.
Mamy 12 503 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rezygnacja ze stanowiska a anulowanie kary porządkowej

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 08.10.2017

Mam stanowisko kierownicze w firmie. Ostatnio otrzymałam karę porządkową. Czy jeśli zdecyduję się na rezygnację ze stanowiska to kara nagany będzie anulowana? Kara nagany wygasa po 12 miesiącach. Jeśli w ciągu tego roku zaistnieje sytuacja, która wymusi nałożenie kary porządkowej, ale za inne przewinienie, czy musi się to skończyć zwolnieniem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rezygnacja ze stanowiska a anulowanie kary porządkowej

Fot. Fotolia

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) nie przewiduje możliwości anulowania kary porządkowej w sytuacji, gdy pracownik zmienia stanowisko pracy.

 

Zgodnie z art. 113 K.p. karę uważa się za niebyłą, a odpis zawiadomienia o ukaraniu usuwa z akt osobowych pracownika po roku nienagannej pracy. Pracodawca może, z własnej inicjatywy lub na wniosek reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, uznać karę za niebyłą przed upływem tego terminu.

 

Zatarcie ukarania karą porządkową po roku nienagannej pracy następuje obligatoryjnie. Oznacza to, że pracodawca ma obowiązek uznać karę za niebyłą i odpis zawiadomienia usunąć z akt osobowych pracownika, jeżeli w ciągu roku od ukarania nie została nałożona na pracownika kara porządkowa.

 

Uznanie kary za niebyłą przed upływem roku jest pozostawione do decyzji pracodawcy, który może to uczynić z własnej inicjatywy lub na wniosek reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, do której pracownik składa odpowiedni wniosek.

 

W praktyce zatarcie kary z woli pracodawcy powinno mieć zastosowanie wobec pracowników ukaranych pierwszy raz, których dotychczasowy stosunek do powinności pracowniczych wskazuje na epizodyczny charakter zdarzenia, a bieżąca postawa w wystarczający sposób artykułuje osiągnięcie celu zastosowanej kary.

 

Przepisy prawa pracy nie przesądzają, że kolejne nałożenie kary porządkowej nagany oznacza zwolnienie pracownika. Jednak może stać się powodem wręczenia pracownikowi wypowiedzenia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć + X =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

odpowiedziprawne.pl