
Indywidualne porady prawne
Reklama zasłaniająca oknaAutor: Bogumił Wasilewski • Opublikowane: 22.10.2012 |
Zarząd spółdzielni podpisał umowę na zawieszenie reklamy wielkoformatowej na dwóch ścianach budynku, aby pokryć niedobory finansowe. Czy zgodne z prawem jest zawieszenie reklamy, która zasłania okna? Jak mieszkańcy mogą się bronić? W załączniku przesyłam dokumenty.
|
1. Istotne przepisy prawne
Warunki techniczne, w jakich winien być użytkowany budynek mieszkalny, są określone w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych. Ważny jest przepis § 14a, który stanowi:
„§ 14a. 1. Budynek mieszkalny wielorodzinny powinien być użytkowany w sposób zapewniający nieograniczanie oświetlenia dziennego mieszkań. (…) 3. Na budynku mieszkalnym wielorodzinnym mogą być instalowane urządzenia i nośniki reklamowe oraz inne urządzenia niezwiązane z użytkowaniem budynku lub mieszkania, o ile nie ograniczają oświetlenia dziennego mieszkania.
4. Przepisu ust. 1 nie stosuje się w przypadku wykonywania robót budowlanych dotyczących elewacji tego budynku”.
Niejako konsekwencją nieprzestrzegania wskazanego przepisu jest sankcja karna, którą nakłada art. 91a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane:
„Art. 91a. Kto nie spełnia, określonego w art. 61, obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym, użytkuje obiekt w sposób niezgodny z przepisami lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.
2. Analiza stanu faktycznego
Pani wątpliwości co do legalności podstaw umieszczenia reklamy wielkopowierzchniowej zasłaniającej okna mieszkań znajdujących się w budynku wydają się uzasadnione.
Swego czasu miała miejsce w kraju dyskusja dotycząca naruszania praw mieszkańców, których okna są zasłaniane ogromnymi reklamami. W odpowiedzi na to znowelizowane zostało ww. rozporządzenie (wejście w życie – 19 grudnia 2009 r.) poprzez dodanie wspomnianego § 14a, który pozwala na instalowanie urządzeń i nośników reklamowych oraz innych urządzeń niezwiązanych z użytkowaniem budynku lub mieszkania, o ile nie ograniczają oświetlenia dziennego mieszkania.
„§ 2. Do urządzeń i nośników reklamowych oraz innych urządzeń niezwiązanych z użytkowaniem budynku lub mieszkania, zainstalowanych na budynku mieszkalnym wielorodzinnym przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, stosuje się przepisy dotychczasowe, nie dłużej jednak niż przez 18 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia”.
Jednak jak wynika z tego zapisu, dotyczy on wyłącznie urządzeń zainstalowanych na budynkach przed dniem 19 grudnia 2009 r. Do przedmiotowej sytuacji stosuje się zatem w pełni przepis § 14a.
Kryterium wyznaczającym dopuszczalność i zakaz umieszczania reklamy na budynku przed oknami jest ograniczanie dostępu światła dziennego do mieszkań. Jeśli reklama, o której Pani wspomniała, spełnia ww. kryterium, to skoro prace budowlane nie są prowadzone, możliwe jest podjęcie kroków zmierzających do jej usunięcia.
3. Wnioski
Jeśli reklama jest już zamieszczona i spełnia kryteria ograniczania dostępu światła dziennego, można rozważyć podjęcie następujących działań:
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Zapytaj prawnika - porady prawne online |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>