.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przypadkowo odnaleziony testament

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 23.12.2015

Złożyłam do sądu wniosek o nabycie praw do spadku po rodzicach. Wraz z siostrą jesteśmy spadkobiercami ustawowymi. We wniosku podałam, że rodzice testamentu nie zostawili, bo taka była moja wiedza na ten temat w dniu składania wniosku. Wczoraj odnalazłam testament, w którym rodzice stwierdzają, że wszystko co mają dziedziczę ja w całości. Wkrótce będzie rozprawa. Czy na rozprawie powinnam podać, że odnalazłam testament? Siostra nie będzie sprzeciwiać się i żądać ustawowej części spadku.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Skoro, jak rozumiem, każdy z rodziców sporządził testament na wypadek swojej śmierci na Pani rzecz, to, o ile testamenty okażą się ważne, nie będzie miało miejsce dziedziczenie ustawowe, lecz spadek będzie podlegał dziedziczeniu testamentowemu. Jeżeli zatem sąd stwierdzi ważność testamentów, a Pani siostra nie będzie chciała ich podważyć, to całość spadku po rodzicach nabędzie Pani zgodnie z ostatnią wolą zmarłych.

 

Oczywiście że niezgłoszenie testamentu w sądzie byłoby krzywdzące dla Pani, ponieważ jeżeli spadkodawcy pozostawili testamenty, to dziedziczenie powinno odbywać się zgodnie z ich wolą.

 

Stosownie do art. 646 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego: „Osoba, u której znajduje się testament, jest obowiązana złożyć go w sądzie spadku, gdy dowie się o śmierci spadkodawcy, chyba że złożyła go u notariusza”.

 

Według § 2 tego przepisu: „Kto bezzasadnie uchyla się od wykonania powyższego obowiązku, ponosi odpowiedzialność za wynikłą stąd szkodę. Ponadto sąd spadku może nałożyć na uchylającego się grzywnę”.

 

Zgodnie z powyższymi przepisami powinna Pani złożyć testamenty w sądzie na najbliższej rozprawie w sprawie spadkowej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero minus VII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »