.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Rezygnacja ze spadku przez najbliższą rodzinę - kto dziedziczy?

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 12.11.2021 • Zaktualizowane: 12.11.2021

Jest nieruchomość, którą zamieszkiwały i zarazem były właścicielami trzy ze sobą rodzinnie związane osoby. Powiązania rodzinne były dalszego pokrewieństwa. Udział w nieruchomości był ułamkowy, czyli nie była ustanowiona odrębność lokali ani podział gruntu. Babcia dawno temu zmarła. Dopiero niedawno mama wystąpiła do sądu o stwierdzenie nabycia spadku. Takie stwierdzenie zostało ogłoszone na moją mamę. Niedawno umarła ostatnia zamieszkująca tę nieruchomość osoba i zarazem współwłaścicielka, czyli ciocia. Nie była w związku małżeńskim, dlatego prawo do dziedziczenia ma jej rodzeństwo – trzy osoby. One z kolei chcą zrezygnować z prawa do nabycia spadku, ponieważ budynek jest w bardzo złym stanie. Skoro najbliżsi spadkobiercy chcą zrezygnować ze spadku, to co się stanie, jak tak zrobią? Czy wobec tego moja mama powiększy swój udział ułamkowy w tej nieruchomości, czy też w takiej sytuacji właścicielem tej części stanie się Skarb Państwa? Co trzeba zrobić, aby mama przejęła ten udział? Poprosić jedną siostrę, aby przyjęła spadek, a potem w akcie darowizny przekazała lub odsprzedała swój udział w nieruchomości mojej mamie? Jakie kroki podjąć i co będzie bardziej korzystne?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rezygnacja ze spadku przez najbliższą rodzinę - kto dziedziczy?

Sprawy majątkowe w rodzinie często budzą wiele emocji i kontrowersji, nie zawsze łatwo je w sposób odpowiedni rozstrzygnąć. Dobrze, jeśli członkowie rodziny chcą ze sobą współpracować, to wiele ułatwia, a widzę, że tak jest w opisanym przez Pana przypadku.

Kolejność dziedziczenia spadku

Zgodnie z art. 931 Kodeksu cywilnego (dalej K.c.) „w pierwszej kolejności do dziedziczenia powołani są dzieci spadkodawcy i małżonek. Dziedziczą oni w częściach równych”. Zgodnie z art. 932 K.c. „w braku zstępnych do spadku powołani są małżonek oraz rodzice. Jeśli któreś z rodziców nie dożyło otwarcia spadku, jego udział przypada jego zstępnym w częściach równych. W przypadku, gdy któreś z rodzeństwa nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym”. Skoro tam jest spadek po cioci Pana mamy, to rozumiem, że Pana mama jest siostrzenicą – wówczas udział spadkowy, który przypadł jej matce, przechodzi na nią.

Przyjęcie lub zrezygnowanie ze spadku

Zgodnie z art. 1012 K.c. spadkobierca może spadek przyjąć, odrzucić lub przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza. Oświadczenie to należy złożyć w terminie 6 miesięcy od dowiedzenia się o tytule swojego powołania (w tym przypadku – śmierci). W braku złożenia takiego oświadczenia uważa się, że spadek przyjmuje się z dobrodziejstwem inwentarza. Oświadczenie to można złożyć przed sądem lub notariuszem.

Przejmowanie spadku przez kolejne osoby

Zgodnie z art. 1020 K.c. „spadkobierca, który spadek odrzucił traktowany jest jak ten, który nie dożył otwarcia spadku”. W takim przypadku udział spadkowy przypada jego zstępnym – dzieciom, wnukom itd. I teraz pytanie – czy rodzeństwo spadkodawczyni ma dzieci lub wnuki, bo jeśli tak, to wówczas po odrzuceniu spadku ich udział w spadku przypadnie ich dzieciom, a nie rodzeństwu. Jeśli np. nazwę rodzeństwo – spadkobierców A, B i C, to sytuacja wygląda następująco (przy założeniu, ze żadne nie ma dzieci):

 

  • A odrzuca spadek – udział przypada, B, C i Pana mamie każdemu po równo,
  • B odrzuca spadek – udział przypada A, C i Pana mamie każdemu po równo,
  • C odrzuca spadek – udział przypada A, B i Pana mamie.

 

Gdy A ,B, C odrzucą spadek, to rzeczywiście powinno przypaść Pana mamie przy założeniu, że rodzice spadkodawczyni nie żyją, a rodzeństwo nie pozostawiło po sobie dzieci. Jeśli rodzeństwo odrzuci spadek, konieczne będzie zrobienie następnej sprawy spadkowej po nich, a gdyby mieli dzieci, to trzeba by tak długo odrzucać spadek, aż w końcu przyszłaby kolej na Pana mamę. Jeśli zaś ktoś z rodzeństwa miałby małoletnie dzieci, musiałby odrzucić spadek również w ich imieniu, a jako że jest to czynność przekraczająca zwykły zarząd, konieczne jest uzyskanie na to zgody sądu rodzinnego, który trzeba przekonać, że odrzucenie spadku jest najlepsze ze względu na dobro dziecka i jego majątku, a to nie zawsze się udaje.

Przejęcie spadku, z którego inni zrezygnowali

Aby Pana mama mogła przejąć nieruchomość, to najprościej by było, aby spadkobiercy ustawowi przyjęli spadek, a potem przekazali swoje udziały w spadku, a zarazem w nieruchomości. Spadkobiercy przyjmą spadek, a potem mogą z nim dobrowolnie postępować. Nie ma przeszkód, żeby potem zbyć udział w spadku, można go sprzedać lub przekazać darowizną. Można to zrobić u notariusza, zawierając umowę darowizny, lub też w postępowaniu o dział spadku. Umowa darowizny będzie szybsza, acz droższa (o stawki trzeba spytać konkretnie notariusza), a w sądzie tańsza, lecz dłuższa. Wymagać będzie działu spadku i zniesienia współwłasności, a opłata przy zgodnym dziale spadku ze zniesieniem współwłasności to 600 zł, ale jest szansa na zwolnienie od kosztów. W takim postępowaniu spadkobiercy mogą przekazać swoje udziały w spadku bez konieczności dokonania spłaty, bo istnieje również i taka możliwość. Każdy może w sposób dowolny dysponować swoim udziałem, a więc i również przekazać go w sposób nieodpłatny, zarówno innemu spadkobiercy, jak i osobie spoza grona spadkobierców. To rozwiązanie mogłoby być najprostsze, ale oczywiście decyzja należy do Państwa.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 - X =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl