Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Reklama firmy budowlanej za pomocą zdjęć z mojego mieszkania

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 02.01.2017

Firma remontowa wykonała remont mojego mieszkania. Prace są wykonane niedokładnie i z poślizgiem czasowym. Mimo to zdjęcia z mojego mieszkania firma ta w ramach reklamowania swoich usług umieszcza na portalach społecznościowych. Nie wyraziłam na to zgody i żądałam usunięcia zdjęć – jednak bezskutecznie. Co mogę zrobić?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c.

 

W pierwszej kolejności należy ustalić, czy z firmą łączyła Panią umowa, cywilnoprawna, a jeżeli tak – jaka była jej treść. W tego rodzaju przypadkach w treści umowy zamieszczone jest postanowienie, z którego wynika, że wykonawca ma prawo udostępniać efekt końcowy swoich prac, a Pani jako zlecająca wyraża zgodę na taką reklamę. Proszę zatem odszukać umowę, którą podpisała Pani z wykonawcą. Wykonawca może bowiem udostępniać zdjęcia Pani wnętrza tylko w przypadku, gdy takie prawo wynika wprost z umowy. Jeżeli umowa na ten temat milczy, wykonawca nie ma prawa udostępniać nieograniczonej liczbie podmiotów efektów swojej pracy.

 

Osobiście uważam, że dalsze rozpowszechnianie zdjęć, bez Pani zgody, zakładając brak postanowienia w umowie, będzie naruszeniem Pani dobra osobistego, jakim jest nietykalność mieszkania. Zgodnie z art. 23 K.c. „dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach”.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Trudno bowiem nie uznać, że umieszczenie zdjęć z Pani mieszkania, na profilu społecznościowym nie pozwala na umiejscowienie lokalu, a być może nawet połączenie Pani mieszkania z Pani osobą. Pani mieszkanie winno być dla Pani miejscem intymnym, będącym Pani sferą prywatności i bez Pani zgody firma nie ma prawo wykorzystywać swojej pracy. Pozwoli Pani, iż w tym miejscu posłużę się poglądem z literatury, który wskazuje, iż „zgodnie z art. 31 ust. 2 zdanie drugie Konstytucji RP nikogo nie wolno zmuszać do czynienia tego, czego prawo mu nie nakazuje. Przez wolność w rozumieniu art. 23 należy rozumieć możność wyboru bez bezprawnych nacisków i ograniczeń. Dobro to obejmuje nie tylko swobodę poruszania się, ale i wolność od obawy, groźby, przymusu (por. A. Szpunar, Zadośćuczynienie…, s. 100). Niektóre przejawy wolności zostały przez ustawodawcę lub orzecznictwo zakwalifikowane jako odrębne dobra osobiste (np. swoboda sumienia, nietykalność mieszkania, integralność seksualna, prawo do prywatności, nietykalność osobista). Wolność w szerokim znaczeniu chroniona jest przede wszystkim przez przepisy prawa karnego (art. 189 i n. k.k.)”.

 

Trafnie Sąd Apelacyjny w Gdańsku wyjaśnił w wyroku z dnia 29 grudnia 2000 r., sygn. akt I ACa 910/00, OSA 2002, z. 2, poz. 11, że „prawo do zachowania nietykalności mieszkania w rozumieniu art. 23 musi być pojmowane w aspekcie niematerialnym, jako prawo do ochrony przed bezprawnym wtargnięciem w sferę nie samej »substancji mieszkaniowej«, lecz w sferę określonego stanu psychicznego i emocjonalnego, jaki daje każdemu człowiekowi poczucie bezpiecznego i niezakłóconego posiadania własnego miejsca, w którym koncentruje swoje istotne sprawy życiowe i chroni swoją prywatność”.

 

W chwili obecnej winna Pani zatem sprawdzić, czy wykonawca nie działa na zasadzie postanowienia umownego, które mogło być wplecione do umowy na podstawie art. 3531 K.c. (zasada swobody umów). Jeżeli postanowienia takiego nie ma, wówczas proszę skierować do wykonawcy wezwanie do zaprzestania naruszenia dóbr osobistych poprzez usunięcie z profilu społecznościowego zdjęć Pani mieszkania pod rygorem skierowania sprawy do sądu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 minus VIII =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zniesławienie biegłego sądowego lekarza psychiatry

Jestem biegłym sądowym lekarzem psychiatrą. Trzy tygodnie temu otrzymałem obraźliwy list napisany przez badanego przeze mnie więźnia (jest osadzony w zakładzie karnym). Złożył on też doniesienie na policję, skarżąc się na niesłuszną (jego zdaniem) opinię sądową, którą ja sporządziłem. Czy jest to zniesławienie? Czy powinienem założyć jakąś sprawę?

Ustawa o ochronie danych osobowych

Kto jest administratorem danych osobowych w stowarzyszeniu i odpowiada za ich ujawnianie uprawnionym podmiotom? Komisja rewizyjna i zarząd są organami, które odpowiadają tylko przed walnym zgromadzeniem członków. Czy zastosowanie znajdzie tu ustawa o ochronie danych osobowych?

Żądanie zadośćuczynienia za publiczną obrazę

Czy mam prawo żądać przed sądem zadośćuczynienia za publiczne obrażanie mnie przez pewną osobę?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »