.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odzyskanie pieniędzy łożonych na córkę przez 2 lata od ojca

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 18.10.2007

Ex mąż opuścił mnie oraz córkę około 2 lat temu. Przez ten okres utrzymywałam córkę z własnych środków. Czy mogę odzyskać część pieniędzy jaką wyłożyłam za męża na utrzymanie córki?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W omawianym przypadku należy wystąpić z roszczeniem przeciwko ojcu dziecka tzw. regres alimentacyjny (art. 140 K.r.i.o.).


Wysokość roszczenia regresowego podlega podwójnemu ograniczeniu: z jednej strony, limituje ją wartość świadczeń spełnionych na rzecz uprawnionego przez dochodzącego roszczenia regresowego, z drugiej strony natomiast granicę roszczenia regresowego określa zakres usprawiedliwionych i podlegających zaspokojeniu potrzeb uprawnionego.

 

Występujący z roszczeniem regresowym traci zatem prawo do świadczeń, które uiścił ponad potrzeby uprawnionego. Nie powinno budzić wątpliwości, że takie roszczenie - z reguły wyrażone w pieniądzu - podlega waloryzacji stosownie do art. 358 1 § 3 K.c. Według przyjętego kryterium waloryzowania roszczenia regresowego należy się także odnieść do oceny potrzeb uprawnionego. W przeciwnym wypadku doszłoby do zachwiania ekwiwalentności świadczenia dochodzonego w regresie i świadczenia faktycznie spełnionego na rzecz uprawnionego.

 
Roszczenie z powyższego tytułu przedawniają się z upływem lat trzech - tym samym powinna Pani niezwłocznie wystosować pozew do sądu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII + 5 =

18.01.2013

mam wrażenie że otrzymała Pani jedynie cytat z komentarza do art. 140 kro, który właśnie czytałam

katarzyna

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »