Mamy 7294 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Porady Prawne przez internet

Masz problem z prawem podatkowym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Renta inwalidzka z Holandii, zaległości podatkowe i rozliczenia

Autor: Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 27.12.2011

Przez wiele lat mieszkałam w Holandii, od 2008 r. jestem w Polsce. Moim jedynym dochodem jest holenderska renta inwalidzka. Jako obywatelka Holandii ubezpieczenie zdrowotne opłacam w tym kraju. Niedawno dowiedziałam się, że mam również obowiązek rozliczania się z moich dochodów w Polsce. Podsumowałam już jeden rok i spłacam ratalnie zaległy podatek, odsetki i „karę”. Nie wiem, co zrobić z następnymi latami podatkowymi. Urząd skarbowy poinformował mnie również, że nie przysługują mi żadne odliczenia od podatku. Co mam obecnie zrobić? Czy jest możliwość umorzenia opłaty prolongacyjnej i odsetek?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Zasady opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez Panią ze źródła położonego na terytorium Holandii są uregulowane dwoma aktami prawnymi:

                 

  1. konwencją między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu,
  2. ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.)

 

Zgodnie z art. 18 konwencji „emerytury i inne podobne świadczenia wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie w związku z wcześniejszym zatrudnieniem, jak i renty wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie”, niemniej, zgodnie z następnymi ustępami, w pewnych warunkach dochody z renty mogą być opodatkowane również w państwie „źródła” (Holandii). Ponieważ taka regulacja stwarza ryzyko podwójnego opodatkowania tego samego dochodu (zarówno w państwie zamieszkania – Polsce, jak i w państwie źródła – Holandii), ustalono metodę unikania takiego podwójnego obciążenia.

 

Zgodnie z art. 23 ust. 5 „w odniesieniu do osoby mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce podwójnego opodatkowania unikać się będzie w następujący sposób: jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami niniejszej konwencji może być opodatkowany w Niderlandach, to Rzeczpospolita Polska zezwoli na odliczenie od podatku od dochodu tej osoby kwoty równej podatkowi od dochodu zapłaconemu w Niderlandach. Jednakże takie odliczenie nie może przekroczyć tej części podatku od dochodu, jaka została obliczona przed dokonaniem odliczenia i która odpowiada tej części dochodu, która może być opodatkowana w Niderlandach”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Oznacza to, że przy rozliczaniu w Polsce dochodów z renty holenderskiej będzie Pani miała prawo do proporcjonalnego odliczenia podatku zapłaconego (potrąconego przez organ rentowy) w Holandii. Ponieważ zgodnie z podaną przez Panią informacją dochody z zagranicy to jedyne uzyskiwane przez Panią dochody – ma Pani możliwość odliczenia całego zapłaconego za granicą podatku.

 

Rozliczenie składa Pani na formularzu PIT-36 + załącznik PIT-ZG. Za każdy rok należy rozliczyć się na druku obowiązującym w danym roku – wszystkie druki do pobrania na stronie:

 

http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=3&dzial=151&id=27734&typ=news

 

Przychody i podatek w walucie obcej muszą zostać przeliczone na złote – będą potrzebne kursy banku, z którego usług Pani korzysta z dnia otrzymania przychodów (jeżeli renta jest otrzymywana miesięcznie – kursy z 12 dni, w których renta wpłynęła na Pani rachunek bankowy); jeżeli bank stosuje różne kursy walut lub w ogóle nie publikuje kursów w stosunku do waluty polskiej – kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Tym samym kursem przelicza Pani zapłacony podatek.

 

Niestety do dochodów z renty nie stosuje się tzw. ulgi abolicyjnej, istnieje jednak pod pewnymi warunkami możliwość odliczenia od podatku obowiązkowych składek zdrowotnych zapłaconych w Holandii – m.in. składka na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne nie mogła zostać odliczona od dochodu (przychodu) albo podatku w państwie, w którym została pobrana.

 

Nie do końca rozumiem, co miał na myśli urzędnik, informując Panią, że nie ma Pani prawa do żadnych ulg i odliczeń – moim zdaniem ma Pani prawo do wszelkich ulg i odliczeń dostępnych dla polskich obywateli – między innymi ulgi internetowej, ulgi na dzieci, odliczenia darowizn, ulgi rehabilitacyjna (w tym na leki). Jeżeli chodzi o skorzystanie z ulgi na leki (w ramach ulgi rehabilitacyjnej) – jest to odliczenie od dochodu (nie od podatku); aby z niego skorzystać, należy spełniać dodatkowe warunki, m.in. posiadać orzeczenie o niepełnosprawności, potwierdzenie lekarza–specjalisty o konieczności stosowania leków – ponieważ jednak przepisy w przeciągu 2008-2011 r. ulegały zmianie, należałoby zinterpretować każdy rok oddzielnie pod kątem spełniania przez Panią warunków; dodatkowo wydatki powinny być udokumentowane fakturami. Co ważne, w razie posiadania I lub II grupy inwalidztwa przysługuje ulga na używanie własnego (lub stanowiącego współwłasność) samochodu osobowego w celu dojazdów na zabiegi rehabilitacyjne. Generalnie możliwości uzyskania odpisów dla osób niepełnosprawnych jest sporo – ale trzeba by przeanalizować konkretnie Pani przypadek.

 

Odnośnie odsetek, opłaty prolongacyjnej – raczej nie może być mowy o odwoływaniu się od nich, ewentualnie można próbować składać wniosek o umorzenie ze względu na ważny interes społeczny lub ważny interes podatnika. Teoretycznie można również wnosić o umorzenie zaległości podatkowej – nie jest o to łatwo, ale czasami się „udaje”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX + 0 =

Porady Prawne przez internet

Masz problem z prawem podatkowym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zapłata zaległości podatkowych

Mam dług wobec urzędu skarbowego. Moja działalność gospodarcza wkrótce zostanie zlikwidowana. Nie zamierzam uchylać się od zapłaty zaległości podatkowych, ale w tym momencie nie mam pieniędzy. Chciałbym, aby organ odroczył termin spłaty, potrzebuję więcej czasu. Przekazuję pieniądze komornikowi, ale to za mało. Co robić?

 

Zaległości podatkowe

Pod koniec 2011 r. zostałam wybrana na przewodniczącą międzyzakładowej organizacji związkowej. W marcu 2012 r. organ skarbowy przeprowadził kontrolę podatkową za lata 2007–2008, która wykazała zaległości podatkowe z działalności, którą prowadziła w tamtym okresie spółka działająca przy związku W 2009 r. związek został przekształcony, a działalność tej spółki – zawieszona, jednak (o czym dowiedziałam się niedawno) nie wykreślono jej z rejestru. Nie zmieniono także wówczas numerów NIP i REGON; zrobiłam to dopiero ja w 2012 r. O wszystkich problemach dowiedziałam się dopiero w trakcie kontroli. Obecny zarząd związku wykonuje swoje obowiązki społecznie, nie prowadząc żadnej działalności gospodarczej. Jaką odpowiedzialność ponoszą jego członkowie, którzy nie mają nic wspólnego z opisaną działalnością? Dodam, że – jako przewodnicząca – jestem imiennie wzywana do wyjaśnień w tej sprawie. Czy tak powinno być?

Błędnie naliczony podatek od nieruchomości

Źle policzyłam (zaniżyłam) powierzchnię użytkową w moim domu, wskutek czego błędnie naliczono mi podatek od nieruchomości. Taka sytuacja trwała przez osiem lat, dopiero niedawno rzeczoznawca ustalił właściwą powierzchnię budynku. Co zrobić w takiej sytuacji?

wizytówka Szukamy prawników »