Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rezygnacja z zawarcia umowy za pośrednictwem Allegro

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 03.09.2019

Wystawiłem na Allegro samochód z opcją „kup teraz”. Ktoś kupił auto bez oglądania i dzwonienia. Chciałbym je jednak sprzedać innej osobie, która daje lepszą cenę. Czy możliwa jest rezygnacja z zawarcia umowy za pośrednictwem Allegro, tzn. niesprzedanie samochodu osobie, która wylicytowała? Samochód należy do rodziców.

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Pana przypuszczenia są jak najbardziej prawidłowe. Korzystanie z usług Allegro wiąże się z akceptacją postanowień regulaminu allegro, które w tym wypadku mają kluczowe znaczenia dla istoty sprawy. Zgodnie, bowiem z treścią art. 3.3 regulaminu:

 

„Celem Ofert dotyczących sprzedaży lub wynajmu nieruchomości, a także prezentowanych w kategorii »Usługi«, »Wakacje«, »Motoryzacja« (w podkategoriach »Samochody”, »Motocykle i quady” - z wyjątkiem wszystkich podkategorii zawierających nowe motocykle i quady – »Maszyny«, »Inne pojazdy i łodzie« oraz »Przyczepy, naczepy«) oraz w podkategorii »Żywe zwierzęta« nie jest zawarcie umowy pomiędzy Użytkownikami. Oferty te mają charakter wyłącznie ogłoszeniowy. Oferty, o których mowa w zdaniu poprzednim, nie mogą obejmować więcej niż jednej sztuki Towaru.

 

Użyty w powyższym postanowieniu termin »transakcje" obejmuje także transakcje z opcją »Kup teraz«. Jest to jeden z rodzajów Transakcji wymienionych w art. 3.2 Regulaminu Allegro. Zatem skorzystanie z opcji »Kup teraz« nie wyłącza w żaden sposób ogłoszeniowego i niewiążącego charakteru transakcji”.

 

Zatem postanowienia Regulaminu Allegro regulującego zawarcie umowy w ogóle nie znajdują zastosowania do transakcji wymienionych w art. 3.3 (np. obejmujących oferty sprzedaży, a właściwie ogłoszenia o sprzedaży pojazdów mechanicznych).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Rezygnacja z zawarcia umowy za pośrednictwem Allegro

 

Należy więc podkreślić, iż nie doszło do zawarcia skutecznej umowy sprzedaży. Wskazuje Pan także, iż wystawił Pan samochód niestanowiący Pana własności. W tej sytuacji sprzedaż w ogóle nie mogłaby dojść do skutku. Nie jest Pan dysponentem przedmiotu sprzedaży i nie może Pan skutecznie zbyć przedmiotu niestanowiącego Pana własności.

 

Oczywiście mógłby Pan działać w imieniu rodziców jako pełnomocnik, ale wymagałoby to udzielenia Panu pełnomocnictwa i wykazania się przez Pana pełnomocnictwem przed kupującym.

 

Stąd też należy przyjąć, iż transakcja miała wyłącznie walor ogłoszeniowy i nie wiązała uczestników internetowego serwisu aukcyjnego, do sprzedaży samochodu na rzecz licytanta, który skorzystał z opcji „Kup teraz”, nie doszło.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I - III =

»Podobne materiały

Brak kontaktu ze zwycięzcą aukcji „Allegro”

Jestem osobą fizyczną, wystawiłem przedmiot na Allegro . Aukcję (licytację) wygrał pewien pan (nie firma), z którym teraz nie mogę się skontaktować. W opisie aukcji zaznaczone było, że wysyłka przedmiotu nastąpi dopiero po wpłacie należności na konto (licytacja doszła do 900 zł

Brak kwoty minimalnej dla produktu na aukcji internetowej

Na internetowym portalu aukcyjnym wystawiłem przedmiot, który w opisie wyceniłem na 6000 zł. Jednak popełniłem błąd nie wyznaczając kwoty minimalnej zakupu. Wykorzystał to kupujący, licytując kilka sekund przed końcem aukcji. W rozmowie telefonicznej zażądał wydania przedmiotu,

Wydanie towaru niezgodnego z opisem

Zakupiłem na Allegro przez opcję „Kup teraz” traktor. Zgodnie z opisem aukcji i z dodatkowymi zapewnieniami sprzedającego, pojazd miał nowe ogumienie (o wartości kilku tysięcy złotych). Po dokonaniu zakupu sprzedający poinformował mnie, że traktor czeka na odbiór, ale bez nowy
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »