
Indywidualne Porady Prawne
Renta rolniczaAutor: Krystyna Ewa Nizioł • Opublikowane: 05.07.2013 |
Od 35 lat prowadzę gospodarstwo rolne i płacę składki na KRUS; niedawno skończyłam 60 lat i jestem uprawniona do emerytury. Niestety w zeszłym roku zachorowałam; dwukrotnie komisja lekarska orzekła całkowitą niezdolność do pracy, jednak urzędniczki w KRUS-ie nie chcą w ogóle przyjąć mojego wniosku o rentę rolniczą – twierdzą, że moje gospodarstwo jest za małe (0,5 ha przeliczeniowego) i renta mi się nie należy. Czy mają rację? |
Warunki nabycia prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy określa ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, Dz.U. z 2008 r. Nr 50, poz. 291 ze zm. (dalej: U.u.s.r.).
Zgodnie z art. 21 U.u.s.r. renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który łącznie spełnia następujące warunki:
W orzecznictwie wyraźnie wskazuje się, że „zasadą obowiązującą przy kwalifikowaniu określonego czasu jako okresu podlegania danemu rodzajowi ubezpieczenia społecznego jest, iż za okres rolniczego ubezpieczenia społecznego może zostać uznany wyłącznie ten okres, za który opłacono składki na to ubezpieczenie. Jedynie w drodze wyjątku od tej zasady, za okres rolniczego ubezpieczenia społecznego może być uznany także inny okres podlegania temu ubezpieczeniu, za który – w myśl przepisów ubezpieczeniowych – nie istniał obowiązek opłacania składek” (wyrok SN z 21 lutego 2012 r., I UK 304/11).
Warunek podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez wymagany okres uważa się za spełniony, jeżeli okres ubezpieczenia emerytalno-rentowego ubezpieczonego wynosi co najmniej:
Jeżeli całkowita niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym powstała wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej, warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, uważa się za spełniony, jeżeli ubezpieczony posiada jakikolwiek okres ubezpieczenia emerytalno-rentowego, który obejmuje dzień wypadku lub dzień zachorowania na rolniczą chorobę zawodową.
Za całkowicie niezdolnego do pracy w gospodarstwie rolnym uważa się ubezpieczonego, który z powodu naruszenia sprawności organizmu utracił zdolność do osobistego wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym. Okres 5 lat, o których mowa w ust. 2 pkt 5, powinien przypadać w okresie ostatnich 10 lat przed złożeniem wniosku o przyznanie renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy.
Całkowitą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym uznaje się za trwałą, jeżeli ubezpieczony nie rokuje odzyskania zdolności do osobistego wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym.
Przy ustalaniu liczby lat podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu dodaje się poszczególne okresy podlegania ubezpieczeniu obejmujące lata, miesiące i dni. Okresy niepełnych miesięcy podlegania ubezpieczeniu oblicza się w dniach. Sumę dni zamienia się na miesiące, przyjmując za miesiąc 30 dni kalendarzowych; sumę miesięcy zamienia się na lata, przyjmując pełne 12 miesięcy za jeden rok (art. 21 a U.u.s.r.).
Zgodnie z art. 22 ust. 2-3 ustawy prawo do renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, które ustało z powodu ustąpienia całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, podlega przywróceniu, jeżeli w ciągu 18 miesięcy od dnia ustania prawa do renty ubezpieczony ponownie stał się całkowicie niezdolny do pracy w gospodarstwie rolnym.
W ustawie zdefiniowano również pojęcie rolnika.
Zgodnie z art. 6 pkt 1 rolnikiem jest pełnoletnia osoba fizyczna, zamieszkująca i prowadząca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także osoba, która przeznaczyła grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego do zalesienia.
Działalność rolnicza, zgodnie z art. 6 ust. 3 tej ustawy, to działalność w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej i rybnej.
Należy również podkreślić, że w art. 6 ust. 4 ustawy zdefiniowano gospodarstwo rolne, jako każde gospodarstwo służące prowadzeniu działalności rolniczej. W ustawowej definicji gospodarstwa rolnego nie ma wymogu, aby gospodarstwo rolne przekraczało powierzchnię 1 ha przeliczeniowego.
Warunek prowadzenia gospodarstwa rolnego obejmującego obszar użytków rolnych przekraczający 1 ha przeliczeniowy jest ustalony w art. 5a ust. 1, ale dotyczy to wymogów związanych z kontynuacją ubezpieczenia rolniczego, a nie uzyskania prawa do renty z KRUS.
Podobnie w art. 16 ust. 1 ustawy określono, że ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu podlega z mocy ustawy m. in.:
W wyroku SN z dnia 28 marca 2006 r. (I UK 218/05) wskazano, że „o podleganiu rolniczemu ubezpieczeniu społecznemu decyduje spełnianie warunków ubezpieczenia określonych w art. 7 ust. 1 i art. 16 ust. 1 ustawy, takich jak prowadzenie na własny rachunek działalności rolniczej w posiadanym gospodarstwie rolnym położonym w granicach Rzeczypospolitej Polskiej, obejmującym obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny. Bez zaistnienia tej okoliczności nie może być mowy o podleganiu ubezpieczeniu rolniczemu. Rolnicze ubezpieczenie społeczne nie powstaje z początkiem kwartału, za który opłacono składkę, jeżeli działalność rolnicza nie była prowadzona od początku tego kwartału”.
Należy jednak wskazać, że przytoczone orzeczenia i przepisy dotyczą podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników. Tymczasem Pani już podlega temu ubezpieczeniu od 33 lat.
Ponieważ w treści pytania wskazuje Pani na emeryturę rolniczą, podaję również wymogi konieczne do uzyskania emerytury z KRUS.
Zgodnie z art. 19 ust. 1 U.u.s.r. emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:
Wiek emerytalny dla kobiet urodzonych w okresie:
W art. 20 ustawy określono, że do okresów ubezpieczenia (wymaganych zgodnie z art. 19 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2) U.u.s.r. zalicza się okresy:
Do okresów, o których mowa wyżej, nie zalicza się do okresów ubezpieczenia, jeżeli zostały one zaliczone do okresów, od których zależy prawo do emerytury lub renty na podstawie odrębnych przepisów.
Jeżeli jest Pani objęta ubezpieczeniem rolniczym i posiada dowody na opłacanie składek na to ubezpieczenie, to proszę jak najbardziej złożyć wniosek o przyznanie prawa do renty. Orzecznictwo i interpretacje KRUS nie są niestety jednolite. Z art. 21 ustawy wynika, że renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, a więc osobie, która już jest objęta ubezpieczeniem w KRUS, tak jak ma to miejsce w Pani przypadku.
Należy wskazać, że zgodnie z art. 42 U.u.s.r. KRUS prowadzi ewidencję okresów podlegania ubezpieczeniu i opłacania składek za każdego ubezpieczonego. Osoba zainteresowana ma prawo wglądu do ewidencji w zakresie dotyczącym jej spraw oraz zgłaszania uwag i zastrzeżeń.
Może więc Pani sprawdzić swój okres ubezpieczenia.
Wśród wymogów nabycia prawa do renty (oraz emerytury) z KRUS wymienia się m. in. podleganie ubezpieczeniu przez wymagany okres. Pani spełnia ten warunek. Wymóg gospodarstwa rolnego o powierzchni powyżej 1 ha przeliczeniowego w ustawie pojawia się w związku z objęciem ubezpieczeniem w KRUS, co w Pani przypadku nie ma miejsca, ponieważ Pani od ponad 30 lat jest już tym ubezpieczeniem objęta.
Dlatego w mojej ocenie należy jak najbardziej złożyć wniosek o rentę. Nie rozumiem powodów odmowy przyjęcia wniosku o rentę przez KRUS, jeżeli dostarczyła Pani wymagane dokumenty (i to dwukrotnie). Organ rentowy nie może wybierać sobie, czy wniosek przyjmie, czy nie, tłumacząc to ustnie Pani, że renta się Pani nie należy. KRUS ma obowiązek przyjąć wniosek i wydać decyzję dotyczącą przyznania lub nieprzyznania Pani renty. Jednak jeżeli Pani wniosek złoży, to postępowanie jest już formalnie rozpoczęte, a jeżeli Pani tego nie zrobi, to organ nie ma podstaw do prowadzenia działań w Pani sprawie. Jest to istotne, ponieważ postępowanie w sprawie świadczeń KRUS wszczyna się m.in. na wniosek.
KRUS może oczywiście wezwać Panią do uzupełnienia wniosku, również po jego złożeniu. Ma Pani prawo się odwołać od decyzji KRUS, gdyby nie uzyskała Pani renty rolniczej. W decyzji organ ma obowiązek również podać stosowne przepisy i podstawę faktyczną rozstrzygnięcia. Jeżeli KRUS nadal będzie odmawiał przyjęcia wniosku bezpośrednio, proszę go przesłać listem poleconym (może być za zwrotnym potwierdzeniem odbioru) i poczekać na dalsze działania KRUS. Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>