.
Mamy 13 516 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Przystąpienie do egzaminu sprawdzający w trakcie zakazu prowadzenia samochodu

Tydzień temu otrzymałem w terenie zabudowanym mandat za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. Dopisano mi 10 punktów karnych i karę 500 zł. Niestety przekroczyłem tym samym ilość punktów karnych na koncie. Obecnie mam więc zakaz prowadzenia samochodu. Czy mogę w trakcie zakazu przystąpić do egzaminu sprawdzającego i po upływie 3 miesięcy (przy pozytywnym wyniku) jeździć normalnie autem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przystąpienie do egzaminu sprawdzający w trakcie zakazu prowadzenia samochodu

Przyjęcie mandatu

Zacznę od kwestii przyjęcia mandatu i wpływu tego na Pana sytuacje. Odmowa przyjęcia mandatu karnego za wykroczenie drogowe w opisanej przez Pana sytuacji w żaden sposób nie uchroniłaby Pana od zatrzymania prawa jazdy, jeśli przegrałby Pan proces. Odmowa przyjęcia mandatu skutkuje skierowaniem sprawy do sądu. Sąd, wydając wyrok, miałby na uwadze dzień odmowy przyjęcia mandatu, czyli dzień przekroczenia dozwolonej liczby punktów, więc prawo jazdy i tak by Pan stracił, nawet jeśli część punktów w międzyczasie by się „zatarła”. Należy mieć też na uwadze fakt, że musiałby Pan udowodnić błędy dotyczące pomiaru lub przedstawić ważne okoliczności mające wpływa na dokonany pomiar, a to nie jest już takie proste. Policja już posługuje się legalizowanym, dokładnym sprzętem pomiarowym, stąd trudne jest podważenie jego prawidłowego pomiaru prędkości.

Utrata prawa jazdy

W Pana przypadku mamy dość nietypową sytuacją, bo jednocześnie stracił Pan prawo jazdy, nie tracąc uprawnień – sytuacja z przekroczeniem dozwolonej prędkości o 50 km/h, po czym po doliczeniu punktów za to wykroczenie stracił Pan już nie tylko prawo jazdy jako zatrzymanie blankietu, a i uprawnienia do kierowania pojazdem. Zapewne, próbując dochodzić sprawiedliwości w sądzie, mógłby Pan jedynie próbować anulować zakaz prowadzenia pojazdu na okres 3 miesięcy z uwagi na przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym, gdyż teoretycznie trudno anulować coś, co się straciło. Nie zmieniłoby to jednak Pana sytuacji prawnej co do utraty możliwości prowadzenia pojazdów z uwagi na przekroczenie dozwolonej liczby punktów karnych. Ale składanie jakiegokolwiek pozwu do sądu jest, biorąc pod uwagę czas oczekiwania na wyznaczenie terminu, bezcelowe, bo zanim wyznaczono by termin posiedzenia, zapewne minęłyby te 3 miesiące, na jakie otrzymał Pan zakaz prowadzenia pojazdu. Ale oczywiście taki pozew może Pan złożyć. Biorąc pod uwagę nasze doświadczenie, zachęcam do skorzystania z naszej pomocy przy sporządzeniu takiego pozwu.

Podejście do egzaminu sprawdzającego

Teoretycznie uprawniony organ państwowy weźmie pod uwagę dwa przewinienia, które docelowo wywołują dwa zupełnie odmienne skutki. W Pana przypadku po prostu w związku z przekroczona liczbą punktów stracił Pan uprawnienia do poruszania się pojazdami i musi Pan podejść do egzaminu sprawdzającego, ale by do tego egzaminu podejść, musi Pan odczekać sankcję za przekroczenie prędkości o 50 km. Niestety nie może Pan podejść do egzaminu podczas zakazu. Dopiero po upływie 3 miesięcy zakazu może Pan podejść do egzaminu sprawdzającego i po jego zdaniu poruszać się pojazdem.

 

Może Pan jak, już wspomniałem, wystąpić do sądu o anulowanie 3-miesięcznego zakazu prowadzenia pojazdu i po wygraniu postępowania, co nie jest takie oczywiste, i zdanym egzaminie poruszać się pojazdem, ale tak, jak wspomniałem wyżej, na termin w sądzie może Pan czekać dłużej niż 3 miesiące, więc lepiej spokojnie przygotować się do egzaminu, niż tracić czas i nerwy na sądy.

Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V minus 6 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl