Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Reprezentacja czy koszt podatkowy – wątpliwości praktyczne

Autor: Artur Nowak • Opublikowane: 10.08.2009

Autor omawia podstawowe wątpliwości orzecznictwa związane z kwalifikowaniem wydatków jako kosztów uzyskania przychodu lub kosztów reprezentacji niestanowiących kosztu podatkowego.

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Od 1 stycznia 2007 r., na skutek nowelizacji przepisów ustaw o podatkach dochodowych koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych, zostały wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. Od czasu tej nowelizacji pojawiło się wiele wiążących interpretacji podatkowych oraz orzeczeń sądowych.

 

Co do zasady organy podatkowe, kwalifikując określone wydatki reprezentacyjne, powołują się na słownikową definicję tego pojęcia. Stwierdzają, iż reprezentacja to okazałość, wystawność w czyimś sposobie życia (IS w Poznaniu – ILPB3/423-96/09-5/MC) oraz uzewnętrzniony wysoki standard życia związany ze szczególną pozycją społeczną, zawodową oraz wytworność (IS w Poznaniu – ILPB3/423-18/08-2/MM). Stanowisko, o tak rozumianej reprezentacji, co do zasady, jest zdecydowanie dominujące w orzecznictwie organów skarbowych.

 

Znacznie szerzej problem reprezentacji ujmuje orzecznictwo sądowe. WSA w Warszawie w wyroku z 21 stycznia 2009 r. (III SA/Wa 1601/08) przywołał znaczenie tego słowa, wskazując, że reprezentacja w języku łacińskim (repraesentatio) oznacza po prostu wizerunek. Sądy jednocześnie podkreślają, iż reprezentacji nie można utożsamiać jedynie z wystawnością, okazałością w celu wywołania jak najlepszego wrażenia. Za reprezentację należy bowiem uznać wszelkie działania związane z tworzeniem wizerunku firmy, utrzymywaniem dobrych relacji z kontrahentami, które wprawdzie nie są konieczne dla osiągania przychodu lub zabezpieczenia jego źródła, ale sprzyjają temu celowi, są z nimi w sposób pośredni powiązane (I SA/Wr 101/09).

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Szczególne wątpliwości dotyczą wydatków na usługi gastronomiczne zakupu żywności i napojów, w tym alkoholowych oraz wydatków związanych z organizacją szkoleń. Wprawdzie przepisy obu ustaw podatkowych wyraźnie wskazują, iż wydatki dotyczące usług gastronomicznych nie stanowią kosztów uzyskania przychodu, jednakże warto zauważyć – i co podkreślają sądy – że dotyczyć to będzie jedynie tych wydatków, które mają charakter reprezentacyjny (III SA/Wa 157/08). O tym z kolei, kiedy wydatek gastronomiczny ma taki charakter, decyduje kryterium wystawności, które musi być rozpatrywane w każdym konkretnym przypadku odrębnie.

 

Problem związany z zaliczaniem wydatków na szkolenia ma natomiast często nieco inny charakter. Nierzadko bowiem podatnik dysponuje tylko jedną fakturą, która dokumentuje zakup usługi szkoleniowej, podczas gdy ta obejmuje nie tylko samo szkolenie, ale i inne wydatki związane z jego organizacją. Organy podatkowe w tej sytuacji, przyjmując bardzo restrykcyjne stanowisko, uznają, iż w takim przypadku całość wynagrodzenia nie powinna stanowić kosztu uzyskania przychodu. Mając więc w perspektywie taki wydatek, warto wziąć to pod uwagę. Na szczęście odmienne stanowisko przyjmuje część sądów administracyjnych, które wskazują, iż w takich przypadkach organy podatkowe są zobowiązane oceniać każdy wydatek, biorąc pod uwagę jego indywidualne cechy, zaś zbiorcza kwalifikacja wynikająca tylko i wyłącznie ze sposobu rozliczeń jest niedopuszczalna (I SA/Rz 654/08).

 

Istotnym jest, iż organy podatkowe, a w ślad za nimi również sądy administracyjne, wyraźnie odróżniają jednak wydatki związane ściśle z organizacją szkoleń (wynajem sali i sprzętu technicznego, zaproszenia, noclegi, przejazdy, zwyczajowy poczęstunek) od wydatków jedynie pośrednio związanych ze szkoleniem (zakup produktów alkoholowych, zorganizowanie imprez artystycznych, loterii dla uczestników). Pierwsze z nich oczywiście mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, natomiast te drugie – jako wydatki reprezentacyjne – już do kosztów zaliczone być nie mogą (I SA/Gd 28/09). W jednej z interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu (ILPB3/423-284/08-4/MC) wskazuje się, iż zorganizowanie przyjęcia z okazji otwarcia hotelu nie nosiło znamion reprezentacji, bowiem miało na celu zareklamowanie i wypromowanie nowo powstałego obiektu, czyli zachęcenie potencjalnych klientów do skorzystania z usług hotelu w przyszłości. Organ podatkowy w szczególności stwierdził, iż oferowany poczęstunek obejmował dania i napoje, które znajdują się w ofercie hotelu, w związku z czym należy wydatki te uznać za reklamę oferty.

 

Na zakończenie wskazać należy, iż mogą również pojawić się istotne wątpliwości, czy dany wydatek zaliczyć do reprezentacji, czy też potraktować go jako reklamę, na którą wydatki w całości mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Jak wskazał jeden z organów podatkowych (IS w Warszawie – IB-PB3-423-1/07-4/MS) – w celu odpowiedniego zaklasyfikowania danego wydatku do reprezentacji albo reklamy należy rozstrzygnąć, czy dane wydatki są ukierunkowane na reprezentowanie firmy oraz budowanie jej prestiżu (reprezentacja), czy też mają na celu zachęcenie potencjalnych klientów do nawiązania bądź utrzymania kontaktów z przedsiębiorcą oraz nabywania towarów oferowanych przez firmę (reklama).Stan prawny obowiązujący na dzień 10.08.2009

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 plus cztery =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Refinansowanie kredytu a ulga odsetkowa

Artykuł omawia zagadnienie refinansowania kredytu, uwzględniając możliwość zachowanie prawa do ulgi odsetkowej.

Amortyzacja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych – część 1

Autor w trzyczęściowym cyklu artykułów zawarł obszerne omówienie zagadnień związanych z amortyzacją środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. W pierwszej części wyjaśnia, jak należy rozumieć pojęcie wartości początkowej w kontekście przepisów prawa.

Praca zdalna u zagranicznego pracodawcy

Praca zdalna u zagranicznego pracodawcy a podatek dochodowy – teoria i praktyka.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »