.
Mamy 12 225 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Renta wdowia z zagranicy a podatki

Autor: Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 19.09.2012

Otrzymuję rentę wdowią z zagranicy, z Luksemburga. Przelewana jest na moje konto w banku polskim. W banku nie jest pobierany podatek od świadczenia. Nie wiem, czy podatek jest odprowadzany w Luksemburgu. Jak to sprawdzić, co robić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 18 konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Luksemburgu dnia 14 czerwca 1995 r. emerytury i inne podobne wynagrodzenia z tytułu poprzedniej pracy najemnej, wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie – z zastrzeżeniem, że emerytury i inne podobne wynagrodzenia wypłacane na mocy ustawodawstwa o ubezpieczeniach socjalnych Umawiającego się Państwa podlegają opodatkowaniu w tym Państwie.

 

W pierwszym rzędzie należałoby ustalić, czy otrzymywaną rentę wdowią przez Panią z Luksemburga można zaliczyć do świadczeń wypłacanych na mocy obowiązujących tam przepisów o ubezpieczeniach socjalnych (w rozumieniu przepisów obwiązujących w Luksemburgu). Jeżeli tak – świadczenia te podlegają opodatkowaniu w Luksemburgu, a w Polsce nie powinny być opodatkowane; również bank (jako płatnik) nie miałby obowiązku pobierania w trakcie roku zaliczek na podatek dochodowy.

 

W Polsce takie dochody (renta wdowia) byłyby zwolnione z opodatkowania; jeżeli uzyskuje Pani również inne opodatkowane w Polsce dochody – otrzymana renta wdowia wpłynie na stawkę podatku od tych dochodów; jeżeli renta jest Pani jedynym źródłem utrzymania – nie będzie miała skutków podatkowych.

 

Jeżeli renty są wypłacane z innej instytucji (np. z tzw. drugiego filaru), będą podlegały opodatkowaniu w Polsce (a w Luksemburgu powinny być zwolnione z opodatkowania).

 

Sugerowałabym w tym przypadku wystąpić o interpretację indywidualną do organów podatkowych – jeżeli bowiem rzeczywiście (co bardzo prawdopodobne) Pani renta wdowia podlega opodatkowaniu w Luksemburgu, będzie Pani potrzebowała dokumentu, który upewni płatnika (bank), że nie ma obowiązku odprowadzania zaliczek od wypłacanego świadczenia.

 

Jeżeli byłaby Pani zainteresowana, podpowiem oczywiście, jak wypełnić taki wniosek. Koszt uzyskania interpretacji to 40 złotych.

 

Najważniejsze jednak w tym momencie jest sprawdzenie dokładnie:

 

  1. jaka instytucja przyznała rentę wdowią (chodzi o dokładną nazwę),
  2. na podstawie jakich przepisów (obowiązujących w Luksemburgu) świadczenia są wypłacane.

 

Bez takiej wiedzy nie będzie możliwe rzetelne ustalenie, czy renta podlega opodatkowaniu w Polsce, czy też nie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 + III =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton