.
Mamy 11 988 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Radny a działalność gospodarcza – ograniczenia prawne

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 22.03.2011

Od lat prowadzę działalność gospodarczą w zakresie handlu. Zostałam wybrana radną gminy. Tak się składa, że do grona moich klientów należą też jednostki podległe gminie – mianowicie dwie szkoły. Instytucje te zaopatrują się u mnie w chemię gospodarczą. Oczywiście nie łączy mnie z nimi żadne zobowiązanie handlowe, nie jest to zamówienie publiczne. Po prostu w miarę potrzeb robią u mnie zakupy. Czy ze względu na pełnioną w samorządzie gminnym funkcję powinnam zrezygnować z handlu z tymi jednostkami? Czy wystawiane przeze mnie faktury można traktować jak umowy cywilnoprawne?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W świetle obowiązujących ustaw brak jest przepisów zakazujących Pani handlu z jednostkami podlegającymi gminie.

 

Ograniczenia prawne, jakie dotykają radnych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, wynikają z przepisów ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) wprowadzonych do tej ustawy ustawą z 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (Dz. U. z 2006 r. Nr 216, poz. 1584 ze zm.).

 

Podstawowym ograniczeniem dotyczącym radnego jest możliwość prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego (art. 24f ust. 1).

 

Art. 24f. (41) 1. Radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności”.

 

Mieniem komunalnym jest własność i inne prawa majątkowe należące do gminy. Radny nie może więc posługiwać się mieniem samorządowym dla celów prowadzonej działalności gospodarczej. Bez znaczenia jest tytuł prawny, fakt odpłatnego bądź nieodpłatnego korzystania.

 

Nie mogłaby Pani prowadzić działalność gospodarczej, gdyby ta działalności była prowadzona w pomieszczeniu należącym do gminy (np. wynajmowałaby Pani pomieszczenie od gminy).

 

W ustawie o samorządzie gminnym znajduje się wprawdzie art. 24e ust 1. który mówi, że radni nie mogą podejmować dodatkowych zajęć mogących podważyć zaufanie wyborców do wykonywania mandatu, nie można jednak na jego podstawie wyprowadzić tezy, iż nie może Pani handlować z jednostkami podlegającymi gminie.

 

Odnosząc się do Pani ostatniego pytania, wyjaśniam, że przepis art. 24d wyklucza możliwość wykonywania przez radnego pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej. Samo wystawienie faktury nie jest jednak umową cywilnoprawną. Typowymi, najczęściej spotykanymi umowami cywilnoprawnymi są: umowa o dzieło, umowa agencyjna, czy też umowa-zlecenie. Ponadto, jak wskazują komentatorzy – Gabriela Jyż, Zbigniew Pławecki, Andrzej Szewc: „Zakaz ustanowiony w art. 24d dotyczy tylko osobistego świadczenia pracy przez radnego. Nie odnosi się zatem do usług świadczonych przez firmę prowadzoną przez radnego” [Komentarz do art. 24(d) ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U.01.142.1591) [w:] A. Szewc, G. Jyż, Z. Pławecki, „Samorząd gminny. Komentarz”, ABC, 2010, wyd. III. Stan prawny: 2010.01.01].

 

Reasumując, art. 24d również nie ma odniesienia do Pani sytuacji.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem plus V =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton