.
Mamy 12 090 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Reklamacja bez dostarczenia-zwrotu produktu

Autor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 29.12.2020

Potrzebuję konsultacji w zakresie prawa handlowego. Jestem właścicielem sklepu internetowego z akcesoriami dla dzieci i tekstyliami. Klientka, która zakupiła koc dziecięcy początkiem października, żąda rozpatrzenia reklamacji (nie podoba jej się wykończenie koca) bez przesłania/zwrotu reklamowanego produktu. Twierdzi, iż podarowała go komuś i nie jest to możliwe. Czy klientka ma prawo żądać rozpatrzenia reklamacji bez dostarczenia produktu (w regulaminie sklepu jest informacja o tym, że „celem rozpatrzenia reklamacji Klient powinien przesłać lub dostarczyć reklamowany Towar, jeżeli jest to możliwe, dołączając do niego dowód zakupu. Towar należy dostarczyć lub przesłać na wskazany adres”).


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Reklamacja bez dostarczenia-zwrotu produktu

Konieczność dostarczenia produktu jako warunek reklamacji

Ma Pani rację w zakresie konieczności zwrotu rzeczy. Zgodnie z treścią art. 5612 Kodeksu cywilnego:

 

„§ 1. Kupujący, który wykonuje uprawnienia z tytułu rękojmi, jest obowiązany na koszt sprzedawcy dostarczyć rzecz wadliwą do miejsca oznaczonego w umowie sprzedaży, a gdy takiego miejsca nie określono w umowie – do miejsca, w którym rzecz została wydana kupującemu.

§ 2. Jeżeli ze względu na rodzaj rzeczy lub sposób jej zamontowania dostarczenie rzeczy przez kupującego byłoby nadmiernie utrudnione, kupujący obowiązany jest udostępnić rzecz sprzedawcy w miejscu, w którym rzecz się znajduje.

§ 3. Przepisy § 1 i 2 stosuje się do zwrotu rzeczy w razie odstąpienia od umowy i wymiany rzeczy na wolną od wad”.

 

W przypadku realizowania przez kupującego uprawnień w postaci żądania wymiany rzeczy na wolną od wad lub odstąpienia od umowy obowiązek jej dostarczenia sprzedającemu spoczywa na kupującym. Koszty dostarczenia, np. koszty transportu rzeczy, koszty dojazdu do domu kupującego lub innego miejsca, gdzie rzecz się znajduje, pokrywa sprzedawca. Jeżeli dostarczenie byłoby niezmiernie utrudnione, kupujący ma obowiązek rzecz udostępnić sprzedającemu.

Obowiązek dostarczenia rzeczy

Jeżeli chodzi o powody takich nadmiernych trudności, art. 5612 § 2 wyjaśnia, że mogą one być związane jedynie z rodzajem rzeczy lub sposobem jej zamontowania. E. Habryn-Chojnacka w Komentarzu (t. II, art. 5612, Nb 3) zauważa, że z przepisu wynika, iż kupujący nie będzie zwolniony od obowiązku dostarczenia rzeczy w przypadku, gdy takie dostarczenie nie będzie po prostu możliwe. Nie można przychylić się do jej wniosku, iż taka niemożliwość nigdy nie zwolni kupującego z obowiązku dostarczenia rzeczy, bez względu na jej przyczynę. Jeżeli przepis mówi o zwolnieniu od obowiązku w przypadku nadmiernych trudności, należy założyć, że niemożliwość także zwalnia kupującego od obowiązku dostarczenia rzeczy, pod warunkiem że wynika ona z rodzaju rzeczy lub sposobu jej zamontowania. Z uwagi na powyższe, jeżeli mówimy o kocu, a więc o przedmiocie, który z łatwością może być Państwu dostarczony np. za pomocą kuriera, obowiązuje § 1 powyższej regulacji, a wiec kupujący – chcąc złożyć reklamację – obowiązany jest dostarczyć Państwu przedmiot na Państwa koszt. Z uwagi na to w rozmowie z kupującym proszę powołać się na art. 5612 § 1 Kodeksu cywilnego i wskazać, że kupujący zobowiązany jest dostarczyć przedmiot.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 plus zero =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton