Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Publikacja danych osobowych w internecie

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 01.06.2012

Zaginęła moja córka – powiadomiłam o tym fakcie policję. Po kilku dniach córka się odnalazła. W pewnym portalu internetowym opublikowano artykuły, w których podano nasze dane osobowe, stan majątkowy naszej rodziny oraz różne domniemania dotyczące zaginięcia. Dokładne informacje odnośnie naszego majątku (np. samochodów) mogą zainteresować potencjalnych złodziei. Czy można publikować takie dane w internecie?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Małgorzata Rybarczyk

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Ustawa o ochronie danych osobowych, Kodeks cywilny oraz Prawo prasowe wyrażają zasadę, iż dane osobowe podlegają ochronie prawnej. Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych za takie dane poczytuje się wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej.

 

Z opisywanego przez Panią stanu faktycznego (bez szczegółowej analizy publikacji internetowych) nie wynika wprost, aby portal internetowy, który publikował informacje o Państwa majątku, naruszył przepisy ustawy o ochronie danych osobowych lub Prawa prasowego (choć nie mogę tego wykluczyć).

 

Jednak – w mojej ocenie – można w tym przypadku mówić o naruszeniu Państwa dóbr osobistych, które znajdują ochronę na podstawie art. 23 i 24 Kodeksu cywilnego. W związku z tym mogą Państwo żądać zaniechania przez portal internetowy owego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. Ponadto mogą Państwo domagać się, by osoba, która dopuściła się naruszenia Państwa dóbr osobistych, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie lub usunęła z portalu krzywdzący Państwa artykuł.

 

Należy wskazać, iż istnieje również możliwość żądania zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. A jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, każdy poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych.

 

Jeśli więc czują się Państwo pokrzywdzeni faktem, iż portal internetowy opublikował dane dotyczące Państwa majątku, które to dane – w Państwa ocenie – nie miały przyczynić się do odnalezienia córki, a jedynie mogą zainteresować potencjalnych złodziei, to powinni Państwo wystosować pisemne wezwanie do portalu internetowego o usunięcie tych danych.

 

Co więcej, w zależności od Państwa woli w tym zakresie, można żądać na przykład zapłaty jakiejś kwoty zadośćuczynienia na Państwa rzecz lub na wskazany cel społeczny. Jeżeli portal internetowy w sposób dobrowolny nie usunie tych informacji lub nie uzna pozostałych Państwa roszczeń, mogą Państwo szukać ochrony na drodze sądowej – za pomocą powództwa o ochronę dóbr osobistych.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery minus 9 =

»Podobne materiały

Zamieszczanie danych osobowych osób na forum

Jakiś czas temu kupiłem opony w sklepie internetowym. Jedynym kontaktem z firmą był adres poczty elektronicznej i numer telefonu. Dopiero po otrzymaniu e-maila zwrotnego pojawiło się imię i nazwisko sprzedawcy. Zakupione opony reklamowałem, a że trwało to dwa miesiące, opisałem wszystko

Naruszenie dóbr osobisty poprzez wykorzystanie podsłuchanych rozmów

Mój problem dotyczy sfery niematerialnej: dóbr osobistych. Od ponad 2 lat moje podsłuchane rozmowy telefoniczne są wykorzystywane przez osoby trzecie, stanowią źródło przecieku i wykorzystywane są do manipulacji, montowania reportaży i artykułów w mediach. Docierają do mediów rów

Publikowanie danych dłużników w prasie

Wydaję czasopismo poświęcone wierzytelnościom. Chciałabym zamieszczać w nim artykuły dotyczące dłużników. Chodzi o sytuacje, w których dłużnicy – prezesi czy menadżerowie spółek kapitałowych – prezentują się jako prężni biznesmeni, a jednocześnie nie płacą zobowi

Udostępnianie danych osobowych osoby, która nie wyraziła na to zgody, za pomocą komunikatorów – konsekwencje karne

Jestem administratorem forum, posługuję się pseudonimem. Pewna osoba próbuje mnie zastraszyć i rozpowszechnia moje dane osobowe bez mojej zgody. Robi to głównie przez komunikatory głosowo-tekstowe. Udostępnia mój prawdziwy adres, imię i nazwisko oraz informuje, gdzie studiuję. Nie życz

Usunięcie danych z Internetu

W jaki sposób wymusić na właścicielu witryny usunięcie danych z Internetu? Konkretnie chodzi o ogłoszenie o sprzedaży samochodu, które umieściłam w jednym serwisie. Inne serwisy bez mojej zgody przekopiowały dane techniczne mojego pojazdu i umieściły je na swoich stronach.

Publikacja zdjęcia z prześmiewczym wizerunkiem Jezusa a obraza uczuć religijnych

Na naszej stronie internetowej mieliśmy pewne zdjęcie z wizerunkiem Jezusa. Zostaliśmy zasypani groźbami, że zostaniemy podani do sądu za obrazę uczuć religijnych. Dla świętego spokoju zdjęcie zostało usunięte, jednakże ogranicza to naszą swobodę oraz swobodę innych ludzi, którzy t
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »