.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rachunek za telefon a przedawnienie

Autor: Karol Jokiel • Opublikowane: 20.11.2009

Mam do zapłaty jakieś niezapłacone faktury telekomunikacyjne na bardzo wysoką kwotę. Nie wiem kompletnie, o co chodzi, gdyż nie posiadam telefonu stacjonarnego i żadnych umów nie zawierałam od 2000 r. Firma straszy mnie sądem. Ponoć rachunek wystawili mi na 1000 zł w listopadzie 2003 r. Co z tym zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rachunek za telefon a przedawnienie

Przedawnienie roszczeń firmy telekomunikacyjnej

W pierwszej kolejności pragnę Panią uspokoić, że według podanych przez Panią informacji roszczenie podniesione względem Pani jest najprawdopodobniej przedawnione.

W ostatnim czasie Sąd Najwyższy przesądził, że roszczenia firm telekomunikacyjnych podobne do tych opisanych przez Panią zasadniczo przedawniają się z upływem lat 2, licząc od daty wymagalności roszczenia (czyli daty płatności z faktury lub rachunku) – tak wyrok Sądu Najwyższego z 27 maja 2009 r. (III CZP 20/09). Innymi słowy, skoro – jak Pani podaje – kwoty objęte rachunkami telefonicznymi z 2003 r. stały się wymagalne w listopadzie 2003 r., to roszczenia firmy telekomunikacyjnej uległy przedawnieniu w listopadzie 2005 r.

Zwracam więc Pani uwagę, że zgodnie z art. 117 ust. 2 Kodeksu cywilnego po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia.

Odmowe zapłaty rachunku telefonicznego z uwagi na przedawnienie roszczenia

Może Pani zatem już teraz odpisać firmie telekomunikacyjnej, że odmawia Pani zapłaty z uwagi na nieistnienie roszczeń, do których uregulowania została Pani wezwana (przywołując wszystkie okoliczności, o których Pani pisze w pytaniu, w tym fakt niepodpisywania żadnych umów od 1997 r. oraz sytuację Pani stanu finansowego). Dalej proszę im napisać, że nawet zakładając (mimo że brak podstaw) istnienie zgłoszonych roszczeń, wskazuje Pani na ich przedawnienie (może Pani powołać się na ww. wyrok).

Musi Pani bowiem wiedzieć, że nawet jeżeli przeciwnik zaryzykowałby sprawę sądową, to wystarczy, aby po otrzymaniu pozwu napisała Pani do sądu, że podnosi zarzut przedawnienia (niezależnie od tego warto z ostrożności procesowej powołać również inne dowody na okoliczność nieistnienia zobowiązania), aby sąd powództwo oddalił nawet bez formalnego postępowania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem minus 3 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »