Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Remont dzierżawionej nieruchomości i zwrot nakładów inwestycyjnych

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 23.09.2010

Zamierzamy wynająć kamienicę, która jest do kapitalnego remontu. Chcemy zainwestować kilka milionów złotych, wyremontować kamienicę i przeznaczyć ją na hotel. Kamienica jest własnością spółki, której właścicielem jest miasto. Miasto oczekuje od nas oferty wynajmu oraz propozycji rozliczenia części poniesionych nakładów w dzierżawie. Moje pytania: na jaki okres najkorzystniej wynająć kamienicę? Bank oferuje kredyt na 25 lat i chciałby ustanowić hipotekę na tej nieruchomości. Jak rozliczać opłatę za dzierżawę z nakładami? Jak zabezpieczyć sobie możliwość pierwokupu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W pierwszej kolejności odniosę się do problemów przez Pana przedstawionych.

Na jaki okres najkorzystniej wynająć kamienicę?


Proponowałbym okres nie krótszy niż 10 lat, gdyż zakres Pana inwestycji w budynku niebędącym Pana własnością wskazuje, że do czynienia będziemy mieć z inwestycją w obcym środku trwałym. Choć podatnicy mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla przyjętych do używania inwestycji w obcych środkach trwałych, to dla inwestycji w obcych budynkach (lokalach) lub budowlach okres amortyzacji nie może być krótszy niż 10 lat. Wydaje mi się zatem logiczne, by umowa najmu zawarta była w sumie na okres obejmujący przeprowadzenie inwestycji plus dziesięć lat.

Bank oferuje kredyt na 25 lat i chciałby ustanowić hipotekę na tej nieruchomości.

Sprawy kredytowe dotyczą konkretnie danego kredytodawcy i kredytobiorcy i nie sposób wypowiedzieć się o konkretnym rozwiązaniu kredytowym, nie znając go. Zauważę jednak, że budynek nie staje się Pana własnością za sprawą umowy dzierżawy bądź najmu, zatem ustanowienie hipoteki na nieruchomości uzależnione jest od jej właściciela.

Jak rozliczać opłatę za dzierżawę z nakładami?

Jeśli mają Państwo zamiar dokonywać rozliczeń czynszu z nakładami, to taki punkt winien znaleźć się w umowie. Winno się w nim określić, do jakiej kwoty i w jaki sposób nakłady będą kompensowane z czynszem. W takiej sytuacji powstaje przychód ze sprzedaży nakładów oraz koszt z tytułu wydatków poniesionych na nakład, a także koszt czynszu.

Wpływ środków pomocowych/strukturalnych na ewentualne prawo do sprzedaży nakładów zależy od działania, w jakim środki Pan dostanie i na co oraz na jakich warunkach będą one musiały być przeznaczone.

Jak zabezpieczyć sobie możliwość pierwokupu?

W umowie dzierżawy wystarczy umieścić zapis, iż przysługuje Panu prawo pierwokupu.

Pozwolę sobie zauważyć, iż w praktyce podobne „operacje” odbywają się na różnych zasadach. Na ogół jednak, gdy X dzierżawi Y nieruchomość zabudowaną budynkiem, a Y za zgodą X wyrażoną w umowie dokonuje modernizacji budynku, która prowadzi do ulepszenia budynku – wówczas strony zapisują w umowie dzierżawy, że po zakończeniu dzierżawy X sprzeda Y przedmiot dzierżawy, a wartość poniesionych przez Y nakładów inwestycyjnych zostanie zaliczona na poczet ceny sprzedaży. Dalsze zapisy stanowią, iż jeśli X nie sprzeda Y po zakończeniu umowy dzierżawy budynku, obowiązany jest zwrócić wartość poniesionych nakładów.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć minus trzy =

»Podobne materiały

Rozwód i zwrot nakładów poczynionych na nieruchomość teściowej

Mój brat wraz z żoną i trójką dzieci mieszkał w domu swojej teściowej (ale nie był tam zameldowany). Brat inwestował w ten dom jeszcze przed ślubem (m.in. wymienił dach, wyremontował pokoje). Po ślubie brat odziedziczył sporą sumę pieniędzy, które dał żonie na otwarcie salonu fryzjerskiego. Interes

 

Wieczysta dzierżawa działki

Chciałbym zakupić działkę budowlaną, ale dowiedziałem się, że właściciel jest wieczystym dzierżawcą od Skarbu Państwa. Czy warto zakupić taką działkę i czy po jej zakupie będę jej jedynym właścicielem?

 

Niezgłoszenie remontu ogrodzenia

30 lat temu ogrodziłem swoją działkę, cofając się sporo od drogi. Kilka lat temu zrobiłem remont ogrodzenia, którego jednak nigdzie nie zgłaszałem. Sąsiad doniósł na mnie do inspektoratu budowlanego, że mój płot jest niezgodny z przepisami. Czego mam obawiać się w trakcie kontroli? W 1996 r. dokupił

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »