.
Mamy 12 156 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Renta a przedłużenie chorobowego

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 03.12.2016

Prowadzę działalność gospodarczą, mam rentę i jestem osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym. Ponad trzy miesiące temu wracając od klienta złamałem paskudnie nogę. Uznano to za wypadek po pracy. Zwolnienie kończy mi się po 182 dniach. Nie mogę iść na zasiłek rehabilitacyjny, bo mam rentę. Czy lekarz może wystąpić o przedłużenie zasiłku chorobowego?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że gdyby Pana wypadek zdarzył się przy pracy, a nie w drodze do/z pracy, to Pana okres zasiłkowy wynosiłby 270 dni. Jednak z powodu tego, że do wypadku doszło, gdy Pan wracał z pracy, zasiłek chorobowy może być przyznany na maksymalnie 182 dni.

 

Niestety, jak słusznie Pan zauważył, nie może Pan po tym okresie otrzymać świadczenia rehabilitacyjnego. A to z kolei oznacza, że jeśli po 10 czerwca nadal nie będzie Pan zdolny do pracy, to kolejne zwolnienia – o ile Pan je otrzyma – nie będą już płatne.

 

Przepisy nie przewidują, że w przypadku, gdy ubezpieczony nie może się starać o świadczenie rehabilitacyjne, to jego lekarz prowadzący może wnioskować o przedłużenie płatnych zwolnień.

 

Przepisy przewidują jedynie, że jeśli nie otrzyma Pan zasiłku może się Pan starać o rentę – ale rentę już Pan pobiera.

 

W tej sytuacji nie ma możliwości, aby po 10 czerwca otrzymywał Pan wynagrodzenie chorobowe albo zasiłek chorobowy, czy świadczenie rehabilitacyjne. Powinien Pan więc wrócić do pracy albo przebywać na kolejnych zwolnieniach – niestety niepłatnych.

 

Jedynym rozwiązaniem jest złożenie wniosku o zmianę wysokości renty. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia rencista może zgłosić wniosek o zmianę dotychczasowego stopnia niezdolności do pracy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 minus I =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton