.
Mamy 12 090 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Renta rodzinna po zmarłej córce

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 01.11.2018

Czy mogę ubiegać się o rentę rodzinną jako matka (59 lat) po zmarłej córce (pracowała około 17 lat )? Ja przebywam na zasiłku chorobowym od stycznia, mam wiele schorzeń. Mąż też choruje ma nowotwór i jest nam bardzo ciężko.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Renta rodzinna po zmarłej córce

Fot. Fotolia

Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy. Zachodzi nadto pytanie, czy Pani córka nie spełniała warunków do uzyskania/nabycia jednego z wyżej wymienionych świadczeń? Pani jako matka (rodzic), aby mogła uzyskać rentę rodzinną po córce, musi spełniać określone warunki. Innymi słowy muszą zostać spełnione określone przesłanki. Po pierwsze Pani córka musiałaby Panią utrzymywać przed śmiercią. Po drugie w chwili śmierci musiałaby Pani mieć ukończone 59 lat lub być niezdolną do pracy.

 

O ile zatem uda się Pani wykazać, że córka przyczyniała się do Pani utrzymania, dostrzegam przesłanki do przyznania Pani prawa do renty rodzinnej po zmarłej córce. Należy się zatem zastanowić, jakimi dowodami na łożenia na rzecz Pani przez córkę Pani dysponuje.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa minus V =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton