Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rekompensata za gospodarstwo nieobjęte granicami po II wojnie

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 22.02.2011

Mój ojciec otrzymał w 1949 r. z Państwowego Funduszu Ziemi 5 ha ziemi rolnej jako rekompensatę za pozostawione gospodarstwo w dawnych granicach Polski. Później ziemię zdał na rzecz Skarbu Państwa. Czy zostało zrealizowane jego prawo do rekompensaty w świetle obowiązującej ustawy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie art. 6 ust. 1 ustawy 8 lipca 2005 r. o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej do wniosku o rekompensatę należy dołączyć m.in. „oświadczenie o dotychczasowym stanie realizacji prawa do rekompensaty”.

 

Następnie w ust. 3 art. 6 ustawodawca wymaga, by „osoba, która na podstawie odrębnych przepisów, w ramach realizacji prawa do rekompensaty, nabyła na własność albo w użytkowanie wieczyste nieruchomości Skarbu Państwa, lub nieruchomości takie nabyli jej poprzednicy prawni, dołącza do wniosku dokumenty urzędowe poświadczające nabycie”.

 

Ustawodawca w kolejnych przepisach nie zwolnił z obowiązku przedłożenia dokumentów poświadczających nabycie uprawnionych do rekompensaty osób, które, otrzymawszy rekompensatę w postaci ziemi z Państwowego Funduszu Ziemi, utraciły następnie jej własność na rzecz Skarbu Państwa.

 

Należy więc stwierdzić, że nabycie nieruchomości z Państwowego Funduszu Ziemi stanowi realizację rekompensaty za mienie zabużańskie, i tak też to nabycie jest traktowane przez urzędy wojewódzkie.

 

Odrębną kwestią pozostaje to, czy nabycie 5 h ziemi wyczerpało prawo do rekompensaty. Ustawa przewiduje rekompensatę za pozostawione mienie w wysokości 20% wartości pozostawionych nieruchomości. Jeżeli wartość 5 ha, które otrzymał Pański ojciec, stanowiła mniej niż 20% wartości nieruchomości pozostawionych, posiadał on (lub jego spadkobiercy) prawo do rekompensaty uzupełniającej. Mimo prawa do rekompensaty uzupełniającej nie będzie można jej żądać, jeżeli nie został złożony wniosek w ustawowym terminie. Zgodnie bowiem z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej z dniem 31 grudnia 2008 r. upłynął termin składania wniosków do wojewodów w sprawie potwierdzenia prawa do rekompensaty.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII + IV =

»Podobne materiały

Rekompensata za majątek na Kresach

Niedawno znalazłam dokument należący do mojego nieżyjącego już ojca, który pochodził z Kresów Wschodnich. Z dokumentu tego wynika, że ojciec pozostawił tam majątek. Wiem też, że na początku lat 90. ojciec ubiegał się o rekompensatę za majątek na Kresach, jednak otrzymał wtedy odmowę. Niedawno

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »