Mamy 11 794 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Renta po zmarłym Polaku pracującym w Niemczech

Autor: Grzegorz Gęborek • Opublikowane: 08.09.2014

Moja mama mieszka w Polsce, a tata przez 15 lat mieszkał w Niemczech, gdzie pobierał emeryturę. Czy teraz, po jego śmierci, mama może ubiegać się o rentę po nim od niemieckich organów, czy powinna zgłosić się do ZUS-u? Mama ma 64 lata.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zadane przez Panią pytanie dotyczy sprawy o charakterze transgranicznym, dotyczącej koordynacji systemów ubezpieczenia społecznego.

 

Słowem wstępu, odnosząc się do renty wdowiej, wskazuję, iż zgodnie z § 33 ust. 4 szóstej księgi niemieckiego Kodeksu socjalnego (Sozialgesetzbuch VI; dalej SGB VI) istnieją cztery przypadki, w których świadczenie rentowe po ubezpieczonym zamarłym przechodzi na członków rodziny i są to:

 

  1. tzw. mała renta wdowia (kleine Witwenrente oder Witwerrente);
  2. tzw. duża renta wdowia (große Witwenrente oder Witwerrente);
  3. renta wychowacza (Erziehungsrente);
  4. tzw. renta sieroca (Waisenrente).

 

Z zadanego przez Panią pytania wynika, że w przypadku Pani mamy pod uwagę należy wziąć renty wskazane w punktach 1. i 2.

 

Roszczenie o wypłatę małej renty wdowiej ma wdowa lub wdowiec, który nie wstąpił po śmierci ubezpieczonego małżonka ponownie w związek małżeński, jeżeli zmarły ubezpieczony spełnił wymóg co do minimalnego okresu ubezpieczenia, tzw. Wartezeit, który w przypadku obu odmian renty wynosi 5 lat (§ 50 ust. 1 pkt. 3 SGB VI).

 

Mała renta jest świadczeniem ograniczonym w czasie, które może być wypłacane najdłużej przez okres 24 miesięcy, licząc od upływu miesiąca, w którym zmarł ubezpieczony (§ 46 ust. 1 SGB VI).

 

Z kolei roszczenie o wypłatę dużej renty wdowiej przysługuje wdowcowi lub wdowie, którzy nie wstąpili ponownie w związek małżeński, po śmierci ubezpieczonego małżonka, który spełnił wymóg minimalnego okresu ubezpieczenia, jeżeli dodatkowo spełniają jeden z poniższych warunków:

 

  1. wychowują własne dziecko lub dziecko zmarłego małżonka, które to nie ukończyło 18 lat albo
  2. skończyli 45 lat, albo
  3. mają zmniejszoną zdolność zarobkowania.

 

Jeżeli powyższe warunki zostały spełnione, a z informacji udzielonych przez Panią wynika, że tak jest, to Pani mama może się starać o rentę wdowią po tacie od niemieckiego organu rentowego jako instytucji właściwej.

 

Wniosek można skierować bezpośrednio do niemieckiego organu rentowego. Co prawda w przypadku złożenia wniosku do instytucji niewłaściwej wniosek powinien zostać przekazany do instytucji właściwej w innym państwie członkowskim, ale wydłuża to istotnie procedurę.

 

Tutaj może Pani pobrać wniosek: http://www.deutsche-rentenversicherung.de/cae/servlet/contentblob/217452/publicationFile/61916/R0500.pdf, a tu pozostałe załączniki w razie potrzeby: http://www.deutsche-rentenversicherung.de/Allgemein/de/Inhalt/5_Services/04_formulare_und_antraege/_pdf/R0506.html.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II - dziesięć =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki