Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rekompensata za nakłady na użyczoną nieruchomość

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 05.10.2019

Synowa z synem korzystali z nieruchomości teściowej w ramach stosunku użyczenia. Brak jest jednak dowodów na to, że strony łączyło jakiekolwiek porozumienie dotyczące ewentualnego rozliczenia nakładów. Synowa i syn domagają się zwrotu nakładów użytecznych. Syn i synowa wyprowadzili się z mieszkania ponad 2 lata temu, jednak nie wymeldowali się do tej pory ani nie zabrali wszystkich mebli, które zakupili. Domagają się rekompensaty finansowej za ulepszenia użyteczne. Jaki okres przedawnienia obowiązuje dla roszczeń w takich sprawach? Czy czas wtedy liczy się od momentu opuszczenia mieszkania, mimo że się nie wymeldowali?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Rekompensata za nakłady na użyczoną nieruchomość

Zagadnienie związane z użyczeniem regulowane jest w przepisach Kodeksu cywilnego. Co do zasady biorący w użyczenie, który poniósł nakłady na rzecz, może domagać się od użyczającego zwrotu tychże nakładów. Należy jednak zauważyć, że zgodnie z art. 719 Kodeksu cywilnego: „roszczenie użyczającego przeciwko biorącemu do używania o naprawienie szkody za uszkodzenie lub pogorszenie rzeczy, jak również roszczenia biorącego do używania przeciwko użyczającemu o zwrot nakładów na rzecz oraz o naprawienie szkody poniesionej wskutek wad rzeczy przedawniają się z upływem roku od dnia zwrotu rzeczy”.

 

Termin liczenia rocznego okresu przedawnienia rozpoczął się w dniu opuszczenia mieszkania, przez które należy rozumieć zwrot rzeczy. Kwestia, że osoby te nie wymeldowały się z mieszkania, nie ma w tej sprawie żadnego znaczenia. Jeżeli od zwrotu rzeczy minęły 2 lata, roszczenie o zwrot nakładów przedawniło się.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć - 6 =

»Podobne materiały

Problem z nieuczciwym inwestorem, który nie chce zapłacić wykonawcy

Wykonywałem prace budowlane u pewnego inwestora. Jego typowym zachowaniem, jak się niestety okazało, jest zarzut źle wykonanej pracy i żądanie zwrotu ogromnych sum za popełnione błędy. Nie podpisałem umowy z tym inwestorem, podpisałem tylko potwierdzenie otrzymania (bez ostatniej raty) zapłaty za wy

Uciążliwa działalność współwłaściciela budynku mieszkalnego

Jestem współwłaścicielem dwurodzinnego domu, tzw. bliźniaka. Sąsiad od dawna próbuje rozbudować swą połowę, ale nadzór budowlany kilkakrotnie wstrzymywał już prace ze względu na uchybienia. Jakiś czas temu sąsiad zarejestrował działalność „pokoje gościnne” i prowadzi usługi hotelarskie.

Kara umowna a odsetki

Czy od kary umownej przewidzianej w umowie można naliczać odsetki ustawowe, jeśli tak, to od jakiego terminu (w umowie kwestia terminu uregulowania kary umownej nie jest uregulowana)?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »