Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Renta zagraniczna

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 08.04.2013

Mieszkam w Niemczech. Od 2007 roku pobieram tam rentę rodzinną po mężu. Obecnie mam zamiar przeprowadzić się do Polski. Gdzie będę otrzymywała moją rentę zagraniczną? W którym państwie będę musiała zapłacić od niej podatek?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zwyczajowo, jeśli zmieni Pani miejsce zamieszkania i wróci do Polski, powinna Pani otrzymywać rentę na swoje konto bankowe. Oczywiście zależy to od Pani ustaleń z jednostką wypłacającą rentę.

 

Jeśli chodzi o podatek za rentę zagraniczną, to osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Zgodnie z wolą ustawodawcy za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

 

  1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

 

Zasady te stosuje się jednak z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jedną z takich umów jest umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisana w Berlinie dnia 14 maja 2003 r.

 

Zgodnie z art. 18 ust. 1 i 2 tej umowy:

 

  • renty z Niemiec otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce podlegają opodatkowaniu tylko w Polsce;
  • renty otrzymywane z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych Niemiec przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce podlegają opodatkowaniu tylko w Niemczech.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Zatem jeśli renta zagraniczna, którą Pani otrzymuje, jest wypłacana z obowiązkowego systemu ubezpieczeń niemieckich, podlega opodatkowaniu tylko w Niemczech; w przeciwnym wypadku podlega opodatkowaniu tylko w Polsce.

 

W piśmie z dnia 2 czerwca 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach (sygnatura: IBPBII/1/415-271/10/ASz) wskazuje, że „renta wdowia wypłacona w 2009 r., jeżeli wypłacona jest z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych Niemiec, to zgodnie z umową w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku nie podlega opodatkowaniu w Polsce”.

 

Analogiczne stanowisko znajdziemy w piśmie z dnia 18 maja 2009 r. (Izba Skarbowa w Warszawie; sygnatura: IPPB4/415-188/09-2/JK2), w którym dodatkowo organ wskazuje, że „ogólną zasadą jest więc opodatkowanie rent uzyskiwanych z Niemiec, przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce, w kraju miejsca zamieszkania, tj. w Polsce. Wyjątek dotyczy sytuacji, gdy renta jest wypłacana z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych. Podstawę ustawową ubezpieczenia w prawie niemieckim stanowi Kodeks Socjalny, m.in. jego Księga Siódma (SGB VII). Świadczenia pieniężne związane ze śmiercią ubezpieczonego przyznawane i ustalane na podstawie tych przepisów są więc świadczeniami pochodzącymi z ustawowego ubezpieczenia socjalnego. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawczyni od kwietnia 1995 r. otrzymuje rentę z Niemiec po zmarłym mężu. Niniejszą rentę wypłaca jej Instytucja Ubezpieczeń Rentowych (DR) za pośrednictwem banku. Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego oraz zacytowanych wyżej przepisów należy stwierdzić, iż renta otrzymywana przez Wnioskodawczynię po dniu 1 stycznia 2005 r. zgodnie z art. 18 ust. 2 ww. umowy podlega opodatkowaniu według zasad obowiązujących w Niemczech i tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w Polsce”.

 

Reasumując – jeśli renta zagraniczna, którą Pani otrzymuje, wypłacana jest z obowiązkowego systemu ubezpieczeń niemieckich, podlega opodatkowaniu tylko w Niemczech, a jeśli tam jest zwolniona z podatku dochodowego, w ogóle nie zapłaci Pani podatku od tej renty – ani w Polsce, ani w Niemczech.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - 0 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Dochody zagraniczne

Mieszkam i pracuję we Francji. W Polsce osiągam tylko dochody z giełdy, reszta to dochody zagraniczne. 1. Czy błędnie wysyłam PIT-38 do urzędu właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania w Polsce? 2. Czy złożyć ZAP-3, podając adres francuski? 3. O jakim podatku i jakich dochodach jest mowa w art. 30b ust. 5a, 5b, 5c oraz w art. 30a ust. 1 pkt 1-5, art. 30a ust. 9, 10 ustawy o podatku dochodowym? Czy z tych artykułów wynika, że w PIT-38 w pozycjach 32, 33, 38, 39 i 40 powinienem wpisać jakieś kwoty? 4. Czy polski US może podważyć to, że jestem francuskim rezydentem podatkowym, jeżeli w Polsce posiadam rachunek bankowy, rachunek maklerski i Indywidualne Konto Emerytalne?

Renta niemiecka a podatek dochodowy i składka zdrowotna

Ze względu na niezdolność do pracy otrzymuję rentę niemiecką. Mieszkam w Polsce i dostaję także rentę polską. Kilka miesięcy temu otrzymałam na swoje konto w banku polskim wyrównanie niemieckiej renty. Bank zażądał podpisania zgody na pobieranie składki zdrowotnej i podatku dochodowego. Dowiedziałam się jednak, że kwota przyznana mi miesięcznie nie podlega opodatkowaniu w Niemczech, a ZUS potwierdził, że bank nie powinien pobierać składki zdrowotnej. Czy bank postąpił zgodnie z prawem?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »