.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rekompensata za niepowołanie do spadku

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 16.03.2008

W 2007 roku zmarła moja ciocia. Ustawowymi spadkobiercami są dzieci jej rodzeństwa. W testamencie ciocia zapisała „cały swój majątek, a w szczególności wkład mieszkaniowy” synowi swojej siostrzenicy. Poza wkładem mieszkaniowym w testamencie nie wymieniła żadnych innych składników swojego majątku. Wkład mieszkaniowy wynosi 70% wartości mieszkania. Czy spadkobiercy ustawowi mogą ubiegać się o jakąś rekompensatę np. różnicę pomiędzy wartością rynkową mieszkania a wysokością wkładu mieszkaniowego?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niestety, spadkobiercy ustawowi nie mogą ubiegać się o różnicę pomiędzy wartością rynkową mieszkania, a wysokością wkładu mieszkaniowego. W ogóle nie będą oni dziedziczyć po spadkodawczyni. Przesądza o tym sformułowanie zawarte w testamencie: „cały swój majątek, a w szczególności wkład mieszkaniowy”.

 

Zgodnie z tym stwierdzeniem, wolą spadkodawczyni było, aby cały jej majątek, w tym wkład mieszkaniowy, przypadł synowi siostrzenicy. Wskazanie przez spadkodawczynię jednej osoby, której ma przypaść cały majątek spadkowy, powoduje, iż jedyną osobą powołaną do spadku jest syn siostrzenicy.

 

To, że spadkodawczyni nie wymieniła w testamencie innych niż wkład mieszkaniowy składników swojego majątku, nie ma znaczenia, ponieważ istotnym jest oświadczenie, że wolą spadkodawczyni jest, aby cały majątek po niej przeszedł na syna siostrzenicy.

 

Jeżeli testament jest ważny i nie został odwołany, sąd w postępowaniu spadkowym z pewnością wyda postanowienie, w którym stwierdzi, że spadek po Pani ciotce nabył syn jej siostrzenicy, w całości.

 

Zaznaczyć również należy, iż spadkobiercom ustawowym, w sytuacji opisanej w pytaniu, nie przysługuje prawo do zachowku, ponieważ zgodnie z art. 991 § 1 Kodeksu cywilnego zachowek przysługuje wyłącznie zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III + III =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl