.
Mamy 11 988 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Renta po ojcu

Autor: Patrycjusz Miłaszewicz • Opublikowane: 15.11.2012

Czy siedmioletniemu dziecku należy się renta po ojcu, który nie żyje? Rodzice dziecka byli rozwiedzeni. Dodam, że ojciec dziecka nie pracował przed śmiercią, uczył się i pobierał rentę po swoim tacie. Co zrobić, aby dziecko otrzymało rentę po ojcu?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przystępując do odpowiedzi na przedstawione pytanie, pragnę Panią poinformować, iż zasady ustalania prawa do renty rodzinnej zostały zawarte w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227).

 

Jak podaje art. 65 ust. 1 wspomnianej powyżej ustawy:

 

„Art. 65. 1. Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń”.

 

Natomiast według art. 67 ust. 1 ww. ustawy:

 

„Art. 67. 1. Do renty rodzinnej uprawnieni są następujący członkowie rodziny (…):

 

1) dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione;

2) przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej;

3) małżonek (wdowa i wdowiec);

4) rodzice”.

 

Z analizy art. 65 ust. 1 ustawy wynika, iż warunkiem koniecznym do powstania prawa do renty rodzinnej jest ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, względnie spełnienie wymogów do uzyskania jednego z tych świadczeń.

 

W praktyce oznacza to, iż w przypadku niemożności ustalenia prawa zmarłego do emerytury lub renty nie ma możliwości przyznania renty rodzinnej.

 

Przenosząc powyższe rozważania na grunt stanu faktycznego przedstawionego w pytaniu, należy uznać, iż dziecku zmarłego ojca, mimo że znajduje się w kręgu osób uprawnionych do renty rodzinnej, w mojej ocenie nie zostanie przyznana renta rodzinna, bowiem ojciec dziecka w chwili śmierci – jak wynika z treści pytania – nie miał ustalonego prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, a także nie spełniał wymogów do uzyskania jednego z tych świadczeń.

 

Jeżeli złoży Pani wniosek o ustalenie prawa do renty rodzinnej po zmarłym ojcu dziecka, w mojej ocenie ZUS wyda decyzję odmowną.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III plus 2 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton