.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Renta na 5 lat a możliwość powrotu do pracy

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 03.07.2018

Mam 42 lata i jestem po długiej hospitalizacji. Obecnie na szczęście jestem w dobrej formie. Lekarz orzecznik na podstawie dokumentacji i wywiadu z lekarzem prowadzącym orzekł całkowitą niezdolność do pracy z rentą na 5 lat oraz do samodzielnej egzystencji do 2018 r. Czy mając zgodę – zaświadczenie lekarza, który mnie operował i pod którego jestem opieką, aktualne wyniki badan laboratoryjnych, lekarz medycyny pracy dopuści mnie do podjęcia pracy? Nadmieniam, że jestem urzędnikiem na stanowisku podinspektora.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeśli lekarz medycyny pracy wyda Pani zaświadczenie o zdolności do pracy na dotychczasowym stanowisku – może Pani powrócić do pracy mimo orzeczenia wydanego przez orzecznika ZUS-u.

 

Orzeczenie lekarza orzecznika z ZUS-u wydawane jest jedynie dla celów rentowych, a nie dla celów pracowniczych, wiec nie oznacza, że pracownik – uznany za niezdolnego do pracy – nie może podejmować (albo kontynuować) pracy. Co więcej – w polskim prawie pracy nadrzędną zasadą jest zasada niedyskryminowania niepełnosprawnych osób jako pracowników.

 

Aby mogła Pani kontynuować pracę na dotychczasowym stanowisku, musi Pani – zgodnie z art. 229 ustawy Kodeks pracy – uzyskać zgodę lekarza medycyny pracy. W skierowaniu do lekarza medycyny pracy pracodawca powinien opisać Pani warunki pracy, a lekarz na podstawie przeprowadzonych badań orzeknie, czy jest Pani zdolna do wykonywania pracy.

 

Podsumowując – jeśli lekarz medycyny pracy wyda pozytywne orzeczenie – może Pani pracować.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 plus pięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »