Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rejestracja firmy LTD w Anglii

Autor: Jakub Bonowicz • Opublikowane: 02.02.2016

Chcę otworzyć firmę w Anglii LTD, aby płacić tam podatki i prowadzić sklep internetowy, który będzie kupował, a następnie oferowane towary sprzedawał tylko klientom w Polsce. Należności od klientów wpływałyby na polskie konto. Czy w Polsce trzeba by opłacać jakieś należności do urzędu skarbowego czy ZUS-u? Dodam, że w kraju nie jestem nigdzie zameldowany. Czy mogę kupować towar w Polsce i prowadzić wysyłkę do klientów z Polski z mieszkania, gdzie mieszkam w Polsce? Czy takie rozwiązanie nie koliduje z przepisami, czy lepiej jednak wysyłać towar z UK? Jeśli wszystko powyższe jest zgodne z prawem, to jaki VAT będę musiał naliczać klientom (niepłacącym VAT) – 20% brytyjski czy 23% polski?

Jakub Bonowicz

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

UWAGA! Poniższy tekst stanowi jedynie fragment dłuższej odpowiedzi.

 

Postaram się odpowiedzieć w miarę rzeczowo i konkretnie. Generalnie przy sprzedaży internetowej przeniesienie działalności na spółkę LTD w UK nie jest takie proste, jeśli zamierzamy:

 

  • kupować towary w Polsce (od polskich dostawców, na terytorium Polski),
  • sprzedawać towary polskim odbiorcom,
  • wysyłać towary także z Polski do polskich odbiorców.

 

W takim wypadku praktycznie całość działalności odbywa się na terytorium Polski, co oznacza, iż spółka LTD, choć jest właścicielem biznesu, traktowana będzie praktycznie jak polski podmiot. Prowadzi ona bowiem działalność gospodarczą w Polsce (kupno, wysyła, sprzedaż) w formie tzw. zakładu. Wszystkie istotne czynność odbywają się na terytorium Polski – kupno towarów, magazynowanie ich, przechowanie, rozpoczęcie wysyłki, miejsce zakończenia dostawy. Fakt przyjmowania płatności na polski rachunek bankowy nie ma decydującego znaczenia (posiadanie rachunku bankowego w Polsce nie oznacza, iż mamy tutaj „zakład” i podlegamy obowiązkowi podatkowemu), ale w połączeniu z innymi czynnikami ma również znaczenie. Zresztą nawet gdyby przyjmowałby Pan pieniądze na konto zagraniczne, to przy takiej organizacji procesu sprzedaży i tak należałoby przyjąć, iż w Polsce jest zakład. Dodatkowo, jak zakładam, towary będą sprzedawane na polskich aukcjach, strona będzie w języku polskim. Również komunikacja odbywać się będzie w języku polskim, a zwroty będą kierowane na Pana adres zamieszkania. W tej sytuacji działalność wyczerpuje wszystkie znamiona prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Stąd spółka LTD obowiązana będzie do zarejestrowania tutaj oddziału, rejestracji dla celów NIP i dla celów VAT, naliczania polskiego podatku VAT 23% (jako podmiot zagraniczny nie ma ona prawa korzystać ze zwolnienia ze względu na obrót do 150 tys. zł) i rozliczania podatku dochodowego od osób prawnych w Polsce na takich samych zasadach jak polskie podmioty – od zysku osiągniętego z handlu w Polsce, odliczając oczywiście od przychodu koszty jego uzyskania.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Niemniej nawet przy tego typu niekorzystnej sytuacji, i tak posiadanie spółki LTD niesie za sobą pewne korzyści, gdyż:

 

Po pierwsze – jeśli będzie Pan pełnił funkcję prezesa spółki (dyrektora), to pełnienie funkcji członka zarządu nie jest tytułem do ubezpieczenia społecznego. Identycznie zresztą jak członkowie zarządu polskich spółek z o.o. – jeśli sprawują swą funkcję wyłącznie na podstawie samego powołania, bez zawarcia umowy o pracę czy zlecenia, w ogóle nie płacą ZUS. W praktyce składki NI (National Insurance) będą płacone w Anglii od Pana wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji dyrektora od kwoty powyżej ok. 7500 funtów rocznie, bo do 7500 funtów rocznie mamy kwotę wolną od ubezpieczenia (kwota ta zwiększa się z każdym rokiem). Natomiast jeśli jednocześnie prowadziłby Pan działalność gospodarczą w Polsce, to musiałby Pan płacić składki w Polsce. Jeśli nie będzie Pan natomiast prowadził działalności w Polsce i nie będzie miał Pan tutaj żadnego tytułu do ubezpieczenia, to dla celów polskiego prawa pełnienie funkcji członka zarządu w zagranicznej spółce z o.o. nie jest tytułem do ubezpieczenia. Co oczywiście nie zmienia faktu, że od Pana wynagrodzenia w Anglii składki będą płacone i ma Pan także ubezpieczenie zdrowotne oraz ma Pan prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej także w Polsce, z tym że winien Pan posiadać kartę EKUZ (wydaną przez organy angielski).

 

Po drugie – jak wskazałem, spółka co prawda płaci podatek dochodowy, ale płaci go od dochodu (przychód minus koszty). Kosztem uzyskania przychodu może być także wynagrodzenie dla Pana jako dyrektora. A to wynagrodzenie jest wolne od podatku w Anglii do 10 500 funtów rocznie (kwota wolna od podatku) i również zwolnione z podatku w Anglii i to nawet wtedy, gdy spółka prowadzi działalność w Polsce w formie „zakładu”. 10 500 funtów rocznie może Pan zatem wypłacić sobie ze spółki bez podatku. Kwota ta pomniejsza zysk spółki do opodatkowania.

 

(…)

 

W zakresie podatku dochodowego – jeśli towary nie są kupowane w Polsce i rozpoczęcie wysyłki nie następuje z Polski, tylko z terytorium innego kraju, to samo prowadzenie sprzedaży w Polsce, nawet za pośrednictwem polskiej strony internetowej, do polskich odbiorców, przy przyjmowaniu płatności na polski rachunek, nie jest jeszcze „zakładem” spółki i nie powoduje obowiązku płacenia podatku dochodowego w Polsce i uzyskania NIP, i to nawet jeśli przekroczy Pan limit sprzedaży wysyłkowej w Polsce (160 tys. zł). Przekroczenie tego limitu obliguje do rejestracji dla celów VAT i naliczania polskiego VAT i płacenia go w Polsce, ale nie jest to równoznaczne z istnieniem „zakładu” dla celów podatku dochodowego. (…)

 

Informujemy, że świadczymy pomoc prawną z zakresu przedstawionej tematyki.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V plus siedem =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Wykonana usługa a wpis do ewidencji

Jestem osobą fizyczną. Czy podpisanie umowy z kontrahentem na usługę, której nie wpisałem do ewidencji działalności gospodarczej, może skutkować nieważnością umowy? Wpis do ewidencji uzupełniłem dopiero po roku. Usługę wykonuję ja. Czynności w ramach tej umowy mają charakter cykliczny. Czy kontrahent może wycofać się z takiej umowy, podając jako powód to, że wpisu do ewidencji nie dokonałem przed podpisaniem umowy?

Strona internetowa i wykonywanie zleceń – czy to działalność gospodarcza?

Mam stronę internetową, dzięki której zdobywam zlecenia (związane z aranżacją wnętrz). Ciągle zwlekam z założeniem firmy (w zasadzie nie chciałbym tego robić, gdyby to było możliwe). Czy mam się czuć zagrożony ze strony urzędu skarbowego? Jak połączyć posiadanie strony i wykonywanie usług?

Diety dla prowadzącego firmę zajmującą się handlem samochodami

Czy osoba prowadząca jednoosobową firmę, której główną działalnością jest handel samochodami (a miejscem wykonywania cały kraj), sprowadzająca samochody z zagranicy, może rozliczać diety krajowe i zagraniczne? Proszę o podstawę prawną.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »