.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rezygnacja z zawarcia umowy za pośrednictwem Allegro

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 03.09.2019

Wystawiłem na Allegro samochód z opcją „kup teraz”. Ktoś kupił auto bez oglądania i dzwonienia. Chciałbym je jednak sprzedać innej osobie, która daje lepszą cenę. Czy możliwa jest rezygnacja z zawarcia umowy za pośrednictwem Allegro, tzn. niesprzedanie samochodu osobie, która wylicytowała? Samochód należy do rodziców.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rezygnacja z zawarcia umowy za pośrednictwem Allegro

Fot. Fotolia

Pana przypuszczenia są jak najbardziej prawidłowe. Korzystanie z usług Allegro wiąże się z akceptacją postanowień regulaminu allegro, które w tym wypadku mają kluczowe znaczenia dla istoty sprawy. Zgodnie, bowiem z treścią art. 3.3 regulaminu:

 

„Celem Ofert dotyczących sprzedaży lub wynajmu nieruchomości, a także prezentowanych w kategorii »Usługi«, »Wakacje«, »Motoryzacja« (w podkategoriach »Samochody”, »Motocykle i quady” - z wyjątkiem wszystkich podkategorii zawierających nowe motocykle i quady – »Maszyny«, »Inne pojazdy i łodzie« oraz »Przyczepy, naczepy«) oraz w podkategorii »Żywe zwierzęta« nie jest zawarcie umowy pomiędzy Użytkownikami. Oferty te mają charakter wyłącznie ogłoszeniowy. Oferty, o których mowa w zdaniu poprzednim, nie mogą obejmować więcej niż jednej sztuki Towaru.

 

Użyty w powyższym postanowieniu termin »transakcje" obejmuje także transakcje z opcją »Kup teraz«. Jest to jeden z rodzajów Transakcji wymienionych w art. 3.2 Regulaminu Allegro. Zatem skorzystanie z opcji »Kup teraz« nie wyłącza w żaden sposób ogłoszeniowego i niewiążącego charakteru transakcji”.

 

Zatem postanowienia Regulaminu Allegro regulującego zawarcie umowy w ogóle nie znajdują zastosowania do transakcji wymienionych w art. 3.3 (np. obejmujących oferty sprzedaży, a właściwie ogłoszenia o sprzedaży pojazdów mechanicznych).

 

Należy więc podkreślić, iż nie doszło do zawarcia skutecznej umowy sprzedaży. Wskazuje Pan także, iż wystawił Pan samochód niestanowiący Pana własności. W tej sytuacji sprzedaż w ogóle nie mogłaby dojść do skutku. Nie jest Pan dysponentem przedmiotu sprzedaży i nie może Pan skutecznie zbyć przedmiotu niestanowiącego Pana własności.

 

Oczywiście mógłby Pan działać w imieniu rodziców jako pełnomocnik, ale wymagałoby to udzielenia Panu pełnomocnictwa i wykazania się przez Pana pełnomocnictwem przed kupującym.

 

Stąd też należy przyjąć, iż transakcja miała wyłącznie walor ogłoszeniowy i nie wiązała uczestników internetowego serwisu aukcyjnego, do sprzedaży samochodu na rzecz licytanta, który skorzystał z opcji „Kup teraz”, nie doszło.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII minus III =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl