Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rekompensata za skrócenie umowy najmu a podatek

Autor: Marek Kowalski • Opublikowane: 14.12.2018

Strony zamierzają zawrzeć porozumienie dotyczące skrócenia umowy najmu w zamian za wypłatę rekompensaty.  Umowa obowiązuje do 31.12.2021. W październiku strony chcą podpisać porozumienie, że umowa zostanie zakończona 28.02.2019 pod warunkiem wypłaty rekompensaty. Ponieważ na gruncie ustawy VAT czynność ta podlega opodatkowaniu, kiedy powstanie obowiązek podatkowy? Rekompensata nie zostanie zapłacona jednorazowo. Strony przewidują możliwość częściowego skompensowania jej z czynszem, a po zakończeniu umowy reszta zostanie rozłożona na raty.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Jak zrozumiałem, jedna ze stron umowy otrzyma odszkodowanie (rekompensatę) z tytułu skrócenia okresu trwania umowy najmu. Mamy do czynienia z usługa najmu oraz jej zakończeniem. A zakończenie świadczenia usługi związane jest z rekompensatą. Jak Pani wskazuje:

 

 1. Rekompensata nie zostanie zapłacona jednorazowo.

 2. Strony przewidują możliwość częściowego skompensowania jej z czynszem w okresie trwania umowy.

 3. Po zakończeniu umowy reszta rekompensaty zostanie zapłacona w ratach.

 

Zatem znany będzie:

 

 1. dzień zakończenia umowy najmu oraz

 2. dni wypłacania poszczególnych rat rekompensaty.

 

Dzień zakończenia umowy najmu jest zatem dniem, w jakim usługa najmu przestanie być świadczona. Stosownie do art. 19a ustawy o podatku VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi:


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 • W odniesieniu do przyjmowanych częściowo usług, usługę uznaje się również za wykonaną, w przypadku wykonania części usługi, dla której to części określono zapłatę.

 • Usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.

 • Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.

 

W przypadkach świadczenia usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury z tego tytułu. Z chwilą zakończenia umowy najmu ustaje świadczenie usługi najmu.

Rekompensata nie będzie stanowiła wynagrodzenia za świadczenie usługi najmu lecz będzie tylko powiązana z zaprzestaniem jej świadczenia. Możliwe są dwa warianty:

 

 1. pierwszy – wystawienie faktury na całą rekompensatę i wtedy obowiązek podatkowy w podatku VAT powstanie z dniem wystawienia faktury,

 2. drugi – wystawianie kilku faktur, oddzielnie na każdą z rat rekompensaty i wtedy obowiązek podatkowy powstawałby z wystawieniem każdej z faktur.

 

Wybór wariantu zależny byłby od treści porozumienia o rozwiązaniu umowy najmu. Powinno ono zawierać jasno sformułowane zasady wypłaty rekompensaty oraz terminy dokonania wypłat.

 

Należy liczyć się z tym, że fiskus uzna arbitralnie, że niezależnie od wariantu obowiązek podatkowy powstaje od całości rekompensaty z wystawieniem pierwszej faktury (bez względu na jej kwotę). Uzasadnieniem będzie twierdzenie, że umowa najmu została zakończona, a to oznacza, że wynegocjowana rekompensata powinna stanowić dochód z dniem zakończenia umowy najmu.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • V + VIII =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Pożyczki udzielane na weksel a podatek dochodowy

Kilka razy w roku pożyczam znajomym pieniądze za pomocą weksla; potem doliczam pewne oprocentowanie i określam ratę. Dowiedziałem się, że jeśli korzystam z weksli sporadycznie, nie muszę rejestrować działalności. Robiąc to częściej – powinienem, chyba że posiadam jakąś firm

Odroczenie wpłaty podatku od sprzedaży nieruchomości

Sprzedałem mieszkanie w 2008 r. tuż przed upływem 5 lat od jego nabycia. Niestety sprzedaż jest obciążona 10% podatkiem. Zadeklarowałem, że pieniądze zostaną przeznaczone na zakup w ciągu 2 lat nieruchomości na własne cele mieszkaniowe. Jedną czwartą kwoty, jaką uzyskałem ze sprzeda

Kara umowna za nieterminowe wykonanie robót a podatek

Czy kara umowna za nieterminowe wykonanie robót naliczona przez spółkę z o.o. wykonawcy robót inwestycyjnych, a następnie potrącona z zobowiązania wobec tego wykonawcy robót (czyli „skompensowana”): a. podlega zawsze opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, pod dat
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »