.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Jak skutecznie zareklamować uszkodzony produkt?

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 10.12.2015

Niedawno kupiłam przez Internet produkt a dokładnie stół. Po otrzymaniu przesyłki zauważyłam, że mebel jest uszkodzony, bo był tylko częściowo owinięty folią bąbelkową. Odesłałam go do sprzedawcy, pakując w to, co miałam pod ręką (papier, reklamówki) – i napisałam odstąpienie od umowy. Sklep nie chce przyjąć odmowy. Twierdzi, że uszkodzenie produktu jest wynikiem mojego kiepskiego zapakowania. Jak mam skutecznie zareklamować produkt i co robić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kwestie dowodowe przed sądem będą regulowane przez przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. Ustawa ta przewiduje szereg środków dowodowych, m.in. zeznania świadków i przesłuchanie stron.

 

Nie wspomina Pani o tym, ale może ktoś był z Panią przy odbiorze tych produktów i będzie mógł potwierdzić, że rzeczywiście produkt był źle zapakowany. Świadkiem może być w zasadzie każdy, np. mąż, dziecko, sąsiadka czy ktokolwiek inny, kto był obecny przy rozpakowywaniu towaru.

 

Drugi środek dowodowy to przesłuchanie Pani jako strony, Pani będzie w tym charakterze zeznawać i Pani zeznania też są dowodem, takim samym jak inne stosowane w procesie.

 

Co więcej, wyjaśnię Pani, że zgodnie z treścią art. 231 Kodeksu postępowania cywilnego „sąd może uznać za ustalone fakty mające istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy, jeżeli wniosek taki można wyprowadzić z innych ustalonych faktów (domniemanie faktyczne)”. Skoro zatem Pani wysłała zaraz odstąpienie od umowy, to raczej sugeruje to, że towar był wadliwy, bo z faktu odstąpienia od umowy i odesłania towaru można, w mojej ocenie, wyprowadzić domniemanie, że towar był wadliwy. Oczywiście będzie to oceniał arbitralnie sąd, ale raczej fakty, o których Pani wspomina, przemawiają na Pani korzyść.

 

Dodatkowo jeszcze wyjaśnię, iż stosownie do treści art. 233 Kodeksu postępowania cywilnego „sąd ocenia wiarygodność i moc dowodów według własnego przekonania, na podstawie wszechstronnego rozważenia zebranego materiału”, a więc jeśli jakiś świadek był przy odbiorze towaru i to w sądzie potwierdzi, a do tego sąd zważy na odstąpienie od umowy natychmiastowe i odesłanie towaru, to wydaje się, że nie będzie problemu w pozytywnym dla Pani rozstrzygnięciu sprawy, chyba że sprzedawca będzie miał świadków na okoliczności „odwrotne”, ale wówczas sąd będzie musiał wszystko rozważyć i finalnie przyznać rację jednej stronie, a której to zależy od oceny zeznań świadków, tj. które dla sądu będą bardziej wiarygodne.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem plus siedem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl