Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przyznanie zasiłku opiekuńczego

Autor: Wioletta Dyl • Opublikowane: 04.11.2013

Moja żona jest w drugiej ciąży. Od początku przebywała na zwolnieniu lekarskim, opiekując się jednocześnie naszym pierwszym dzieckiem, które ma rok. Ja cały czas pracowałem. Niedawno trafiła jednak do szpitala, w związku z tym oczywiście ja przejąłem opiekę nad synkiem kosztem pracy zarobkowej. ZUS odmówił mi jednak przyznania zasiłku opiekuńczego za okres, w którym żona przebywała w szpitalu. Czy miał rację?

 

Wioletta Dyl

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę czy mianowania obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom chorobowym. Z tego tytułu przysługują im świadczenia pieniężne. Jednym z tych świadczeń jest zasiłek opiekuńczy.

 

Zasiłek opiekuńczy przyznaje się ubezpieczonemu pracownikowi, który jest zwolniony od wykonywania pracy z powodu opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat (a zatem również zdrowym), chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat lub innym chorym członkiem rodziny.

 

Jest udzielany w sytuacji:

 

 • nieprzewidzianego zamknięcia placówki (żłobka, przedszkola lub szkoły), do której uczęszcza dziecko; za takie uważa się zamknięcie, o którym pracownik został powiadomiony w terminie krótszym niż 7 dni przed dniem ich zamknięcia;
 • porodu lub choroby małżonka pracownika, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki (małżonkiem stale opiekującym się dzieckiem jest również małżonek przebywający na urlopie bezpłatnym, bądź urlopie wypoczynkowym) – przepis ten dotyczy również rodziców niepozostających w formalnym związku małżeńskim;
 • pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej.

 

Zasiłek opiekuńczy można też przyznać pracownikowi zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 • chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat;
 • innym chorym członkiem rodziny.

 

Warunkami niezbędnymi do przyznania zasiłku opiekuńczego są nie tylko objęcie ubezpieczeniem chorobowym wnioskującego oraz przedstawienie zwolnienia lekarskiego. Istnieje jeszcze jeden konieczny wymóg: brak innych osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, mogących zapewnić opiekę dziecku albo innemu choremu członkowi rodziny. Spełnienie tego warunku nie jest jednak wymagane w przypadku, gdy opieka musi być sprawowana nad dzieckiem w wieku do dwóch lat.

 

Za członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym, mogącego zapewnić opiekę, nie uważa się:

 

 • osoby całkowicie niezdolnej do pracy;
 • osoby chorej;
 • osoby, która ze względu na wiek jest niesprawna fizycznie lub psychicznie;
 • osoby prowadzącej gospodarstwo rolne;
 • pracownika lub osoby prowadzącej pozarolniczą działalność, która nie może regulować swojego czasu pracy w sposób dowolny (ma ustalone godziny pracy);
 • pracownika odpoczywającego po pracy na nocnej zmianie;
 • osoby niezobowiązanej do sprawowania opieki na podstawie przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli odmawia ona sprawowania opieki.

 

A zatem zgodnie z przyjętą zasadą przyznanie zasiłku opiekuńczego jest niemożliwe, jeżeli poza ubezpieczonym pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym inne osoby mogące zapewnić opiekę dziecku lub innemu członkowi rodziny. Jednak w sytuacji, gdy opieki wymaga chore dziecko w wieku do drugiego roku życia, wówczas zasiłek opiekuńczy zawsze należy się ubezpieczonemu, jeżeli sprawował osobistą opiekę nad dzieckiem, nawet gdy w gospodarstwie domowym pozostawała jeszcze inna osoba, która również mogłaby sprawować taką opiekę.

 

Przypadkami, w których zasiłek opiekuńczy nie jest przyznawany w okresie niezdolności do pracy, są te, które przypadają w okresie:

 

 • urlopu bezpłatnego;
 • urlopu wychowawczego oraz
 • tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności.

 

Zasiłku opiekuńczego nie wypłaca się, gdy zaświadczenie lekarskie zostało sfałszowane. Pracownik może też utracić zasiłek, jeśli zwolnienie do opieki nad dziećmi czy innymi członkami rodziny wykorzystuje na pracę zarobkową lub w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia.

 

Żaden z tych przypadków nie jest Pana udziałem. Ponadto sprawował Pan opiekę nad dzieckiem w okresie hospitalizacji Pana żony, nie było więc w tym okresie innej osoby zdolnej sprawować opiekę nad dzieckiem, ponadto nawet gdyby Pana żona była w domu, ale na zwolnieniu chorobowym, to nie można uznać, aby była zdolna sprawować opiekę nad dzieckiem.

 

Przyznanie zasiłku opiekuńczego nie zależy od „widzimisię” ZUS-u, ponieważ przepisy są w tym zakresie jasne. W mojej opinii stanowczo w opisanej sytuacji przysługuje Panu zasiłek opiekuńczy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • 8 plus II =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Specjalny zasiłek opiekuńczy

Mój ojciec ma orzeczenie o znacznej niepełnosprawności. Musiałam odejść z pracy i przejść na zasiłek dla bezrobotnych, który niedługo się kończy. Ja również mam orzeczenie o niepełnosprawności, ale w stopniu lekkim. Czy mam szansę na uzyskanie świadczenia pielęgnacyjnego? Słyszałam, że wprowadzono niedawno specjalny zasiłek opiekuńczy. Kiedy się go otrzymuje?

Uzyskanie zasiłku

Pracuję na etat. Obecnie jestem w ciąży i przebywam na zwolnieniu. Czy mogę założyć działalność i przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego (mimo że płaci je za mnie pracodawca) od najwyższej składki, tak by później możliwe było uzyskanie zasiłku macierzyńskiego w niezłej wysokości?

Podjęcie dorywczej pracy w czasie pobierania zasiłku z MOPS-u

Od 3 lat mam przyznany z MOPS-u zasiłek w wysokości 324 zł, ponieważ jestem inwalidą. Nie starcza mi jednak na życie, więc w zeszłym roku podjęłam pracę dorywczą na umowę-zlecenie, mój dochód wyniósł 500 zł netto. Nie miałam za co żyć… Nie zgłosiłam jednak tego faktu do opieki, pobierając zasiłek także za tamten miesiąc. Dostałam teraz oświadczenie z opieki o wszczęciu postępowania karnego wobec mnie i jestem przerażona. Co mnie teraz czeka?

Świadczenie rodzinne, gdy jeden z rodziców pracuje za granicą

Pobierałam zasiłek rodzinny w Polsce. Mąż pracował w Niemczech i tam pobierał zasiłek rodzinny na dzieci pomniejszony o kwotę, którą ja pobierałam w Polsce. Obecnie otrzymałam pismo, z którego wynika, że mam spłacić kwotę nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych wraz z ustawowymi odsetkami. W aktach sprawy zalega decyzja z instytucji niemieckiej, z której wynika, iż ze świadczeń rodzinnych przyznanych w Niemczech potrącono kwotę świadczeń rodzinnych pobranych w Polsce. Urząd polski ma wystąpić do instytucji niemieckiej celem ewentualnego zwrotu kwoty potrąconej. Świadczenia zwrócone przez instytucję niemiecką zostaną w sposób proporcjonalny zaliczone na poczet kwoty głównej i odsetek. Czy mam spłacić kwotę naliczoną przez polski urząd, czy czekać aż rozstrzygnie się sytuacja z urzędem niemieckim?

Definicja matki samotnie wychowującej dziecko

Czy jestem matką samotnie wychowującą dziecko i czy w związku z tym mogę ubiegać się o zasiłek dla matek samotnie wychowujących dziecko? Jestem panną, od czterech lat jestem w związku z żonatym mężczyzną. Posiadamy wspólne dziecko (roczne). Od trzech lat mieszkamy razem w zakupionym przeze mnie mieszkaniu. Partner nie ma rozwodu ze swoją żoną, łoży na dwójkę niepełnoletnich dzieci połowę swoich dochodów. Drugą połowę przeznacza dla nas. Która z nas jest matką samotnie wychowującą dziecko? Ja czy też żona mojego partnera?

Blokowanie otrzymywania świadczenia rodzinnego w trakcie sprawy rozwodowej

Rozprawa rozwodowa została zawieszona. Mąż nie chce dać mi zaświadczeń z pracy i blokuje otrzymywanie świadczenia rodzinnego na dzieci. Mam bardzo trudną sytuację materialną (nie płaci też alimentów). Nie wiem, co robić. Jak sobie poradzić?

Jakie świadczenia należą się po śmierci męża?

Mój mąż pracował w Niemczech, był zatrudniony w dużej firmie, z której został zwolniony przy redukcji etatów. Po powrocie do kraju przez pół roku był na zasiłku dla bezrobotnych, potem ze względu na stan zdrowia otrzymał rentę III grupy, jednak tylko polską, ponieważ Niemcy stwierdzili, iż choroba ta nie kwalifikuje się do renty. Jakie świadczenia należą się mi, żonie i małoletniej córce po śmierci męża? Zaznaczę, że ja nie pracuję.

500 plus na drugie dziecko w nowym związku

Mam pytanie odnośnie 500+. Jestem ojcem dwójki dzieci: pierwsze dziecko mam z byłą dziewczyną, a drugie z aktualną żoną. Czy należy mi się 500+ na drugie dziecko w nowym związku? Dodam, że starsze dziecko mieszka ze swoją matką, a ja płacę alimenty. Jak tylko jest taka możliwość, to dziecko przebywa u mnie.

Zasiłek na samotną matkę a alimenty

Jestem osobą samotnie wychowującą dziecko. W GOPS poinformowano mnie, że skoro dostaję alimenty, ojcostwo jest uznane w świetle prawa, nie jestem samotną matką i nie przysługuje mi zasiłek z tego tytułu, czy to prawda? Moim jedynym dochodem jest renta socjalna ZUS z tytułu niezdolności do pracy. Żyje nam się ciężko.

500+ dla dziecka z nowego związku

Czy należy mi się 500+, gdy mam 3 dzieci, w tym dwójkę z pierwszego małżeństwa (po rozwodzie), a jedno z nowego związku? Była żona dostaje 500+ na drugie dziecko. Z dziećmi utrzymuję stały kontakt i opłacam regularnie zasądzone alimenty. Czy na moje trzecie dziecko dostanę 500 zł?

Utracony dochód

W 2011 r. dorabiałem na umowę o dzieło jako agent II filaru, obecnie nie mam tej możliwości. Dlaczego dochodu nie mogę uznać za „dochód utracony” we wniosku o dodatek rodzinny?

 

Świadczenie za opiekę nad ojcem

Jestem emerytką z przyznaną emeryturą nieprzekraczającą 2000 zł, opiekuję się swoim 93-letnim ojcem. Tata jest emerytem wojskowym i inwalidą wojennym. Obecnie mieszkam w mieszkaniu taty z uwagi na konieczność całodobowej opieki. Tata nie chodzi, sam nie spożywa posiłków i nie wykonuje żadnych czynności higienicznych. Nie jest zdolny do samodzielnej egzystencji. Czy przysługuje mi jakieś świadczenie za opiekę nad ojcem i jakie warunki należy spełnić?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »