.
Mamy 13 359 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Przysposobienia dziecka w świetle prawa

Od 10 lat jestem w związku małżeńskim i wychowujemy razem moją 14-letnią córkę, na którą dostaję alimenty. Córka biologicznego ojca nie poznała. Ostatnio poprosiła nas, żeby mój mąż ją przysposobił, ponieważ, jak sama stwierdziła, to on jest jej ojcem. W związku z tym zwracam się z pytaniem, co muszę zrobić, aby można dokonać przysposobienia dziecka w świetle prawa. Chcę dodać, że córka nosi nazwisko mojego męża, a jej ojciec biologiczny jest pozbawiony praw.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przysposobienia dziecka w świetle prawa

Przysposobienie dziecka

Adopcja to bardzo ważny, a zarazem niekiedy trudny temat, wzbudzający wiele emocji. Adopcja (prawnie nazywana przysposobieniem) została opisana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, oddział 3, dział II, art. 114 i następne kro.

 

Zgodnie z art. 114 przysposobić można jedynie osobę małoletnią dla jej dobra. To jest podstawowa i najważniejsza przesłanka, która bezwzględnie musi zostać spełniona. Wyróżnia się tak zwane przysposobienie pełne, niepełne oraz całkowite. Przysposobieniem całkowitym określa się sytuację, gdy rodzice wyrazili zgodę na przysposobienie swojego dziecka w przyszłości bez wskazania osoby przysposabiającego. Zasadą jest przysposobienie pełne, przy którym rodzice adopcyjni uzyskują praktycznie takie same prawa jak biologiczni.

Skutki adopcji

Oczywiście musza zostać spełnione określone warunki w przypadku przysposobienia. Przysposobić może osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych oraz mieć kwalifikacje osobiste, które uzasadnią przekonanie, że będzie się odpowiednio wywiązywać z obowiązków rodzicielskich. W tej sytuacji powinno dojść do przysposobienia pełnego, które jest najczęściej spotykane. Polega ono na tym, że między przysposabiającym a przysposobionym powstaje więź prawna jak między rodzicem i dzieckiem, a także z krewnymi osoby adoptującej.

Wniosek o przysposobienie córki

Pani mąż powinien złożyć do sądu rodzinnego wniosek o przysposobienie Pani córki, mogą też Państwo złożyć go wspólnie. Pani może wystąpić z mężem wspólnie jako wnioskodawczyni albo po prostu jako uczestnik. Uczestnikiem też będzie córka, a jako że ukończyła 13 lat, sąd ją wysłucha i powinna wyrazić zgodę na adopcję.

 

Do wniosku należy dołączyć odpis aktu urodzenia, aktu małżeństwa, postanowienie o pozbawieniu władzy rodzicielskiej. Dobrze byłoby też dołączyć zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia oraz zaświadczenie o dochodach. Możliwe, że sąd zażąda jeszcze jakichś dokumentów, ale to już zależy od woli sędziego, czy uzna, że potrzebne jest coś jeszcze, czy też nie. Przede wszystkim należy opisać sytuację Państwa rodziny, ze szczególnym uwzględnieniem tego, że Pani córka nawiązała silną więź z Pani mężem i traktuje go jak ojca. Dobrze by było (choć nie zawsze jest to niezbędne) powołać kogoś na świadka, aby potwierdził, że rzeczywiście Pani córka traktuje go jak ojca, np. rodzice Pani lub męża lub ktoś inny z rodziny). Ojciec jako pozbawiony władzy rodzicielskiej nie jest uczestnikiem postepowania i nie trzeba go o nim zawiadamiać, ale musi Pani przed sądem wykazać, że jest tej władzy pozbawiony.

Ustanie alimentacji od ojca biologicznego

Wspomniała Pani o alimentach. Wskutek adopcji między Pani mężem a córką powstanie więź jak między biologicznym ojcem i dzieckiem, a więc to on będzie zobowiązany do utrzymywania Pani córki po przysposobieniu, a ojciec biologiczny przestanie być jej opiekunem prawnym, a w pewnym sensie i ojcem w świetle prawa. Chcę tylko, żeby Państwo zdawali sobie sprawę ze skutków tej decyzji, również w zakresie obowiązku alimentacyjnego.

Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II + 7 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl