Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rejestracja firmy podczas L-4

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 04.11.2016

Pracuję w firmie prywatnej na umowę o pracę. Posiadam również grupę inwalidzką. W listopadzie miałem operację i do dnia dzisiejszego jestem na zwolnieniu lekarskim. W marcu zarejestrowałem firmę jednoosobową, a w kwietniu rozpoczęcie działalności gospodarczej. Oczywiście została zarejestrowana też w ZUS-ie. Będąc na zwolnieniu lekarskim i pobierając zasiłek chorobowy, grozi mi cofnięcie zasiłku z racji działalnością jaką otworzyłem. Wiem, że samo założenie działalności nie wpływa jeszcze na utratę zasiłku chorobowego, lecz wykonywanie pracy w ramach prowadzonej działalności. Na obecną chwilę nie mam żadnego dochodu.  Co mam w tym układzie zrobić, czy poprosić lekarza prowadzącego o wypisanie oświadczenia, że wykonywanie określonej pracy (biurowej) nie jest przeciwwskazane, nie spowoduje przedłużenia okresu niezdolności do pracy i nie jest niezgodne z celem tego zwolnienia? Czy iść po prostu do ZUS -u i przedstawić mój problem? Tylko wtedy prawdopodobnie będę zmuszony zwrócić zasiłek chorobowy z odsetkami w całości lub części.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 17 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 372) ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia.

 

Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 17 stycznia 2002 r. (sygn. akt II UKN 710/00) na pracę zarobkową osoby prowadzącej działalność gospodarczą składają się wszystkie czynności, których wykonywanie wynika z rodzaju tej działalności oraz czynności związane z samym prowadzeniem firmy. Zatem należy do nich także nadzór nad zatrudnionymi pracownikami, wydawanie dyspozycji i wskazówek, wystawianie faktur itp. Natomiast nie powinno być traktowane jako wykonywanie pracy zarobkowej podpisywanie dokumentów finansowych (list płac, przelewów bankowych) bądź rozliczeniowych, sporządzonych przez inną osobę np. pracownika.

 

Jak Pan widzi, z powyższego wynika, że nie ma znaczenia, czy wykonywanie danego rodzaju pracy ma wpływ na przedłużenie zwolnienia czy tez nie. Zakaz wykonywania pracy w czasie zwolnienia jest bezwzględny i jego naruszenie skutkuje odebraniem zasiłku za cały okres zwolnienia.

 

Ma Pan teraz dwa wyjścia – czekać na decyzję ZUS-u i wówczas zwrócić cały pobrany zasiłek wraz z odsetkami albo zgłosić się do ZUS-u i wtedy odsetki będą mniejsze. Jedyna różnica polega na wysokości odsetek.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 + 9 =

»Podobne materiały

Zatrudnienie córki w firmie a składki ZUS

Prowadzę firmę jako osoba fizyczna. Mam dorosłą córkę, która uczy się w weekendy. Chciałbym ją zatrudnić u siebie na pół etatu, a z czasem na cały. W związku z tym proszę o informacje, jak należałoby opłacać za nią ZUS – jak za pracownika czy osobę współpracującą? Czy jej wynagrodzenie byłoby

 

Przywrócenie terminu płatności składek na ZUS

Od kilku lat prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Kiedy byłam w ciąży, podwyższyłam dotychczasowe składki, aby uzyskać wyższy zasiłek macierzyński. Niestety tuż po porodzie spóźniłam się o jeden dzień z opłaceniem składek (dokładniej wysłałam przelew 10 lipca po południu, jednak bank zaksi

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »