Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Remont domu i zakup drugiego po sprzedaży mieszkania

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 28.10.2015

Sprzedałem w Polsce mieszkanie w 2011 r. (nabyłem je w 2010 r.). Część tej kwoty wykorzystałem na remont mojego domu. Mam jednak podwójne zameldowanie, tj. w Polsce i w Danii. Kupiłem w Danii dom w 2012 r. i zastanawiam się, czy resztę kwoty ze sprzedaży mieszkania można po to „podciągnąć”, tak by uniknąć podatku?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odpłatne zbycie mieszkania spowoduje powstanie przychodu, albowiem zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie w drodze darowizny. Zasadą obowiązującą dla mieszkań nabytych w okresie, na który Pan wskazuje, jest, że podatek od zbycia mieszkania płatny jest od dochodu z odpłatnego zbycia (podatek dochodowy wynosi tu 19% podstawy obliczenia podatku), a nie, jak miało to miejsce wcześniej, 10% od przychodu. Podstawą obliczenia podatku jest tu zatem dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw (wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia) a kosztami. Za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości nabytych w drodze darowizny uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz ewentualnie kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

 

Zbywając mieszkanie, należało złożyć do końca kwietnia roku następującego po sprzedaży PIT-39 i w nim wykazać zamiar skorzystania ze zwolnienia, o które Pan pyta. Zwolnieniem tym jest ulga podatkowa z art. 21 ust. 1 pkt 131 wymienionej ustawy. Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych (o których mowa w art. 30e) w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych. Jako że w tej uldze dochód podlega zwolnieniu w wysokości stanowiącej iloczyn dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia mieszkania by nie zapłacić podatku w ogóle trzeba wydatkować cały przychód na cel/cele zgodne ze zwolnieniem.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Art. 21 ust. 25 określa katalog wydatków na własne cele mieszkaniowe, znajdują się w nim zarówno nabycie budynku mieszkalnego, jak i remont własnego budynku mieszkalnego pod warunkiem, że nieruchomości te położone są w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej. Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej, jest jednak członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego, tym samym wydatkowanie środków na własny cel mieszkaniowy na terenie Norwegii spełnia przesłanki do zwolnienia (przy zachowaniu innych warunków, które wymieniłem jak np. wydatkowanie nie później niż w okresie dwóch lat).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć plus 0 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Fundusz ochrony zdrowia stworzony przez związek zawodowy

Związek zawodowy z dobrowolnych składek przekazywanych na konto związku stworzył fundusz ochrony zdrowia, którego celem jest pokrywanie kosztów leczenia członków związku w pewnych wypadkach. Czy słuszne będzie wystawienie PIT-8C dla wnioskodawcy (gdyż naszym zdaniem jest to jego przychód), a tym samym odprowadzenie przez niego podatku, czy też podatek taki powinien być zapłacony przez związek?

Świadczenia w naturze dla cudzoziemców

Nasza spółka sporadycznie udziela wsparcia zagranicznym firmom partnerskim w zorganizowaniu podróży służbowych (płacimy za bilety, wynajem pojazdu, hotel itp.). Rezydentom nie wypłacamy żadnych pieniędzy. Całość poniesionych kosztów jest refakturowana na podmiot zagraniczny (nierezydenta), który jest pracodawcą osób biorących udział w tych delegacjach. Czy zatem świadczenia w naturze na rzecz tych osób są zwolnione z podatku? Czy podatnik musi wystawić poszczególnym osobom, które skorzystały ze świadczenia, deklarację roczną?

Uniknięcie zapłaty podatku od całości kwoty uzyskanej ze sprzedaży mieszkania

Pod koniec 2006 r. kupiłem mieszkanie. Rok później wziąłem pod jego zastaw pożyczkę hipoteczną na dowolny cel. Za te pieniądze kupiłem działkę rolną, na której obecnie buduję dom (działkę przekształciłem na budowlaną). Kilka miesięcy temu sprzedałem mieszkanie za kwotę 100 tys. zł, z czego 60 tys. zajął bank jako zwrot za pożyczkę hipoteczną. Mój przychód wynosi więc faktycznie 40 tys. zł, ale urząd skarbowy żąda ode mnie podatku w wysokości 10% od kwoty, za którą sprzedałem mieszkanie. Czy mogę jakoś uniknąć tego podatku, udowadniając, że pożyczka poszła na zakup działki? A może lepiej zdecydować się w ciągu dwóch lat na zakup mieszkania – co wtedy z podatkiem?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »