Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przywóz śmieci na teren kraju

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 30.06.2008

Zajmuję się hurtową sprzedażą odzieży używanej na terenie Polski. Jeden z transportów, wiozący towar z Niemiec, zatrzymała służba celna. Po kontroli sporządzono protokół i uznano, że część ładunku to śmieci. Wszczęto postępowanie wobec wynajętej przeze mnie firmy transportowej, której wymierzono kilkutysięczną karę za wwóz odpadów bez zezwolenia na teren Polski. Czy firma transportowa ma prawo żądać ode mnie pokrycia kosztów kary, mimo że nie miałem obowiązku ani możliwości, by kontrolować załadunek.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z ustawą o odpadach – kto przywozi do kraju z zagranicy odpady niebezpieczne albo też wywozi je za granicę bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom, podlega karze pozbawienia wolności do lat 5. A także – kto bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom wywozi odpady inne niż niebezpieczne, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Odpowiedzialność ta jest złagodzona w przypadkach czynów mniejszej wagi. Wówczas sprawca podlega karze pozbawienia wolności do roku, ograniczenia wolności albo grzywny. Wspomniana ustawa penalizuje te czyny jako przestępstwa. Za sprawcę przestępstwa uznana została orzeczeniem firma transportowa i ona ponosi odpowiedzialność karną w związku z wymierzeniem wobec niej kary. Zatem nie ma prawa obciążyć Pana karą, która została wobec niej wymierzona. Podstawową zasadą prawa karnego jest indywidualizacja kary, tzn. każdy odpowiada za swój czyn w granicach swojej umyślności czy nieumyślności.

 

Można liczyć się z roszczeniami gdyby firma transportowa, na drodze powództwa cywilnego, wniosła o odszkodowanie za szkodę z tytułu nienależnego wykonania umowy. Musiałaby jednak wykazać szkodę i normalny związek przyczynowy między Pana działaniem a powstaniem tej szkody, tzn. należałoby w procesie udowodnić, że bez pańskiego działania bądź zaniechania szkoda by nie wystąpiła. Co wobec przedstawionego przez Pana stanu faktycznego, zwłaszcza w zakresie niemożliwości kontroli załadunku z Pana strony, byłoby bardzo utrudnione. Firma musiałaby wskazać jakieś postanowienie w łączącej Was umowie, że na Panu spoczywał obowiązek kontroli załadunku, czy też odpowiedzialności za przewożone rzeczy.

 

Mogłaby także straszyć Pana pociągnięciem do odpowiedzialności z deliktu, tj. czynu niedozwolonego, jednakże musiałaby wykazać winę za powstałą szkodę, co w praktyce nie jest możliwe, gdyż w końcu powierzył Pan przewóz firmie, która w zakresie swej działalności zawodowej trudni się wykonywaniem takich czynności (tj. przewozem). Na temat odpowiedzialności za przewóz towaru nie zaszkodziłoby przeczytać umowę łączącą Pana z firmą transportową (względnie treść listu przewozowego lub regulamin przewozu).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V + 5 =

»Podobne materiały

Niezapłacone faktury za usługę transportu

Prowadzę działalność gospodarczą. Firma, której oferowałem swoje usługi transportowe, podżyrowała mi leasingi na samochody. Wystawiałem jej faktury VAT od 2011 r., ale nie opłacała ich w całości. Narobiłem sobie długów w urzędzie skarbowym i w ZUS przez współpracę z tą firmą. Później zerwali ze mną

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »