałam informację dyrektora wygaszanego gimnazjum o zamiarze przeniesienia w stan nieczynny. Brak mojej reakcji dyrektor potraktował jako akceptację propozycji i przysłał mi informację o przeniesieniu w stan nieczynny z dniem 1.09.2018 r. W związku z zamiarem przeprowadzenia się do zupełnie innej miejscowości i zaistnienia dużej szansy na podjęcie tam pracy na okres do 30.06.2019 r. mam pytanie, czy istnieje możliwość rezygnacji ze stanu nieczynnego i rozwiązania umowy stosunku pracy i skrócenia okresu wypowiedzenia, co gwarantuje mi uzyskanie 6-miesięcznej odprawy. Czy w przypadku zatrudnienia w nowej szkole na czas określony będę mogła przejść na świadczenie kompensacyjne, gdyż 4 grudnia 2018 roku kończę 55 lat i posiadam wymagany staż pracy do uzyskania świadczenia i czy w nowej placówce uzyskam odprawę emerytalną?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Marta Handzlik-Rosuł

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Dyrektor słusznie potraktował Pani milczenie jako zgodę na stan nieczynny, a tym samym nie ma już możliwości wycofania się ze stanu nieczynnego, otrzymania wypowiedzenia i, co za tym idzie, odprawy z tego tytułu, bowiem okres na wręczenie Pani wypowiedzenia już minął.

 

Zgodnie z art. 225 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r., poz. 60) „w roku szkolnym 2018/2019 nauczyciela gimnazjum prowadzonego przez jednostkę samorządu terytorialnego na podstawie mianowania lub umowy o pracę na czas nieokreślony, którego dalsze zatrudnienie w roku szkolnym 2018/2019 nie jest możliwe ze względu na zmiany organizacyjne powodujące wygaszanie kształcenia w gimnazjum:

 

  • przenosi się w stan nieczynny z dniem 1 września 2018 r. albo
  • rozwiązuje się z nim stosunek pracy, jeśli nauczyciel nie wyrazi zgody na przeniesienie w stan nieczynny lub
  • ogranicza się zatrudnienie w trybie określonym w art. 225 ust. 5 Przepisów wprowadzających”.

 

Nauczyciel, w terminie 7 dni od dnia uzyskania propozycji, o której mowa wyżej, może złożyć oświadczenie o odmowie przejścia w stan nieczynny albo, w przypadku nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania lub umowy o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze zajęć, może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia.

 

Skoro Pani nie ustosunkowała się do propozycji dyrektora, słusznie przyjął on, ze Pani jego propozycję zaakceptowała, a tym samym zamknęła sobie Pani drogę do odprawy (i rozwiązania stosunku pracy 31.08).

 

Nauczyciel przeniesiony w stan nieczynny zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatków socjalnych, do czasu wygaśnięcia stosunku pracy.

 

Jednocześnie proszę zauważyć, że stosunek pracy nauczyciela przeniesionego w stan nieczynny wygasa:

 

  • z upływem sześciomiesięcznego okresu pozostawania w stanie nieczynnym;
  • z dniem podjęcia zatrudnienia w innej szkole.

 

Oznacza to, że jeśli podejmie Pani zatrudnienie w innej szkole, Pani stan nieczynny zostanie przerwany i szkoła, z której Panią w stan nieczynny przeniesiono, nie będzie już zobowiązana do wypłacania Pani wynagrodzenia za stan nieczynny (bo ustanie stosunek pracy). I nie wiąże się to z otrzymaniem przez Panią odprawy (6-miesięcznej).

 

W przypadku zatrudnienia w nowej szkole będzie Pani mogła po spełnieniu przesłanek przejść na świadczenie kompensacyjne i otrzymać odprawę emerytalną.

 

Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dz. U. Nr 97, poz. 800 z późn. zm.) „świadczenie przysługuje nauczycielom, którzy spełnili łącznie następujące warunki:

 

1) osiągnęli określony wiek,

2) mają okres składkowy i nieskładkowy w rozumieniu ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353, z późn. zm.), wynoszący 30 lat, w tym 20 lat wykonywania pracy w jednostkach, o których mowa w art. 2 pkt 1, w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć,

3) rozwiązali stosunek pracy”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy minus jeden =

»Podobne materiały

Udział w proteście

Uczniowie jednej ze szkół, która ma zostać zlikwidowana, wzięli udział w proteście ulicznym przeciwko tej decyzji. Czy udział młodzieży w takim proteście jest zgodny z prawem? Czy można wyciągnąć jakieś konsekwencje w stosunku do dyrektora, który w tym pomagał, organizując za

Arkusz organizacji szkoły a zastrzeżenia do rozdziału godzin nauczycieli

Dyrektor gimnazjum, w którym pracuję, przedstawił radzie pedagogicznej arkusz organizacji szkoły z przydziałem godzin na przyszły rok szkolny. Zapewnił, że wszyscy nauczyciele będą mieli etaty. Niestety pod wpływem knowań nauczycielki, która ma poparcie wójta i której członkowie rodz

Dotacje gminy dla szkoły niepublicznej

Czy oprócz obowiązującej subwencji na jedno dziecko gmina może dodatkowo dotować z własnych środków szkołę niepubliczną?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »