.
Mamy 12 090 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Renta po mężu dla emerytki

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 18.02.2019

Sprawa dotyczy renty po mężu dla emerytki. Moja mama ma 90 lat i od 1995 r. do tej pory pobiera emeryturę rolniczą. Jej mąż zmarł w 2007 r., tj. 11 lat temu. Miał emeryturę z ZUS-u. Czy jest możliwe, aby pobierając własną emeryturę, mogła mieć również rentę po mężu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Renta po mężu dla emerytki

Fot. Fotolia

Z opisu wynika, że mama będzie miała prawo do dwóch świadczeń – jednego z ZUS-u i jednego z KRUS-u.

Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.), art. 70, „wdowa ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli  w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy albo wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole – 18 lat życia, lub jeżeli sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej”.

 

Mama ma skończone 50 lat i miałaby prawo zasadniczo do renty rodzinnej z ZUS-u. Jednak zgodnie z z przepisami kolejnej ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.) i  innych przepisów z zakresu zabezpieczenia emerytalno-rentowego w takim przypadku wypłacane jest tylko jedno z tych świadczeń – wyższego lub wybranego przez zainteresowanego.

 

W razie zbiegu u jednej osoby prawa do emerytury lub renty z FUS-u z prawem do emerytury lub renty z ubezpieczenia społecznego rolników, art. 96 ust. 2 ustawy emerytalnej odsyłają do odrębnych artykułów – do art. 33 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2008 r. Nr 50, poz. 291 ze zm.). Z art. 33 ust. 2 ww. ustawy wynika, iż w razie zbiegu prawa do emerytury lub renty przysługującej na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników z prawem do emerytury lub renty z innego ubezpieczenia społecznego – ZUS – uprawnionemu wypłaca się jedno wybrane przez niego świadczenie

 

O ile mama może mieć prawo do 2 świadczeń, będzie jej wypłacane jedno – wyższe lub wybrane.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden minus sześć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton