Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nabycie nieruchomości na firmę, czy jako osoba prywatna?

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 07.10.2009

Mam firmę i obecnie jestem w trakcie kupowania nieruchomości, którą następnie chciałbym dla zysku wynajmować. Umowa wstępna została już podpisana, zaliczka wpłacona. Transakcja zakupu ma się odbyć za rok. Do tego czasu chciałbym wpłacać właścicielowi co miesiąc umówione zaliczki i równocześnie w ten sposób zwiększyć koszty przychodu. Ale nie wiem nawet, czy powinienem nabyć tę nieruchomość jako przedsiębiorca (na firmę), czy jako osoba prywatna?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiedź na pana pytanie zależy od tego, jak chciałby Pan opodatkować przychody z najmu przedmiotowej nieruchomości.

 

Gdy osoba fizyczna uzyskuje przychody z tytułu wynajmu nieruchomości, przychód może pochodzić z dwóch źródeł, wyboru dokonuje podatnik, źródłami tymi są:

 

  • pozarolnicza działalność gospodarcza,
  • najem (dzierżawa etc).

 

Podaje się w doktrynie, iż zaliczenie uzyskanego przychodu z wynajmu do źródła: najem, podnajem itp., możliwe jest, gdy oddawane składniki majątku nie są związane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą.

 

Gdy „rzeczy” oddawane do użytku są związane z wykonywaną działalnością gospodarczą, przychód pochodzi z działalności gospodarczej.

 

Najem (niebędący działalnością gospodarczą) można opodatkować ryczałtem lub na zasadach ogólnych, jeżeli jednak celem jest zwiększenie kosztów firmy, nieruchomość winna być składnikiem majątku firmy. Umożliwi to ponoszenie w przyszłości kosztów, czy też dokonywanie odpisu amortyzacyjnego.

 

Pozwolę sobie przytoczyć również fragment pisma z dnia 14 marca 2008 r. Izby Skarbowej w Katowicach (sygn. IBPP1/443-59/08/AL/KAN/258/08), w którym przeczytać możemy, iż:

 

„Do odliczenia podatku naliczonego wpłat zaliczek dla dostawców na poczet zakupu nieruchomości, które dokumentowane są fakturami VAT, wymagane jest, by nabywane w terminie późniejszym towary i usługi były związane z czynnościami opodatkowanymi; nie istnieje konieczność dokumentowania wpłaty zaliczki aktem notarialnym. Podatnik pyta również: (…) Czy w przypadku dokonania wpłaty zaliczki na poczet późniejszego nabycia nieruchomości, konieczne jest sporządzenie aktu notarialnego, aby można było odliczyć VAT naliczony z faktury zaliczkowej?” Organ odpowiada, iż „z cytowanych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług jak i rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom (...) nie wynika konieczność dokumentowania wpłaty zaliczki aktem notarialnym. Koniecznym warunkiem umożliwiającym odliczenie podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zapłatę zaliczki jest fakt, aby nabywane w terminie późniejszym towary i usługi były związane z wykonywanymi przez niego czynnościami opodatkowanymi, przy uwzględnieniu regulacji zawartych w art. 88 ust. 1 pkt 2 i art. 88 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy o VAT. A zatem nabywca może odliczyć podatek naliczony wynikający z faktury zaliczkowej w rozliczeniu za okres, w którym ją otrzymał”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V - sześć =

»Podobne materiały

Progi podatkowe

Czy mogę wybrać sposób opodatkowania, jak to robią przedsiębiorcy? Pracuję na podstawie umowy o pracę, jestem jedynym żywicielem rodziny, mam dzieci. Moje wynagrodzenie spowodowało wejście w drugi próg podatkowy (32%). Uważam, że system progów podatkowych jest niesprawiedliwy. Czy mogę wybrać podate

 

Podatek od hodowli egzotycznych zwięrząt

Nabyłam samiczkę i samczyka pewnego egzotycznego gatunku jeża i chciałabym, kiedy dochowam się potomstwa, sprzedawać te zwierzątka indywidualnym klientom. Okres przetrzymywania takiego gryzonia od urodzenia do oddania nabywcy to ponad 2 miesiące (ok. 9 tyg.). Bardzo mi zależy, żeby to była legalna h

 

Sprzedaż zakupionego mieszkania - ile wyniesie podstawa opodatkowania?

W 2008 r. zakupiłem mieszkanie od spółdzielni mieszkaniowej. Przeniesienie własności (akt notarialny) nastąpiło w sierpniu 2009 r. Cena mieskania to 150 tys. zł, ale wraz z odsetkami muszę oddać bankowi 170 tys. zł. Mieszkanie obecnie chcę sprzedać za 200 tys. zł. Ile wyniesie podstawa mojego opodat

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »