Mamy 11 195 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Refundacja składek PFRON a udziały w spółce

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 28.08.2009

Jestem współwłaścicielką spółki cywilnej (25% udziałów). Ponieważ jestem też rencistką, a płacę pełen ZUS z przychodów spółki, zwróciłam się do PFRON o refundację składek. Zaczęły one przychodzić na konto spółki z moim osobistym numerem rejestracyjnym w PFRON. Mam jednak problem z wypłaceniem tego zwrotu z konta spółki. Czy ta refundacja jest moja, czy też należy do spółki? Co mam zrobić, żeby pieniądze trafiły na moje konto?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fundusz refunduje osobie niepełnosprawnej wykonującej działalność gospodarczą obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pod warunkiem terminowego opłacenia tych składek w całości – wynika to z art. 25a ustawy Rehabilitacja zawodowa i społeczna oraz zatrudnianie osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92).

 

Składki te opłaca się i nalicza osobie niepełnosprawnej wykonującej działalność gospodarczą na zasadach określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74).

 

Jeżeli płatnikiem składek jest wspólnik spółki, który jest traktowany jako osoba prowadząca samodzielną działalność gospodarczą, zwrot będzie przychodem płatnika.

 

W piśmiennictwie wskazuje się, że przepisy regulujące zwrot „dotyczą wyłącznie rencistów prowadzących działalność jako osoby fizyczne lub wspólnicy spółki cywilnej. Nie dotyczą one twórców i artystów, osób prowadzących działalność w zakresie wolnych zawodów, wspólnika jednoosobowej spółki z o.o. oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej”. Zatem zwrot jest zwrotem dla rencisty.

 

W praktyce, gdy tylko jeden ze wspólników spółki cywilnej ma prawo do refundacji, refundację otrzymaną na konto spółki, w dacie otrzymania, traktuje się jako przychód konkretnego właściciela.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 + V =

»Podobne materiały

Wykupienie samochodu na firmę po zakończeniu leasingu

Po zakończeniu leasingu samochodu osobowego wykupiłem go na firmę. Data wykupu to kwiecień 2015 r. Jaką wartość mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu związanego z wykupem i przerejestrowaniem samochodu osobowego (przeznaczonego do użytku nie tylko służbowego)? W jakiej wielkości powinienem am

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »