.
Mamy 11 988 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przywłaszczenie laptopa

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 22.05.2013

Jakiś czas temu kupiłam wraz z partnerem bardzo drogiego laptopa na raty. Z laptopa miał korzystać mój partner i to właśnie on miał spłacać raty kredytu. Niestety rozstaliśmy się i wyszło na to, że ja spłacam raty. Były partner oddał mi pieniądze tylko za jedną ratę. Nie spisaliśmy żadnej umowy, ponieważ on nie chciał. Dowody, którymi dysponuję, to spora ilość SMS-ów: obietnice, że były partner będzie płacił, a także moje prośby o oddanie laptopa. Co robić? Czy mam zgłosić gdzieś, że były partner przywłaszczył sobie laptopa? Czy dochodzić drogą sądową zwrotu mojego mienia?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W pierwszej kolejności należy ustalić, kto jest właścicielem laptopa. Jak się domyślam, nie istnieje umowa samej sprzedaży, z której wynikałoby, kto był kupującym. Istnieje jednak umowa kredytu ratalnego podpisana przez Panią, na podstawie której można wnioskować, iż to Pani była kupującą, a tym samym, iż Pani jest właścicielką laptopa.

 

Jako właścicielka może Pani żądać wydania laptopa zgodnie z treścią art. 222 Kodeksu cywilnego.

 

„Art. 222. § 1. Właściciel może żądać od osoby, która włada faktycznie jego rzeczą, ażeby rzecz została mu wydana, chyba że osobie tej przysługuje skuteczne względem właściciela uprawnienie do władania rzeczą”.

 

Pani były partner nie posiada dowodu wskazującego, że jest w posiadaniu laptopa na podstawie jakiejś umowy zawartej między Wami, np. umowy użyczenia.

 

Ponieważ zażądała Pani zwrotu laptopa, na co ma Pani dowody w postaci SMS-ów, należy stwierdzić, iż Pani partner jest w posiadaniu laptopa wbrew woli właściciela, a tym samym jego zachowanie wypełnia znamiona przestępstwa przywłaszczenia mienia. Jak podaje Kodeks karny:

 

„Art. 284. § 1. Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

 

Proponowałbym więc w pierwszej kolejności „postraszyć” byłego partnera zawiadomieniem policji o popełnieniu przez niego przestępstwa przywłaszczenia laptopa. Jeżeli to nie poskutkuje, to rzeczywiście dokonałbym zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Postępowanie to może być skuteczne, gdyż były partner nie kwestionuje, że posiada Pani laptopa – zobowiązywał się bowiem do spłacania rat, a poza tym nie wymaga od Pani ponoszenia kosztów.

 

Jeżeli nie chce Pani wszczynać postępowania karnego przeciwko byłemu partnerowi, pozostaje tylko powództwo windykacyjne z art. 222 § 1 Kodeksu cywilnego. Musiałaby Pani złożyć pozew o wydanie laptopa do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania partnera. Do pozwu należy dołączyć dowód, że laptop jest Pani własnością. Opłata sądowa od wniosku wynosi 5% wartości przedmiotu sporu, tj. wartości laptopa.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX plus 2 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton