Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Założenie firmy w raju podatkowym

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 29.10.2009

Jestem obywatelem polskim, interesuje mnie założenie firmy w innym kraju, jakimś „raju podatkowym”. Jeśli założyłbym taką firmę i chciał prowadzić działalność polegającą przede wszystkim na podnajmowaniu nieruchomości, albo prowadzeniu małych bazarów, przejazdów autobusowych i innych – to wówczas jakie są moje relacje z naszym urzędem skarbowym?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Porusza Pan bardzo skomplikowany temat, będący obecnie „na celowniku” administracji podatkowych krajów UE oraz USA. Szczególnie po niedawnym, antykryzysowym wystąpieniu prezydenta USA, który podał przykład niewielkiego budynku położonego w stolicy jednego z „rajów podatkowych”, w którym, co wynika z rejestrów danych podatników administracji podatkowej USA, siedzibę ma kilka tysięcy firm działających na terytorium USA. Powszechnie wiadomo, iż są to siedziby fikcyjne, jednak regulacje obecnie obowiązujące utrudniają dowodzenie obejścia prawa i ściganie winnych – ma się to jednak niebawem zmienić.

 

Obecnie obowiązujące przepisy mają na celu zniechęcenie firm działających w UE do dokonywania transakcji z podmiotami będącymi rezydentami „rajów podatkowych”. Mechanizmy są różne, jeden z nich wskazał w wyroku z dnia 5 lutego 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. III SA/Wa 1728/07): „Podatnik, który dokonuje transakcji z podmiotami powiązanymi lub z podmiotami mającymi siedzibę w tzw. rajach podatkowych, ma obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych na bieżąco” – wynika to zarówno z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jak i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

 

Dokładnej analizy opodatkowania czynności będących np. najmem nie sposób wykonać, gdyż brak jest jakichkolwiek danych. Dochodzi również problem możliwości opodatkowania dochodu z nieruchomości w miejscu jej położenia przez tam znajdującą się administrację podatkową (np. w Polsce).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

W swoim pytaniu nie podaje Pan ani kraju, który miałby być siedzibą, ani nawet formy prawnej, w której firma miałaby działać.

 

„Używanie” firm mających siedziby w „rajach podatkowych” działa na ogół na zupełnie innych zasadach niż sugerowane przez Pana w treści pytania. Nieuczciwe grupy firm działają w następujący sposób:

 

Firma z państwa X sprzedaje towary (usługi) do „raju podatkowego”, z którego firma sprzedaje towary i świadczy usługi dla firm z państw Y i Z. Dla spółek holdingowych dobrym miejscem siedziby jest np. Cypr, pomimo że teoretycznie jest opodatkowana stawką 10% podatku dochodowego, jednakże przykładowo dywidendy otrzymywane przez cypryjską spółkę holdingową są zwolnione od opodatkowania.

 

Reasumując, rozważając założenie firmy w „raju podatkowym” należy wziąć pod uwagę wiele czynników, m.in. z kim będzie ona prowadzić interesy w kraju, jakiego rodzaju oraz ustalić obowiązki podatkowe, jakie firma będzie miała w danym „raju podatkowym” (w tym zakresie odpowiedzi szukać można jedynie w firmach (organach) zajmujących się podatkami w tamtych krajach), dopiero wtedy można ustalać konkretne obowiązki czy sposób rozliczeń w kraju.

 

Wspomiane obowiązki są bardzo kłopotliwe i kosztowne, dlatego w praktyce sprawa wygląda tak, że istnieją wyspecjalizowane firmy pośredniczące w zakładaniu firm w „rajach podatkowych” i „szkolące” właścicieli, jak firma powinna działać – dlatego właśnie zdarzają się takie przypadki jak opisany na wstępie, że w jednym biurze siedzibę ma kilka tysięcy działających firm. Abstrahując od etycznych aspektów takich działań, problematyczna jest również podatkowo-prawna poprawność działania w taki sposób. Kolejny problem powstaje przy wydatkowaniu w Polsce pieniędzy wypracowanych w spółkach z „rajów podatkowych” – proszę pamiętać, że polscy rezydencji mają nieograniczony obowiązek podatkowy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX + jeden =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Podatek od hodowli egzotycznych zwięrząt

Nabyłam samiczkę i samczyka pewnego egzotycznego gatunku jeża i chciałabym, kiedy dochowam się potomstwa, sprzedawać te zwierzątka indywidualnym klientom. Okres przetrzymywania takiego gryzonia od urodzenia do oddania nabywcy to ponad 2 miesiące (ok. 9 tyg.). Bardzo mi zależy, żeby to była legalna hodowla. Stąd moje pytanie: czy spełniam przesłanki do zakwalifikowania takiej hodowli do działalności rolniczej? Jeśli będzie to działalność rolnicza, jaki podatek muszę płacić od przychodów z takiej działalności? Czy żeby opłacać podatek rolny muszę posiadać ziemię rolną? Do hodowli tych zwierząt nie potrzeba ziemi – wystarczy wyodrębnione pomieszczenie w mieszkaniu.

Podatek od najmu samochodu campingowego

Jestem właścicielem samochodu campingowego i planuję go wynajmować bez otwierania działalności gospodarczej. Czy w tym przypadku można odprowadzać podatek zryczałtowany 8,5% tak jak w przypadku innych umów najmu? Jeżeli tak, to czy są jakieś ograniczenia?

Odroczenie wpłaty podatku od sprzedaży nieruchomości

Sprzedałem mieszkanie w 2008 r. tuż przed upływem 5 lat od jego nabycia. Niestety sprzedaż jest obciążona 10% podatkiem. Zadeklarowałem, że pieniądze zostaną przeznaczone na zakup w ciągu 2 lat nieruchomości na własne cele mieszkaniowe. Jedną czwartą kwoty, jaką uzyskałem ze sprzedaży, zwróciłem do banku na poczet zaciągniętego wcześniej na zakup mieszkania kredytu hipotecznego. Czy istnieje możliwość dalszego odroczenia wpłaty podatku albo jego anulowania bądź obniżenia? Na przykład czy można obniżyć podstawę opodatkowania o kwotę zwrotu kredytu? Czy istnieje możliwość uniknięcia podatku, ze względu na fakt, że stale zamieszkuję w Stanach Zjednoczonych (jestem rezydentem), również w momencie sprzedaży mieszkania?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »