.
Mamy 12 503 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Reklamacja wykonania dachu

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 09.07.2020

Jestem właścicielem firmy, która 2 lata temu budowała cały dom dla pewnego pana wraz z dachem. Otrzymałem od niego e-maila z reklamacją wykonania dachu, iż belki od dachu się skręcają (konstrukcja dachu pod wpływem czasu zmniejsza swój wymiar – schnie oraz możliwe jest skręcanie się belek). Belki na dach kupowała moja firma za zgodą inwestora, który wybrał tańszą wersję drewna. Po zakończeniu prac mam podpis kierownika budowy oraz inwestora, iż wszystko jest zrobione poprawnie. Inwestor straszy sądem, prawnikami itd., że muszę wszystko wymienić i naprawić, on wezwie konstruktorów, którzy zweryfikują moją pracę naprawczą – oczywiście wszystko na mój koszt. Czy klient ma do tego prawo? Moim zdaniem gwarancja na dach nie obejmuje naturalnych ruchów drewna podczas schnięcia, a tym bardziej, że mam podpis kierownika budowy. Co mogę odpisać klientowi na reklamację wykonania dachu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Reklamacja wykonania dachu

Umowa dotycząca wyboru drewna na belki dachowe

W pierwszej kolejności godzi się podkreślić, iż należałoby się zastanowić, czy między Panem a inwestorem zawarta była jakaś umowa, z której wynikałoby, jaki rodzaj drewna miał być użyty? O ile taka umowa była zawarta, należałoby ustalić, czy konstrukcja była wykonana z tego drewna, czy też innego, a jeżeli innego, czy ma Pan pisemną zgodę inwestora? O ile umowy nie było, zasadne byłoby przeanalizowanie treści wpisu w książce budowy pod kątem owej konstrukcji. Z tego, co Pan pisze, w książce budowy znajduje się wpis zarówno inwestora, jak i kierownika budowy, co powoduje, że uznać należy, że co najmniej inwestor wyraził w ten sposób zgodę na rodzaj materiału, z którego wykonana była konstrukcja. Kierownik budowy z kolei swoim podpisem stwierdził, że prace wykonane były prawidłowo.

Rodzaj drewna wykorzystany do belek dachowych

W opisanym przez Pana przypadku najważniejsze będzie stwierdzenie, czy użyty materiał jest zgodny z normami i czy dopuszczony jest do tego rodzaju prac. O ile zgoda inwestora była wystawiona, najważniejsze z perspektywy Pana będzie ustalenie, czy mógł Pan jako fachowiec zastosować taki materiał na konstrukcję dachu? Jeżeli biegły sądowy wypowie się, że tak, nie widzę powodów do tego, by miał Pan odpowiadać za zastosowanie takiego rodzaju drewna. Podkreślam, o ile będzie Pan dysponował „czymkolwiek”, z czego będzie można wyprowadzić wniosek, że inwestor miał wiedzę i godził się z tym, że drewna będzie gorszej jakości, ale będzie tańsze. 

Skutki reklamacji belek dachowych przez klienta

Musi mieć Pan świadomość, iż każda tego rodzaju sprawa wymaga opinii biegłego sądowego w przypadku, gdyby okazało się, że to Pan zadecydował o zastosowanym materialne, względnie nie dysponuje Pan dowodami na okoliczność zgody inwestora na ich zastosowanie. Zgodnie z art. 278 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego „w wypadkach wymagających wiadomości specjalnych sąd po wysłuchaniu wniosków stron co do liczby biegłych i ich wyboru może wezwać jednego lub kilku biegłych w celu zasięgnięcia ich opinii”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 minus 0 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »