.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Reklamacja rachunku błędnie wydrukowanego przez parkomat

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 09.11.2010

Czy na wezwaniu do uiszczenia opłaty parkingowej powinien być podany termin do złożenia reklamacji? Nie zgadzam się z nałożoną opłatą, ponieważ automat błędnie wydrukował rachunek. Zgłaszałem to w administracji strefy parkowania, ale powiedziano mi, że na wniesienie reklamacji miałem 7 dni. Regulamin o tym milczy. Nie wiem, czy muszę płacić nałożoną karę.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeżeli wydruk był ewidentną winą parkomatu – błąd w druku, należy złożyć reklamację.

 

Przeanalizowałam zarówno uchwałę Rady Miasta w sprawie ustalenia stref płatnego parkowania oraz opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych na terenie, jak i regulamin strefy parkowania. W żadnym z tych aktów nie widnieje 7-dniowy termin do wniesienia reklamacji.

 

Co więcej, zgodnie z brzmieniem regulaminu wniesienie reklamacji nie wstrzymuje biegu terminu do wniesienia zapłaty, który w przypadku braku jego określenia wynosi tyle, ile termin do uiszczenia opłaty dodatkowej, tj. 14 dni.

 

Proszę więc spokojnie złożyć pisemne odwołanie i poczekać na odpowiedź w terminach przewidzianych w Kodeksie postępowania administracyjnego. Reklamację w formie pisemnej od nałożonej opłaty dodatkowej za parkowanie w SPP bez uiszczenia opłaty wnosi się do zarządzającego SPP, załączając niezbędne dokumenty – bilet, wezwanie i wyjaśnienie.

 

Po 14 dniach – teoretycznie – sprawa będzie skierowana do egzekucji administracyjnej, tj. przez poborców podatkowych. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że nie jest to tak, że 15. dnia przychodzi poborca i ściąga opłatę. Sądzę, że do tego czasu otrzyma Pan odpowiedź od zarządcy strefy.

 

Proszę pamiętać, że do trybu odwoławczego mają zastosowanie przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, a więc sprawę będzie rozpatrywał nie tylko pracownik zarządu, ale tryb odwoławczy sprawi, że w przypadku decyzji niesłusznej dla Pana sprawa trafi przed organy administracji z sądem administracyjnym włącznie, a więc przez osoby mające pojęcie o obowiązującym prawie.

 

W odwołaniu proszę się powołać na brak pouczenia o terminie do wniesienia odwołania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 - 8 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »